zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 52. týden

Miro Žbirka v Abbey Road

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Mississippi Queen z Pohořelic
Dejte stranou stoly, jsou tu rokenroly! A s nimi J. Nohavica, V. Špinarová, P. Zedníček, P. Dobeš a J. Sedláček, jak jste je ještě neviděli. Bláznivá noční jízda s hity 50. let a Rock and Roll Bandem Marcela Woodmana (2006). Režie R. Motyčka. Půlhodinový pořad plný svižných rokenrolů, o které se postaral R'N'R Band Marcela Woodmana, a v nezvyklých rolích se představí i Jaromír Nohavica, Věra Špinarová, Pavel Dobeš, Pavel Zedníček a Jiří Sedláček. Silvestrovská show přináší, se slušnou porcí nadsázky, sen obyčejných chlapíků o hvězdné rokenrolové kariéře, uvádí účinkující zpěváky a herce do rolí figurek, které se běžně vyskytují po barech a náhle se ocitnou ve světle ramp.
Vysílání: 26.12., 04.00 hod., ČT1

Andělské hlasy
Vánoční koncert světoznámého sboru The Tabernacle Choir z amerického Salt Lake City. Světoznámý sbor The Tabernacle Choir, založený v roce 1847 a čítající na 360 pěvců a pěvkyň, společně se stočlenným Orchestra at Temple Square, pořádá každoročně pohádkový vánoční koncert oblíbených písní a koled. Jako sólistka tentokrát vystoupila oblíbená muzikálová zpěvačka a držitelka cen Tony Kristin Chenowethová.
Vysílání: 25.12., 02.25 hod., ČT2

Slavné jazzové spirituály
Premiéra koncertu vokálního ansámblu Martinů Voices, který zpívá proslulé spirituály v efektních a virtuózních jazzových aranžích. Kamera P. Vejslík. Režie J. Hána. Spirituály, jež jsou fenoménem americké kultury, získaly popularitu především pro své chytlavé melodie a rytmy, na jejichž základě se počátkem 20. století začal utvářet jazz. V programu koncertu vokálního sboru Martinů Voices v Kostele svatého Václava v Opavě zazní proslulé spirituály v efektních jazzových aranžích. Martinů Voices je špičkový ansámbl, který se zaměřuje zejména na interpretaci komorní sborové tvorby 19. a 20. století, během své jedenáctileté kariéry však rozšířil svůj záběr i na skladby starších slohových období. Tvoří jej profesionální zpěváci, kteří pracují pod vedením renomovaného sbormistra Lukáše Vasilka, jež je také hlavním sbormistrem Pražského filharmonického sboru.
Vysílání: 25.12., 20.00 hod., ČT art
Opakování: 27.12., ČT art

Peter Lipa 80
Koncertní oslava letošního životního jubilea slovenské legendy Petera Lipy za účasti hudebních hostů. Režie R. Vodrážka. Hlavní koncertní oslava osmdesátých narozenin slovenské legendy Petera Lipy z hudebního klubu Doupě za účasti hudebních hostů – osobností, které potkal na své hudební a životní cestě. Svou účastní a unikátním hudebním spojením Peteru Lipovi vzdají hold zpěvák Michal Prokop, klavírista Emil Viklický, zpěvačka Markéta Foukalová, saxofonista Michal Žáček či hráč na foukací harmoniku Ondřej Konrád.
Oslavenec Peter Lipa je slovenský zpěvák, skladatel a organizátor hudebního života – jedna z nejvýznamnějších osobností slovenské jazzové scény, kterou snad ani není třeba českému publiku představovat. Peter Lipa vytvořil osobitý vokální projev s důrazem na text, když jako první zpěvák na Slovensku začal v jazzové hudbě uplatňovat slovenštinu. Na svých albech spolupracoval se slovenským humoristou, hercem a také právě textařem Milanem Lasicou. Lipova hudba vychází ze spojení jazzu a blues.
Vysílání: 25.12., 21.00 hod., ČT art

Idris Elba zpovídá Paula McCartneyho
Hvězda filmového plátna v družném rozhovoru s legendou světových pódií. Britský dokument. Dvě z největších osobností světové zábavy se setkávají v jedinečném pořadu, v němž držitel Zlatého glóbu Idris Elba klade otázky hudební legendě Paulu McCartneymu. Jejich podrobný rozhovor, který byl natočen během covidové pandemie v prosinci 2020, se zabývá bezkonkurenční kariérou jednoho z nejúspěšnějších hudebníků a skladatelů v historii popu a rocku. Člen legendárních Beatles také hovoří o svém procesu psaní, díky němuž vznikly některé z nejoblíbenějších písní. McCartney vzpomíná na svoji karieru a prozrazuje, co ho inspiruje k dalšímu tvůrčímu novátorství a vydávání nových alb.
Vysílání: 25.12., 23.30 hod., ČT art
Opakování: 28.12., ČT art

Příběhy světové hudby - Hity, které definovaly 70. a 80. léta (4/4)
Čtyři písně, které bodovaly v hitparádách v osmdesátých letech, a tajemství jejich vzniku. Britský hudební cyklus. Každý hit za sebou skrývá příběh, který dokáže nastínit příčiny důvody úspěchu dané skladby. V případě skladby „Back to Life“ kapely Soul II Soul to by touha dělat hudbu po svém. Lídr uskupení Jazzie B dokázal do svého „sound systemu“ přizvat spolupracovníky, se kterými stvořil unikátní zvuk. K úspěchu písní „Relax“ kapely Frankie Goes to Hollywood a „Sledgehammer“ Petera Gabriela jistě přispělo, mimo výrazné melodie, i vizuální ztvárnění. Pozitivní přijetí skladby „I Wanna Dance With Somebody“ naopak přineslo taneční pojetí písně, které svým zpěvem výrazně podpořila tehdy dvaadvacetiletá Whitney Houston.
Vysílání: 29.12., 23.30 hod., ČT art
Opakování: 31.12., ČT art

Eric Clapton: Lady in the Balcony
Komorní vystoupení rockové legendy ve starobylém sále jako náhrada za covidem zrušené velkolepé vystoupení v Royal Albert Hall. V únoru 2021 byla kvůli celosvětové pandemii zrušena živá vystoupení Erica Claptona v Royal Albert Hall. Odhodlaný hudebník ale nechtěl o živé hrají přijít, a tak pozval svou kapelu na anglický venkov. V Cowdray House v Západním Sussexu se Clapton vrátil k nadčasovým klasikám jako After Midnight, Layla, Tears In Heaven nebo Bell Bottom Blues ve skutečně jedinečném prostředí. Vinou restrikcí se jediným posluchačem živého vystoupení stala Claptonova žena Melia, jejíž přítomnost dala název celému projektu.
Vysílání: 30.12., 22.15 hod., ČT art

Miro Žbirka v Abbey Road
Populární český zpěvák slovenského původu v legendárním londýnském nahrávacím studiu (2015). Režie T. Szilvási. Velkým snem Mira Žbirky vždy bylo nahrávat v legendárním londýnském studiu Abbey Road Studios. V roce 2015 se mu tento sen splnil a Miro zde dokončoval svoje dvojalbum. Díky této příležitosti vznikl dokumentární film, který zaznamenává genia loci – prostředí, kde nahráli svoje poslední album Beatles, ale kde nahrávaly také skupiny Pink Floyd, Deep Purple, U2, zpěvák Cliff Richard a další. Miro vás provede nejen slavným studiem, ale i hudebním životem v Londýně.
Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav Žbirka, zvaný též Miro či Meky, byl synem Slováka Šimona Žbirky z Trnavé Hory a Angličanky Ruth Galeové z Londýna, kteří se seznámili v roce 1943 v severolondýnské čtvrti Muswell Hill. O rok později se vzali a po skončení 2. světové války se usadili v Bratislavě. Matka učila Mira anglicky a podporovala ho i v hudbě, k níž ho přivedli starší bratři Jason a Tony, kteří se velmi dobře orientovali v nových zahraničních hudebních směrech. Oba často hráli skladby svých oblíbených interpretů, což silně ovlivnilo a nasměrovalo i jejich mladšího bratra.
Vysílání: 30.12., 02.05 hod., ČT art

Chinaski 20 let v síti
Megakoncert jedné z nejpopulárnějších českých kapel v pražské O2 areně (2014). Kamera L. Glavanakov. Režie M. Čech. Před takřka deseti lety oslavila kapela Chinaski megakoncertem v pražské O2 aréně své dvacetiletí. Hudební skupina, která se na české hudební scéně poprvé prosadila hitem Dlouhej kouř ze stejnojmenného alba, patří k nejpopulárnějším kapelám poprockového žánru u nás. Prakticky každé nové album skupiny obsahovalo hned několik hitů, které se umístily na předních pozicích v žebříčcích popularity a zařadily se mezi nejvysílanější skladby v domácích médiích. Kapela Chinaski mnohokrát uspěla v českých hudebních anketách Žebřík a Český slavík. Několikrát byla oceněna také Akademií populární hudby cenou Anděl. V rámci jubilejního koncertu uslyšíte největší hity jako např. Můj svět, Vedoucí, Dlouhej kouř, Dobrák od kosti, Tabáček, Drobná paralela, 1970 a 1. signální aneb "jaký si to uděláš, takový to máš". Autorsky se na nich podílel frontman kapely, zpěvák Michal Malátný, František Táborský, Pavel Grohman, Tomáš Roreček, Štěpán Škoch a další.
Vysílání: 31.12., 20.30 hod., ČT art

Pocta Freddiemu Mercurymu
Největší hudební hvězdy 20. dubna 1992 uctily svým vystoupením na stadionu ve Wembley památku frontmana kapely Queen. Freddie Mercury byl hvězdou největší velikosti a jeho odchod v listopadu roku 1991 zasáhl celý hudební svět. Po úvodním šoku se zbylí členové skupiny Queen rozhodli uspořádat velký koncert k uctění jeho památky, při čemž výtěžek z celé akce se rozhodli věnovat na boj proti nemoci AIDS, která se stala frontmanovi jejich skupiny osudnou. Kapela oslovila řadu hvězd, které účast přijaly, a navíc se vzdaly honoráře. Výsledkem jejich společného úsilí byl koncert, který se řadí mezi ty nejlepší v celé rockové historii. Atmosféra plná emocí, smíšené pocity radosti a smutku, kterou sdíleli fanoušci na stadionu, televizní diváci po celém světě i účinkující, byla zážitkem, na který se nezapomíná.
Vysílání: 31.12., 21.25 hod., ČT art

18.12.2023 10:12:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek



Časopis 20 - sekce