zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 36. týden

Oliver Twist

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Magnesia Litera
Přímý přenos z udílení výročních knižních cen z Nové scény Národního divadla v Praze. Večerem již tradičně provedou moderátorka České televize Daniela Písařovicová a herec a režisér Jiří Havelka. Režie M. Čech. Slavnostní vyhlášení nejlepších českých a překladových knih uplynulého roku moderují Daniela Písařovicová a Jiří Havelka. Která kniha se stane domácí knihou roku? V osmi soutěžních kategoriích odborné poroty nominovaly celkem 27 knih, mezi favority patří romány Jana Němce Možnosti milostného románu a Davida Zábranského Logoz, historická monografie Petra Čorneje Jan Žižka či rozhovory s přírodními samotáři a poustevníky od Aleše Palána nazvané Jako v nebi, jenže jinak. Pořadatelé cen letos zaznamenali rekordní počet přihlášek – celkem 488. O hlavní ceně Magnesia Litera – Kniha roku a také o nadžánrové kategorii DILIA Litera za debut roku bude tradičně rozhodovat třísetčlenný sbor hlasujících, který tvoří lidé všech profesí knižní branže: knihkupci, knihovníci, redaktoři, kritici, pedagogové i samotní autoři, samozřejmě s vyloučením těch, u nichž by mohl nastat střet zájmů. Autor vítězné knihy si od partnera cen, společnosti Mattoni 1873, odnese prémii 200 000 Kč, hlavní efekt cen však jejich organizátoři (spolek Litera, který sdružuje všechny české literární spolky a organizace) slibují od výrazného zvýšení čtenářského zájmu o vítězné knihy.
Vysílání: 31.8., 20.00 hod., ČT art

Oliver Twist
Chudoba cti netratí. Filmová adaptace klasického románu Charlese Dickense v režii Romana Polanského. Francouzský koprodukční film (2005). Hrají: B. Clark, B. Kingsley, J. Foreman, H. Eden, L. Roweová, E Hardwicke a další (Premiéra). Příběh klasického románu anglického spisovatele Charlese Dickense, v němž malý sirotek, navzdory tomu, že v životě nepoznal nic než hlad a kruté zacházení, nikdy neztratí víru v lidskou dobrotu a po mnoha ústrcích se dočká lepšího života, asi netřeba blíže představovat. A je také pochopitelné, čím tento košatý příběh plný emocí a dramatických zvratů přitahoval filmaře. Vždyť svého prvního filmového zpracování se dočkal již v roce 1909 v době němého filmu a od té doby byl zfilmován ještě mnohokrát. V roce 2005 se předlohy chopil světoznámý režisér Roman Polanski, který chtěl natočit příběh tak, aby zaujal jeho děti a jejich vrstevníky. Se zkušeným scenáristou Ronaldem Harwoodem zpracovali látku jako tradiční historické vyprávění s důrazem na dickensovskou atmosféru chudoby třicátých let devatenáctého století. Toto pojetí podtrhují již úvodní titulky, vycházející z rytin Gustava Dorého. Z hereckého obsazení je kromě dětských představitelů Barneyho Clarka (Oliver) a Harryho Edena (Lišák Ferina) potřeba vyzdvihnout zejména Bena Kingsleyho v roli Fagina. Koprodukční snímek vznikal z větší části v České republice za účasti českého koproducenta a českého filmového štábu.
Vysílání: 31.8., 21.20 hod., ČT art

Mýtus jménem Frankenstein
I po více než dvou stoletích od vydání láká román Mary Shelleyové ke stále novým filmovým i televizním zpracováním. Francouzský dokument. Příběh hrůzostrašného monstra a jeho tvůrce doktora Frankensteina fascinuje lidi už více než dvě století. A přitom na samém počátku bylo zcela běžné letní vymýšlení a vyprávění strašidelných příběhů. Zažila to asi většina z nás: deštivé dny o dovolené mohou být zaplněny různě, ze všeho nejlepší je ale právě vymýšlení strašidelných historek. Ne každé společnosti se ovšem podaří během takové deštivé dovolené vytvořit základ hned pro dvě pozdější legendy. Zatímco Mary Shelleyová vymyslela Frankensteina, lord Byron napsal příběh o upírovi. Ten poté přepsal a vydal J. W. Polidori a položil tak základy k pozdějšímu draculovskému fenoménu. Frankenstein začal žít svým životem. Necelých sto let po vzniku románu se přihlásil o slovo i film, hrozivé monstrum si zahrál například věhlasný herecký chameleon Robert DeNiro. Dokumentární film nám poodhalí zákulisí vzniku Frankensteina a zajímavé zázemí, z nějž pocházela jeho autorka. Dozvíme se mnohé o tehdejších zvycích i vědeckých objevech.
Vysílání: 02.9., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 05.9., ČT art

27.8.2020 13:08:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 (2024) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...