zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kluboví klasikové Dub Pistols si odbudou českou premiéru

Dub Pistols

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Listopadový večírek EuroConnections – 18. listopadu 2010 od 19:30 h, bude ve znamení energického mixu hip hopu, ska, dubu a punku - do Paláce Akropolis totiž dorazí anglická úderka Dub Pistols. Kapela nejčastěji spojovaná s klubovými fenomény big beat a breakbeat infikuje taneční hédonismus nekompromisními politickými názory a už patnáct let patří mezi nejvyhledávanější koncertní projekty na britských ostrovech. Večírek EuroConnections 18. listopadu s českou koncertní premiérou Dub Pistols doplní ještě domácí breakbeatový projekt Semtam.

Dub Pistols - V (ne)správný čas na (ne)správném místě
Členové anglické partičky Dub Pistols se rádi fotí v dokonale střižených elegantních sakách, kravatách a bílých košilích. Možná na jejich módním vkusu není nic moderního, ale jednoduše jim to sekne. A stejné je to i s jejich hudbou. Svůj mix hip hopu, dubu a punku namíchali Dub Pistols v druhé polovině devadesátých let a novináři je dodnes trochu ze setrvačnosti spojují s bigbeatový klubovým fenoménem tehdejší doby. Třebas je jejich „sound“ už dnes maličko zastaralý, tomuhle kvintetu energické breakbeaty sluší jako nikomu jinému v roce 2010. A jejich snaha spojit taneční extázi s politickým postojem je v současnosti relevantnější než kdy jindy.

Barry Ashworth sám sebe popisuje jako věčného vojáka britské klubové scény, který se vrhá do bitev zásadně v první linii. Na konci osmdesátých let se na Ibize nakazil taneční horečkou a byl jedním z promotérů, kteří šířili ducha „druhého léta lásky“ na ilegálních večírcích Londýně. Kromě honiček s policií a provozování vinylového obchodu stihl Ashworth ještě úspěšnou kariéru s houseovým projektem Deja Vu. V roce 1996 se ale hudebně vydal zcela novým směrem a s baskytaristou Jasonem O'Bryanem debutovali pod jménem Dub Pistols výbušným singlem There's Gonna Be A Riot.

Dub Pistols mají nezáviděníhodnou vlastnost být v nesprávný čas na nesprávném místě. Když v říjnu 1998 vydávali už jako trio svoje první album Point Blank, vládly zrovna žebříčkům halekačky Fatboy Slima a ze slova big beat - jak se energické kombinaci hiphopových breakbeatů a punkového skandování začalo říkat - se stalo tak trochu sprosté slovo. Dub Pistols přitom svoje spojení s tímto stylem vždy odmítali, jejich stylový záběr zasahoval od Bronxu, přes Ibizu a Manchester až do Karibiku (ska, dub, reggae).

I přes nepříznivé okolnosti debutové album uspělo, Ashworth a spol. dokonce podepsali smlouvu s velkou nahrávací společností v USA a za jejichž peníze natočili v roce 2001 své druhé album Six Million Ways to Live. Na zámořský úspěch si kapela zadělala skvěle přijatou koncertní šňůrou i hitovým singlem Official Chemical, ale znovu zasáhla zlomyslná náhoda - už hotové album plné nekompromisních politických názorů nepustil label v zjitřené atmosféře po 11.září do distribuce a vydání se dočkalo až s čtyřletým zpožděním na malé britské značce Distinctive Records.

Svět velkého hudebního byznysu by jim stejně byl moc těsný a tak si Dub Pistols alespoň užívají svoje místo v klubovém undergroundu, kde se etablovali jako jedna z nejvyhledávanějších koncertních kapel posledních patnácti let. Svoje místo ale našli i jinde. Jejich energické vypalovačky ozdobily hollywoodské filmy Bad Company, Mystery Men či Blade II, nespočet videoher a jsou také podepsaní pod remixy pro Mobyho, Limp Bizkit, Korn nebo Iana Browna.

Se svojí pověstí neměli Dub Pistols nikdy nouzi o hostující vokalisty, vedle kohorty rapperů (Busta Rhymes, Rodney P) a reggae zpěváků (Horace Andy) patří mezi jejich stále spolupracovníky i Terry Hall, zpěvák The Specials. Objevuje se i na třetím albu Speakers And Tweeters z roku 2007 a podtrhuje tak výraznou inspiraci ska a 2 Tone. Na stejné vlně se veze i jejich zatím poslední deska - loňská Rum & Coke, kde jako kdyby se Dub Pistols dostali od vysokooktanového mixu breakbeatů a punku k zkouřené pohodě reggae a dubu.

„Vyrostl jsem na The Clash a v západním Londýně, kde jsem žil, se hrál dub,“ říká k stylovým inspiracím Barry Ashworth. „Jsme pankáči, hlavně protože punk vyznává estetiku 'nic není nemožné'“. Jak skvělé heslo pro kapelu, která se nikdy neřídila módními styly a hrála vždy jen podle vlastních pravidel. Až se 18. listopadu poprvé představí v Paláci Akropolis českému publiku, je třeba mít toto heslo na paměti. V ten večer se totiž může stát úplně cokoliv!

11.11.2010 21:11:58 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Koncerty

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor ...celý článek


Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Dny evropského filmu znají své vítěze

Bez dechu (Without Air)

Na mezinárodním festivalu Dny evropského filmu (DEF) byly dnes slavnostně předány v pražském kině Přítomnost f celý článek

další články...