zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 24. týden

Michael Prostějovský

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Plavci na slovo vzatí
Luděk Nekuda uvádí recitál známé hudební skupiny Rangers – Plavci (1978). Scénář L. Nekuda. Kamera K. Holub. Režie K. Klihavec. V hudebně zábavném pořadu vám Luděk Nekuda představí hity skupiny Rangers – Plavci. Uslyšíte tak šlágry jako Buď Zdráv, Skicák, Modrý měsíc, Vina vína, Blíž nejdi a další. Jednotlivá hudební vystoupení propojuje Luděk Nekuda svým vyprávěním a vtipy.
Vysílání: 17.6., 11.05 hod., ČT3

Monty Alexander
Fenomenální jazzový klavírista propojuje reggae se swingem a soulem. Pařížský koncert. Koncert jazzmana Montyho Alexandera v listopadu 2018 otevřel šestý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Monty Alexander vyniká fenomenální prstovou technikou, přesto jeho doménou je otevřená muzikalita. Původem jamajský hudebník, kterého od dospívání ovlivnila tvorba a koncerty Louise Armstronga, Nata Kinga Colea a především Oscara Petersona, vystupuje se svým bigbandem, dvorním triem i sólově. Své první nahrávky klavírista vydal ve čtrnácti letech jako lídr skupiny Monty and the Cyclones. V roce 1963 ho zaměstnal přítel Franka Sinatry Jilly Rizzo jako pianistu v newyorském baru, kde upoutal pozornost hudebníků, jako byli Count Basie či Miles Davis. Svůj debut s názvem Alexander the Great vydal v roce 1964. V roce 2005 se v publikaci Padesát největších jazzových pianistů objevil mezi pěticí nejvýznamnějších jmen.
Vysílání: 17.6., 00.10 hod., ČT art

Michal Hrůza: Světlo do tmy
Neobvyklý křest poslední desky českého hudebníka a jeho kapely (Premiéra). Michal Hrůza a jeho Kapela Hrůzy v roce 2020 vydali album s názvem Světlo do tmy. Vinou covidových omezení ale nedostali prostor své dílo řádně pokřtít. Hudebníci to ale vyřešili po svém. V Lucerna Music Baru odehráli koncert bez diváků, během něhož desku pokřtili. Kmotrem jejich alba se stal herec a muzikant Václav Kopta. Nové písně i osvědčené hity odehrané během koncertu v dokumentu doplní výpovědí samotného Michala Hrůzy a členů kapely o nahrávaní alba a životě uvnitř hudební skupiny.
Vysílání: 18.6., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 19.6., ČT art

Bohemia JasFest 2020 (2/2)
V roce 2020 se slavný jazzový festival přizpůsobil pandemickým podmínkám a přesunul se z náměstí do on-line prostředí (Premiéra). Bohemia JazzFest každoročně nabízel českým fanouškům úžasné koncerty hudebníků z celého světa. V roce 2020 se ale musel adaptovat na složitou covidovou situaci, kdy muzikanti nemohli hrát před diváky. Proto pod upraveným názvem Bohemia JasFest odvysílal sérii on-line vystoupení z několika českých měst. Ve druhém ohlédnutí uvidíme vystoupení z Domažlic, Českých Budějovic, Prahy a Brna, kde své umění předvedli třeba Jiří Stivín, Antonín Gondolán nebo Pavel Šporcl. Prostor dostanou i vzpomínky na vystoupení světových hudebníků z předešlých ročníků.
Vysílání: 18.6., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 23.6., ČT art

Televizní písničky a songy Michaela Prostějovského
Z pořadu "Kam zmizel ten starý song" (2004). Český textař, libretista, rozhlasový novinář a hudební producent Michael Prostějovský se narodil 8. května 1948 v Praze. Na konci šedesátých let minulého století začal vytvářet slova k písním. Jako autor napsal 400 písňových textů pro přední české interprety (Nářek převozníka, Šípková Růženka, Pět havranů, Řekněte, odkud vás znám, Do re mi la, Podej mi ruku a projdem Václavák, Když písně lžou, Agáta).
V tehdy největší československé gramofonové firmě Supraphon pracoval jako šéf dramaturgie a produkce od poloviny sedmdesátých let až do svého odchodu z Československa. Stál za vznikem gramofonových desek mnoha předních interpretů i skupin. Zajímal se rovněž o hudební divadlo a tento zájem ho přivedl ke studiu na Karlově univerzitě. V sedmdesátých letech tam studoval divadelní a filmovou vědu se zaměřením na hudební divadlo.
Od roku 1983 žil v Německu, konkrétně v Kolíně nad Rýnem, kde byl 18 let redaktorem české redakce rozhlasové stanice Deutschlandfunk a Deutsche Welle. Od roku 1990 žije střídavě v Praze a v Německu. Od roku 2005 externě přednáší historii muzikálu na katedře divadelní vědy Filosofické fakulty UK v Praze. V roce 1994 měla premiéru česká verze světového muzikálu Jesus Christ Superstar s Prostějovského texty. Muzikál se hrál s velkým úspěchem čtyři roky a zlomil rekord v počtu repríz.
Vysílání: 20.6., 23.10 hod., ČT art

7.6.2021 11:06:05 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek


Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek


Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek



Časopis 18 - sekce

OPERA/ TANEC

Erik Bosgraaf v kostele sv. Šimona a Judy

Erik Bosgraaf

Charismatický holandský flétnista Erik Bosgraaf poprvé vystoupí v Praze. V rámci cyklu Stará hudba FOK se v út celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...