zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Večer na téma… Skandály v opeře

Maria Callas (Foto z webu)

  

Česká televize připravila na neděli 7. dubna v rámci pravidelného tematického cyklu Večer na téma... dva dokumentární pořady, od 20.00 h se můžeme na ČT2 těšit na snímky uváděné pod názvem Skandály v opeře. První je věnován operní divě Marii Callas, druhý opernímu pěvci Šaljapinovi.

Život Marii Callasové (1923-1977) obestírala tajemná aureola. Narodila se jako třetí dítě v rodině řeckého lékárníka v New Yorku jako Maria Anna Sophia Cecilia Kalogeropoulos. Rodiče byli zklamáni, neboť stoprocentně očekávali syna. Jejich druhé dítě - syn Vassilisos - zemřel totiž v dětském věku na břišní tyfus. Když bylo Marii třináct, vrátila se matka s oběma dcerami do Athén, což z uměleckého hlediska bylo velké štěstí. Studovala zde zpěv u slavné Elvíry de Hidalgo, která ve své době byla považována za nejlepší světovou interpretku Rossiniho oper. Po nevalných začátcích si svým osobitým projevem získala publikum všech operních scén, na kterých vystupovala. Jejím největším přínosem pro svět opery bylo obnovení polozapomenutých koloraturních rolí. Díky jejímu umění se na operních scénách začala objevovat do té doby málo inscenovaná díla Belliniho, Rossiniho nebo Donizettiho. V 50. letech opanovala La Scalu, Metropolitní operu v New Yorku i operu v Chicagu. Její zářivá kariéra se podle názoru odborné kritiky uzavřela v roce 1960. Zemřela opuštěná, naprosto osamělá v Paříži.



Čaroděj Šaljapin
Šaljapin se narodil v roce 1873 ve velmi chudé rodině mužika. Jeho otec byl opilec, který ho bil a bil i svou ženu. Když bylo Šaljapinovi osm let, zažil šok, protože poprvé viděl klauna a zmocnila se ho touha být někým jiným. Když o čtyři roky později zhlédl první divadelní představení, rozhodl se, že bude hercem. A protože byl všestranně talentovaný, sportem počínaje přes malovaní až po hudbu, podařilo se mu to a podařilo se mu také posunout chápání operní role od virtuózního výkonu k syntetickému uměleckému dílu, kde pěvecká dokonalost jde ruku v ruce s hereckým mistrovstvím.
Šaljapin vstupuje na jeviště v době, kdy Rusko prožívá neobyčejný rozkvět umění, kdy se zde odehrávají věci, které ovlivní evropskou a světovou kulturu na celé století. Je tu Moskevské umělecké divadlo a Stanislavskij, píše Čechov, skládá Rachmaninov, ale je zde také neobyčejná chudoba a blížící se ekonomický krach a posléze revoluce, která podle Šaljapina podvedla lid, v jehož jménu byla uskutečněna. Šaljapin emigroval a žil v Paříži. Nevrátil se ani poté , co ho osobně zval Stalin či M. Gorkij. V Paříži také v předvečer 2. světové války, v roce 1938, zemřel.
Anglo-francouzský dokument se snaží postihnout nejen zlomové body života tohoto geniálního celosvětově proslulého pěvce, ale přinese také nahrávky jeho hlasu a výpovědi mimořádných osobností, které se pokusí postihnout charakter jeho talentu a tvorby. Je to především jeho dcera Marina Fredi-Šaljapinová, fenomenální litevský pěvec Sergej Lejferkus, teatrolog Anatolij Smeljanskij a další.

6.4.2002 Jana Soprová | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek



Časopis 20 - sekce

OPERA/ TANEC

Janáček 170 na piazzettě

Z vizuálu NdB

Přijďte s námi oslavit narozeniny Leoše Janáčka. Náš slavný skladatel má už 170 let, tak ta narozeninová party celý článek

další články...