zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 35. týden

Vysílá studio A po třiceti letech...
Režisér Jaromír Vašta uvádí populární písničkový cyklus 60. let (1995). Zpívají: W. Matuška, M. Kubišová, H. Vondráčková, M. Drobný, M. Chladil, K. Štědrý, K. Kopecký, J. Faktor a další. Připravili: A. Berková, B. Slavík a J. Vašta. Tentokrát vás autor pořadu Jaromír Vašta a konferenciér Karel Štědrý zavedou na vojenské cvičení v Milovicích, kam dostali povolávací rozkaz přední představitelé českého šoubyznysu šedesátých let minulého století. Vezmou sebou i půvabné vojačky, mezi nimiž nemohou chybět první dámy českého popu Helena Vondráčková a Marta Kubišová. V Milovicích se totiž nacházelo vojenské nahrávací studio, které úzce spolupracovalo s karlínským rozhlasem. Taneční orchestr Československého rozhlasu řídí jeho dirigenti Karel Krautgartner a Josef Vobruba. Budova Českého rozhlasu v Karlíně, v níž se nachází dodnes legendární studio A, byla navržená architektem Josefem Sakařem v duchu post secesního klasicismu. Nachází se v blízkosti pražské Invalidovny. Původně Národní dům v Karlíně z roku 1911 sloužil svému účelu do konce první republiky. Těsně před druhou světovou válkou jej koupil Československý rozhlas, během protektorátu jej jako své studio používali Němci pro Radio Melnik. Po válce se sály začaly měnit v nahrávací studia – velký sál se proměnil v proslulé „Studio A“, kde natáčely naše přední orchestry taneční a populární hudby.
Vysílání: 26.8., 21.20 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Yvonne Přenosilové
Z pořadu "Kam zmizel ten starý song" (2005). Účinkují: P. Malásek, Olympic, Taneční orchestr Československého rozhlasu, Orchestr Karla Vlacha, Traditional Jazz Studio a další. Režie J. Kratochvíl. Česká zpěvačka a moderátorka Yvonne Přenosilová se narodila 2. července 1947 v Praze. Je považovaná za průkopnici českého rhythm and blues a rock and rollu. Kariéru začala konkurzem v divadle Semafor, ze kterého Miloš Forman natočil svou režisérskou prvotinu Konkurs. S písničkou Malageňa ji do divadla nepřijali, ale všiml si jí skladatel Karel Mareš (tehdy korepetitor). Zpívala se skupinou Olympic, vystupovala s ní v Semaforu s pásmem Ondráš podotýká. V únoru 1964 nahrála šestnáctiletá Yvonne Přenosilová českou verzi písničky „I'm Sorry“, nazvanou textařem Jiřím Štaidlem Roň slzy. I v české verzi se písnička stala hitem a jedním z nejprodávanějších českých singlů šedesátých let minulého století. V roce 1968 podepsala petici Dva tisíce slov a poté emigrovala přes Rakousko a Velkou Británii do Spolkové republiky Německo za svými rodiči. V Mnichově, kde žila 26 let, nejdříve pracovala u společnosti British Airways. Zde se seznámila se svým manželem advokátem. V Německu se později stala redaktorkou Rádia Svobodná Evropa a spolupracovala s Karlem Krylem. V roce 1994 se natrvalo vrátila do Prahy. Má syna Maximiliana Philippa, který žije v Německu.
Vysílání: 28.8., 23.05 hod., ČT art

20.8.2020 11:08:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek


Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Re-connect Art 2024

Re-connect Art 2024

4. ročník festivalu performance a multimédií Re-connect Art pořádaný Nadací Prague Biennale se bude konat v te celý článek

další články...