zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Karel Gott – 75 let

Karel Gott v Lucerně

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Po stopách hvězd
Obrazový životopis slavných – tentokrát jubilanta Karla Gotta - díky kterému si uvědomíte, jak plyne čas a jak formuje každého z nás (2008). Režie Š. Šedivá.
Karel Gott je jeden z nejvýznamnějších českých zpěváků, král české pop music, jehož jméno zdobí přívlastek "Zlatý hlas z Prahy“. Je jednou z největších legend české hudební scény celé historie a to jak moderní, tak klasické. Současně je i jedním z nejvýznamnějších neanglicky zpívajících interpretů populární hudby ve světovém měřítku a jediným českým zpěvákem, který se výrazně prosadil i v zahraničí. Podařilo se mu dobýt i teritoria, kam mají vstup jen skutečně ti největší z největších (Las Vegas a Atlantic City, Nashville, Carnegie Hall, Kreml a další…).

Neuvěřitelná byla a je jeho popularita, která zasáhla prakticky všechny generace a trvá bez větších výkyvů nebo přestávek už více než 40 let. Na poli tohoto hudebního žánru jen těžko najdeme podobná srovnání - v tomto směru je opravdovým fenoménem. V mládí se toužil stát malířem a po ukončení školní docházky se neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Když nebyl přijat, odešel do učení na elektromontéra. Během učňovských let se věnoval své druhé velké lásce - hudbě a zpěvu. V 50. letech příležitostně vystupoval jako zpěvák-amatér a účastnil se různých pěveckých soutěží. Od roku 1960 se profesionálně věnuje již pouze zpěvu. V roce 1962 dostal nabídku na angažmá do nejslavnějšího, tehdy ještě nového divadla Semafor, která znamenala zásadní zlom v jeho kariéře. V roce 1963 se jeho píseň "Oči sněhem zaváté", stává doslova dynamitem, když je vyhlášena absolutně největším hitem roku. S mnohými dalšími hity se poprvé ocitá na samotném vrcholu a je vyhlášen Zlatým slavíkem 1963, což pro něho znamená doslova raketový start. V roce 1965, po odchodu ze Semaforu, zakládá s bratry Štaidlovými vlastní divadelní scénu Apollo. Po jejím rozpuštění v roce 1967 odchází na 7měsíční angažmá do Spojených států (Las Vegas). Odtud se vrací úplně nový Karel Gott, dokonalý a sebevědomý profesionál. V 70. a 80. letech pokračuje jeho hvězdná dráha lemovaná desítkami nejvýznamnějších ocenění, zlatých, stříbrných, diamantových a platinových desek, které sbírá doslova jako "na páse", včetně Zlatých slavíků. V 80. letech vystupuje ve vrcholné formě doma, stejně jako jinde v Evropě, v zámoří i Asii. Svůj repertoár rozšiřuje od popu přes lidovky až po klasickou hudbu.
V polovině 80. let popularita Karla Gotta v Česku i v zahraničí dosahuje vrcholu, na domácí scéně mu vůbec poprvé roste konkurence v podobě mladých zpěváků, která však jen nakrátko přerušuje dobu jeho kralování, a koncem 80. let ustupuje zpět.
Během 90. let se věnuje také stále více své druhé lásce - malování a své obrazy úspěšně vystavuje v Česku i v zahraničí. V obnovené anketě „Český slavík“ obsazuje v roce 1996 opět s velkým náskokem první pozici, kterou si drží dodnes.
Vysílání: 13.7., 09.15 hod., ČT1
Opakování: 18.7., ČT1

Karel Gott – 75 let - Zpívá Karel Gott
a sám uvádí své písničky i hosty (1973). Spoluúčinkují: L. Vodička, J. Zelenková, J. Kocianová, Vodomilové a Orchestr L. Štaidla. Kamera J. Lebeda. Scénář a režie J. Roháč.
Koncert v divadle ve Slaném, na kterém si famózní král českého popu uvádí sám své písně a hudební hosty, mezi nimi L. Vodičku s příjemným basem v písni Vůně růží nebo skupinu Vodomilové. Mezi účinkujícími jsou zpěvačky Jitka Zelenková a Jana Kocianová, s nimiž popový mág přednese blok písní, mezi nimiž se zaskví Granada, Buona Sera, Ostrov plný krás, Cesta do nebe a Zlá noc.
Karel Gott je nejvýznamnější český zpěvák populární hudby, známý už pět desetiletí, s přívlastkem „Zlatý hlas z Prahy“. Narodil se 14. července 1939 v Plzni. V devatenácti letech získal první místo v soutěži amatérských zpěváků. Na pražské státní konzervatoři studoval operní zpěv u prof. Karenina (žáka ruského pěvce Šaljapina).
Po odchodu ze Semaforu založil se svými novými spolupracovníky, bratry Štaidlovými (textařem a skladatelem), vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou. V sedmdesátých letech vystupoval Gott ve vrcholné formě nejen v Československu, ale také v bývalém Sovětském svazu stejně jako jinde v Evropě, zvláště v Německu, v zámoří i v Asii. Svůj repertoár rozšířil od popu přes "lidovky" až po upravené skladby klasické hudby. Objevil se i v několika celovečerních hraných filmech a v krátkých dokumentárních snímcích.
Vysílání: 09.7., 21.50 hod., ČT1

Karel Gott očima Terezy Kopáčové
Každým coulem profesionál, který se nemění. Jubileum zpěváka připomínáme portrétem z cyklu Galerie elity národa (1993)
Po celou dobu padesátileté kariéry pronásleduje Karla Gotta zlý sen. Stojí na jevišti, orchestr hraje předehru a on neví, k jaké písni, ani v jakém jazyce má zpívat. To se mu nikdy nepřihodilo. Říká, že se stal institucí, má svoje práva, ale i povinnosti. V roce 1993 prozradil, že touží po velké charakterní roli. To jediné se mu zatím nesplnilo. Letos, 14. července, K. Gott oslaví své 75. narozeniny.
Vysílání: 12.7., 20.20 hod., ČT art, Je nám ctí... Karel Gott - 75 let
Opakování: 16.7., ČT art

Zpátky si dám tenhle film
Karel Gott uvádí a z televizního archivu vybírá své písničky ze 60. let (1993). Scénář a režie F. Polák.
Název televizního pořadu "Zpátky si dám tenhle film" je zároveň označením písně skladatele Lese Reeda na český text Jiřího Štaidla, kterou se na počátku šedesátých let minulého století proslavil český Zlatý slavík. A následovaly další Gottovy hity - Zlatá náušnice, Úterý, Proč ptáci zpívají, C´est la vie, Mám tě rád víc než dřív.
Karel Gott je nejvýznamnějším českým zpěvákem populární hudby, známý už pět desetiletí, s přívlastkem „Zlatý hlas z Prahy“. Narodil se 14. července 1939 v Plzni. V mládí se toužil stát malířem. Když nebyl přijat na UMPRUM, odešel do učení (ČKD) v oboru elektromontér. Během učňovských let se věnoval své druhé velké lásce – hudbě a zpěvu. V roce 1958 získal první místo v soutěži amatérských zpěváků. Na pražské státní konzervatoři studoval operní zpěv u prof. Karenina, žáka ruského pěvce Šaljapina.
V roce 1962 dostal Gott nabídku na angažmá do divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, jejichž píseň „Oči sněhem zaváté“ se v Gottově interpretaci stala hitem roku. Tehdy vyhrál pěvec také čtenářskou anketu časopisu Mladý svět Zlatý slavík 1963. V průběhu své více než padesátileté zpěvácké kariéry zvítězil Karel Gott celkem 38krát. Po odchodu ze Semaforu založil se svými novými spolupracovníky, bratry Štaidlovými (textařem a skladatelem), vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou.
Vysílání: 12.7., 20.35 hod., ČT art
Opakování: 16.7., ČT art

Čas slunce a růží
Karel Gott účinkuje a zpívá v hlavní roli hudebního filmu (1968). Kamera J. Kadaňka. Scénář a režie J. Němec.
Ve filmu scenáristy a režiséra Jana Němce uvidíte českého Zlatého slavíka před bezmála půlstoletím, jak zpívá písně Nech mě spát, Červená rakev, Duj, duj, Tichý kout, Amor, Čas růží, Slunce a já.
Karel Gott je nejvýznamnějším českým zpěvákem populární hudby, známý už pět desetiletí, s přívlastkem „Zlatý hlas z Prahy“. Narodil se 14. července 1939 v Plzni. V mládí se toužil stát malířem. Když nebyl přijat na UMPRUM, odešel do učení (ČKD) v oboru elektromontér. Během učňovských let se věnoval své druhé velké lásce – hudbě a zpěvu. V roce 1958 získal první místo v soutěži amatérských zpěváků. Na pražské státní konzervatoři studoval operní zpěv u prof. Karenina. V roce 1962 dostal Gott nabídku na angažmá do divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Krátce nato vyhrál pěvec také čtenářskou anketu časopisu Mladý svět Zlatý slavík. V průběhu své více než padesátileté zpěvácké kariéry zvítězil Karel Gott v této anketě celkem 38krát. Po odchodu ze Semaforu založil se svými novými spolupracovníky, bratry Štaidlovými (textařem a skladatelem), vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou. Z té doby také existuje tento televizní film.
Vysílání: 12.7., 21.00 hod., ČT art

Na plovárně s Karlem Gottem
Již padesát let je na výsluní (1999). Režie J. Hojtaš.
Na plovárně z roku 1999 vzpomíná Karel Gott na své první vystoupení, na neúspěch v soutěži Hledáme nové talenty, na svého profesora na konzervatoři a také na nejrychleji natočenou píseň.
Vysílání: 12.7., 21.25 hod., ČT art.

29.6.2014 09:06:23 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek


Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek



Časopis 20 - sekce

OPERA/ TANEC

Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama celý článek

další články...