zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 32. týden

Lenka Dusilová

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Pandurango (6/7) (Vysílání: 09.8., 22.10 hod., ČT2)
Cestovatelé hledající boha či lépe ducha hudba dorazili do Bolivie. Všechna města, která navštívili, leží vysoko nad hranicí 2000 metrů, a proto Bolivijci spíše drnkají, než foukají. Aiquile - město kytar "charanga" je něco jako naše Kraslice. Vyrábí se tam hudební nástroje a konají se hudební festivaly. Bolivie je zemí starých zvyků a původní obyvatelé tvoří většinu populace. Takže hlavně indiánská hudba zní v "kulturním středisku" Centro Cultural Los Masis. Ale zní i varhanní hudba v evropském duchu, protože zde žijí novokřtěnci/Mennonité, jejichž předkové přišli kdysi z Německa. Skupina Arawi hraje na samponě, což je soustava Panových fléten. Uvidíme velký buben Bombo, potažený chlupatou blánou, který vydává měkký, basový zvuk. Nechybí ani řízná vojenská bolivijská kapela a průvodce pořadem Michal Dvořák zahraje na charangu a setká se s největší mezinárodní hvězdou z města Chochabamba Edvinem Herrerou ze skupiny Savia Andina. A na závěr budeme svědky indiánské lidové slavnosti nedaleko města La Paz, ležícího ve výšce 3800– 4200 metrů nad mořem. Posledním setkáním je skupina Octavia - což jsou staří dobří rockeři. A to je znamení blížících se návratů.

Sedm epoch rocku (5/7) (Vysílání: 13.8., 21.20 hod., ČT2)
"We Will Rock You" a "We Are the Champions" jsou triumfální rockové písně. Vyzývají k maximální komunikaci, empatii, vzájemnou výměnu energie mezi tisícovkami lidí na stadionu a postavou v nadživotní velikosti na pódiu. To je podstata rocku ze stadionu. Sportovní arény ve Spojených se proměnily v duchovní domov těchto hudebních podniků, a obdobné "hymny" se staly věčnou součástí jejich kultury. V sedmdesátých letech stvořila jedna americká skupina odnož divadelního pojetí rocku, a to zcela účelově - právě pro tyto rozsáhlé prostory. Skupinu Kiss tvořili čtyři příznivci glam rocku, které napadlo využít líčidel k tomu, aby se z nich staly hvězdy obří velikosti. Šlo o to navodit iluzi, kdy dokážete lidi přesvědčit, že vidí něco víc, než tam ve skutečnosti je. A z iluze se obdobným trikem stane realita.

Bigbít (29/42) (Vysílání: 13.8., 22.15 hod., ČT2)
Jazzová sekce pokračovala v uvádění alternativy na Pražských jazzových dnech. Ukázky a rozhovory s muzikanty hudebních seskupení Žabí hlen, Extempore a dalších. Jazzová sekce kontra Sekce mladé hudby. Různé zahraniční kulturní vlivy a kontakty s hnutím Rock v opozici (koncerty Art Bears, Art Zoyd a This Heat na Pražských jazzových dnech). A odbočka k rockery opovrhovanému novému fenoménu 70. let - diskotékám, které v první fázi ještě před vznikem disco soundu šířily různou i nedostupnou rockovou hudbu u nás.
Hovoří J. Vlček, K. Srp, J. J. Neduha, M. Chadima, M. Čuřík, J. Rauvolf, O. Konrád, J. Tůma, V. Marek, T. Křivánek a mnoho dalších muzikantů, organizátorů a odborníků.

Khamoro 2010 (Vysílání: 14.8., 20.00 hod., ČT2)
Ve dnech 23. 5. - 29. 5. 2010 se uskutečnil 12. ročník Světového romského festivalu Khamoro, který se konal pod záštitou primátora Hlavního města Prahy Pavla Béma. Organizátorem festivalu bylo občanské sdružení Slovo 21 a Studio Production Saga. Hudební program byl uzavřen 29. 5. závěrečným galakoncertem v Kongresovém centru Praha, na němž vystoupilo 7 kapel. Viděli jsme slovenské Romano Stilo, kteří předvedli skvělou kombinaci klasického hudebního vzdělání a horké krve, francouzské Romano Atmo, jejichž taneční vystoupení představilo různorodé styly romského tance s pestrobarevnými kostýmy,srbské Black Panthers typické nezkrotným temperamentem a nezaměnitelnou balkánskou atmosférou, makedonský energický dechový soubor Orkestar Braka Kadrievi, českou cimbálovku Surmajovci prezentující ty nejstarší romské písně z Čech i Slovenska, slovinské Šukar hrající na různorodé drnkací nástroje a rumunskou hvězdu Mahala Rai Banda prezentující divoký mix tradiční lidové hudby, moderních stylů i orientálních vlivů. Celkem na festivalu letos vystoupilo více než 100 umělců a expertů ze 14 států světa.

Na Kloboučku (Vysílání: 14.8., 02.00 hod., ČT2)
Zjednodušeně lze charakterizovat hudbu mladé ostravské skupiny Benedikta jako fúzi moravského a šarišského folklóru s moderním rockem a jazzem. Ačkoliv pokusů aktualizovat tradiční lidovou hudbu už byla celá řada, jen málokdy se to podařilo. Benedikta rozhodně vykročila tímto směrem pozoruhodně. Ústředními postavami skupiny jsou sestry Váňovy, houslistka Michaela a zpěvačka Petra, které se spojily s výkvětem ostravských jazzrockových instrumentalistů s niterným vztahem k odkazu lidové hudebnosti. Obě dívky vycházejí z poněkud méně známější hudby východoslovenského regionu, která je ovlivněna i rusínskými písněmi a zároveň z širokého proudu moravské lidovky. Osobitá aranžmá, brilantní souhra kapely a silné individuality v přední linii Benedikty zabodovaly už několikrát na soutěžích a festivalech.
Lenka Dusilová, v polovině devadesátých let zpěvačka nadějné kapely Sluníčko a později hlavní hvězda skupiny Pusa, ve které působil David Koller, se počátkem nové dekády nadechla k dalšímu sólovému letu a hned první album v nové sestavě jí vyneslo ocenění Akademie populární hudby coby zpěvačce roku 2000. Od té doby Dusilová, autorka skladeb i textů, doprovodná kytaristka a především nezaměnitelná, rockově potemnělá vokalistka, soustředěně koncertuje a po menších korekturách v obsazení zní její Secret Service velmi originálně.

ČT Live - Pavel Vrba (Vysílání: 14.8., 02.40 hod., ČT2)
Když legenda české písničky - textař a básník Pavel Vrba v dubnu r. 2008 oslavil své sedmdesátiny, byl natočen tento koncert. Vrbův slovesně vytříbený a přitom široké vrstvě posluchačů srozumitelný a přístupný umělecký projev prezentují hity, ze kterých si snad každý Čech bez vážné vady sluchu zapamatoval pár refrénů nebo alespoň nějaký ten verš z písní pro Janu Kratochvílovou (V stínu kapradiny), Leška Semelku (Šaty z šátků), Lucii Bílou (Ave Maria), Petru Janů (Říkej mi), či z jejího duetu s Petrem Jandou (Jedeme dál) a určitě slogany legendárních písní Olympiku (Osmý den schází nám, Jsem to já jak zamlada, Skončili jsme Jasná zpráva).

8.8.2010 00:08:55 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Antologie Krvavý Žižkov

Přebal knihy

Krvavý Žižkov je antologie, která má svého předchůdce Krvavý Bronx (2020), úspěšnou knihu povídek o „vyl celý článek

další články...