zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Koncert HAMU a Bouře V. Nováka

Ilustrační kresba

  

V rámci spolupráce Českého rozhlasu a Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze se v letošní sezóně uskutečnilo šest zajímavých koncertů studentů i pedagogů školy. V pořadí čtvrtý koncert se konal 14. února jako obvykle v budově hudební fakulty v sále Martinů. Zajímavý byl programem, který se specializoval na skladby pro nejrůznější bicí nástroje, včetně marimby; zazněly například skladby Yasua Sueyoshiho, Jovana Živkoviče, Maki Ishii, Štefana Bugaly, Ivany Loudové nebo Svatopluka Havelky. Na koncertě se také jako hosté představili studenti Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Záznam koncertu uvádí Český rozhlas 3 – Vltava v pondělí 15. dubna 2002 od 20.30 h.

Veledílo novodobé české hudby – mořskou fantazii Bouře pro sóla, sbor a orchestr Vítězslava Nováka uvede jeho poslední žák prof. Ilja Hurník v rámci Hudební akademie ve čtvrtek 18. dubna 2002 na stanici Český rozhlas 3 – Vltava. Zazní dnes už legendární snímek Jaroslava Krombholce s celou garniturou slavných českých pěvců minulosti.
Čteme-li jako podtitul díla „Mořská fantazie pro sóla, sbor a orchestr“, tušíme, že nás čeká něco velmi neobvyklého. Romantická báseň Jaroslava Vrchlického, z jazykového i obsahového hlediska už poněkud archaická, popisuje zkázu korábu ve strašlivé mořské bouři. Tato událost je však spíše ilustračním, poněkud děsivým koloritem barvitého líčení síly a úchvatné krásy mořského živlu. Tak cítil zaměření tohoto díla i Vítězslav Novák. V jeho kantátě – mořské fantazii, je stejné množství ryze orchestrálních pasáží jako vokálních, ba v mnoha okamžicích máme pocit, že jsou hlavním nosným elementem celého gigantického celovečerního díla. Celovečerní kantáta pochází z let 1908-10 a hned byla provedena v Brně (podnět k její kompozici dal totiž tamní sbormistr Rudolf Reissig), krátce poté také v Pardubicích, Chrudimi a Praze. Účinkovaly vesměs amatérské sbory, vždy hrála Česká filharmonie. Tento počin byl údajně přijat s obrovským nadšením. Čtyřicetiletý Novák byl na vrcholu své tvorby a začal být uctíván celým národem jako vynikající skladatel a také pedagog.
Profesor Ilja Hurník se k Vítězslavu Novákovi hlásí jako jeho poslední žák. Právě on zařadil toto skutečné veledílo české národní hudby do svých pravidelných Koncertů v rámci Akademie, které dramaturgicky připravuje a sám uvádí. Ve čtvrtek 18. dubna ve 20.00 hodin na stanici Český rozhlas 3 – Vltava uslyšíme snímek skutečně legendární. S Českým pěveckým (nynějším Pražským filharmonickým) sborem, v té době ještě vedeným Janem Kühnem, a Českou filharmonií účinkuje celá plejáda slavných pěvců – Drahomíra Tikalová, Maria Tauberová, Beno Blachut, Vladimír Jedenáctík, Ladislav Mráz a Jaroslav Veverka. Diriguje Jaroslav Krombholc.

14.4.2002 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek


Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera celý článek

další články...