zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Osud umučeného faráře Josefa Toufara

Jako bychom dnes zemřít měli

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jako bychom dnes zemřít měli
Dramatický osud umučeného číhošťského faráře Josefa Toufara, od jehož tragické smrti uplyne příští týden 75 let, odhalil silný příběh konfliktu komunistického státu a církve po únorovém převratu z roku 1948 (2016). Scénář M. Doležal a R. Vávra. Kamera M. Jícha a R. Vávra. Režie R. Vávra. Advent 1949, zasněžená mrazivá Vysočina, nedělní dopoledne 11. prosince. V malém kostele v Číhošti se při kázání sedmačtyřicetiletého P. Josefa Toufara třikrát zakýval dřevěný oltářní křížek a zůstal zkroucen a vychýlen mimo těžiště. Pohyb křížku vidělo dvacet svědků. Následně se do rozbíhajícího církevního objasňování vlomila komunistická Státní bezpečnost. P. Toufar byl zatčen, unesen a mučením jej příslušníci StB nutili lživě doznat, že vše podvodně sestrojil.

Toufarova mučednická smrt zhatila připravovaný inscenovaný monstrproces, nezastavila však otevřený útok komunistického aparátu proti katolické církvi. Toufarův životní příběh představuje nejen drama zavraždění, ale i drama jeho života, volby povolání v pozdním věku, chování za heydrichiády i v roce 1948. Zpřítomnění živé postavy venkovského kněze, který není žádný prvoplánový hrdina, ale člověk váhající, pochybující, opatrný a strachující se, který po r. 1948 hledá způsob, kompromis, jak „vyjít“ s politickými oponenty. Dokument také poukazuje na záhadný pohyb kříže v číhošťském kostele a nahlíží do zákulisí brutálního vyšetřování, které bylo proti knězi vedeno s tichou podporou tehdejšího prezidenta republiky. Tyto informace potvrzují doposud neznámé a nepublikované exkluzivní archivní materiály, které v celém číhošťském případu představují řadu otázek a odpovědí. K nejzajímavějším filmovým rekonstrukcím patří výpověď bývalého příslušníka StB Roberta Skerla, který byl aktivně přítomen u všech důležitých momentů finále Toufarova života – únosu, smrti i potupného pohřbení, filmová rekonstrukce únosu P. Josefa Toufara a natáčení z roku 1950, kdy Státní bezpečnost natáčela přímo v kostele s umučeným farářem den před jeho smrtí. V pořadu nechybějí také záběry z divadelního představení inspirovaného Toufarovým osudem Zpráva o zázraku a vzpomínky pamětníků číhošťského zázraku. Dokumentaristé také zaznamenávali postupný vznik figurální sochy, věnované Josefu Toufarovi, na které pracoval sochař Olbram Zoubek. O tom, že je Toufarův příběh neobyčejně živý, svědčí i zahájení beatifikačního procesu P. Josefa Toufara. Fascinující i provokující dokument Jako bychom dnes zemřít měli zachycuje v klíčových bodech Toufarův životní příběh a jeho lidskou otevřenost.
Vysílání: 23.2., 10.45 hod., ČT2

Křesťanský magazín – Poutní místa Svatého roku 2025
S Janem Vávrou tentokrát po historii a současnosti vybraných míst litoměřické diecéze. Katedrálu sv. Štěpána v biskupském městě Litoměřice a mariánské poutní svatyně v Hejnicích, v Bozkově a v Horní Polici navštíví Jan Vávra v rámci cyklu Jubilea 2025. Představí jejich historii i současnost. Co tato místa nabízí poutníkům v mimořádném roce?
Vysílání: 23.2., 12.10 hod., ČT2

10.2.2025 10:02:00 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Beetlejuice (Hudební divadlo Karlín)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra tipy 14. týden

Cesty víry: Souputníci

Křesťanský magazín – Poutní místa Svatého roku 2025
S Janem Vávrou tentokrát po historii a současnost ...celý článek


Film Zázrak režiséra Bogdana George Apetriho

Zázrak

Zázrak
Hledání skutečného života za zdmi kláštera. Filmové drama natočené v rumunsko-česko-lotyšské koprodu ...celý článek


Cesty víry: Modlitba pod palbou

Cesty víry

Cesty víry: Modlitba pod palbou
Život ukrajinského vojenského kaplana. Byl zajat Rusy, nelidsky mučen. Přes ...celý článek


Polské filmové drama Objekt

Maciej Mikołajczyk (Objekt)

Objekt
Dvacet let uplynulo od úmrtí papeže Jana Pavla II. Tehdy v Krakově sledovala tajná policie Karola Wo ...celý článek



Časopis 13 - sekce