zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Marcus Miller, Miles Davis, Talich a Ančerl

Lenny Kravitz (Foto web)

  

Z bohaté hudební nabídky Českého rozhlasu 3 – Vltava upozorňujeme na jazz, záznam benefičního koncertu z pražského Rudolfina a z historických nahrávek České filharmonie. Antonín Matzner nás v dalším vydání pravidelného pořadu Jazzové mezníky seznámí s vyjímečným projektem: Miles Davis - Gil Evans: Španělské skici (k stému výročí narození Joaquina Rodriga). K poslechu zveme 20. listopadu od 9.00 hodin.
K jazzu se vrátí tato stanice v pondělí 26. listopadu v 17.45, kdy se můžeme zaposlouchat v rámci Jazzového podvečeru do díla Marca Millera, osobnosti současné jazzové scény.
Z klasické hudby doporučujeme ve středu 21. listopadu od 21.30, kdy v pravidelném pořadu staré hudby Musica antiqua tentokrát nabídne Vltava program české provenience, záznam koncertu, na němž vystoupil český soubor staré hudby Collegium 1704, jehož uměleckým vedoucím je Václav Luks, spolu se špičkovými zahraničními sólisty.
Dvě velké osobnosti, které formovaly uměleckou tvář České filharmonie - její slavní šéfové Václav Talich a Karel Ančerl, nás budou prostřednictvím svých slavných poválečných nahrávek provázet dvěma pondělními večery na stanici Český rozhlas 3 – Vltava. Poprvé v pondělí 26. listopadu od 20.30.

  • 20. 11. 9.00 Jazzové mezníky: Miles Davis - Gil Evans: Španělské skici (k stému výročí narození Joaquina Rodriga).
    V dalším vydání pravidelného pořadu Jazzové mezníky nás jeho autor Antonín Matzner seznámí s výjimečným projektem: v transkripci pro trubku, v podání slavného Milese Davise a v instrumentaci výtečného jazzového aranžéra Gila Evanse, zazní kompozice Concierto de Aranjuez španělského skladatele Joaquina Rodriga. Pořad tím připomene jak velmi významnou inspiraci hudbou španělské provenience u některých jazzových hudebníků, tak i skladatelovo nedožité sté výročí narození.
  • 21.11. 21.30 Musica antiqua - Collegium 1704
    V záznamu benefičního koncertu ve prospěch Nadace Terezy Maxové, který se konal v pražském Rudolfinu 21. října 2001 uslyšíme český soubor staré hudby Collegium 1704, jehož uměleckým vedoucím je Václav Luks, spolu se špičkovými zahraničními sólisty. V jejich podání uslyšíme skladby Jana Dismase Zelenky, Georga Friedricha Händela, Henrika Albicastra, Antonia Vivaldiho a Giovanniho Battisty Pergolesiho.
  • 26. 11. 17.45 Jazzový podvečer: Osobnosti současné jazzové scény - Marcus Miller
    Po delší sérii repríz nabízí svým posluchačům stanice Český rozhlas 3 - Vltava opět nově natočený pořad Petry Konrádové. Úvodní premiéra z řady Osobnosti současné jazzové scény je na programu v pondělí 26. listopadu v 17.45 hodin a v repríze poté ještě z neděle na pondělí 3. prosince po půlnoci. Pod drobnohledem Petry Konrádové se ocitne newyorský čtyřicátník, vyhledávaný jazzový hráč na elektrickou baskytaru se zkušeností se soulovou hudbou, Marcus Miller, který byl svého času rovněž blízkým spolupracovníkem slavného Milese Davise.
  • 26. 11. 20.30 Historické nahrávky České filharmonie: Talich a Ančerl (1/2)
    Dvě velké osobnosti, které formovaly uměleckou tvář České filharmonie - její slavní šéfové Václav Talich a Karel Ančerl, nás budou prostřednictvím svých slavných poválečných nahrávek provázet dvěma pondělními večery na stanici Český rozhlas 3 - Vltava. Ten první patří Václavu Talichovi, který stál v čele filharmonie mezi dvěma válkami. I z té doby pochází několik nahrávek, ovšem technicky ještě značně nedokonalých a v současnosti s výjimkou Mé vlasti a Slovanských tanců teprve čekajících na digitální zpracování. Skutečně slavnou řadu tvoří nahrávky, které Václav Talich pořídil s Českou filharmonií až v padesátých letech, tehdy už v době éry Karla Ančerla, jako její host. A tam jsme samozřejmě vybírali pro tento večer. Jde o díla mistrů Talichem obzvláště milovaných - o učitele a žáka, v osobním životě dokonce o tchána a zetě. Starší z nich Antonín Dvořák je zastoupen výbornou nahrávkou Klavírního koncertu. Zároveň zavzpomínáme na legendárního českého pianistu Františka Maxiána - otce dnešního známého českého interpreta ve stejném oboru. Se skladatelem Josefem Sukem se Václav Talich znal osobně - byli dlouholetými dobrými přáteli. Díky premiéře Sukovy hudební básně Zrání se Talich stal v roce 1919 šéfem České filharmonie. Ale i velkolepou smuteční symfonii Asrael, v níž se Suk vyrovnává s bolestí, jež mu přinesla smrt Antonína Dvořáka a vzápětí i jeho dcery, Sukovy ženy Otilky, Václav Talich velmi miloval a často se k ní vracel. Svědčí o tom i nepřekonatelná nahrávka tohoto díla, jež se stane jistě korunou celého večera.
  • 20.11.2001 Redakce | rubrika - Z éteru

    Časopis 20 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Festival Setkání Stretnutie 2024

    Články v rubrice - Z éteru

    Petr Hapka – 80 let

    Petr Hapka

    Televizní písničky a songy Petra Hapky
    Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


    Pop-rockové pódium

    Helmutova stříkačka

    Helmutova stříkačka
    Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


    Hudební tipy 20. týden

    Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

    13. komnata Kuby Ryby
    Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek


    Hudební tipy 21. týden

    Barry White

    Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
    Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek



    Časopis 20 - sekce

    DIVADLO

    Nová Spirála otevře na podzim

    Nová Spirála stávající stav (Foto: Boys Play Nice)

    Prostor nabídne nejen unikátní kruhový sál s otočným jevištěm a sezením až pro osm set diváků, ale také přidan celý článek

    další články...

    OPERA/ TANEC

    Pavel Černoch se představí v Hamburku

    Pavel Černoch v Hamburku

    V neděli 12. května se tenorista Pavel Černoch poprvé představí v opeře Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcen celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Možné podoby knihy

    Možné podoby knihy

    V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t celý článek

    další články...