zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 3 .týden

Komtesa Mary

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Smrt barona Gandary
Václav Voska jako komisař Mejzlík a Vladimír Hlavatý jako rada Pitr řeší zapeklitý případ záhadné vraždy v televizním zpracování Povídky z druhé kapsy Karla Čapka (1965). Dále hrají: K. Pavlík a Z. Olšovský. Kamera J. Novotný. Scénář a režie V. Hudeček. Rada Pitr (V. Hlavatý), postarší a zkušený policajt, dostává za úkol vyřešit vraždu barona Gandary, velkého světoběžníka. Rada před penzí se domnívá, že za tím budou nějaké domácí rozepře. Doktor Mejzlík (V. Voska) ale oponuje: toto je zvláštní případ. On má zkušenosti s vyšetřováním ve vyšších kruzích, na to se musí jinak, možná jde o špionážní akci...
Vysílání: 18.1., 23.45 hod., ČT1
Opakování: 24.1., ČT1

Saturnin (3/4)
Oldřich Vízner a Ondřej Havelka v seriálu podle slavného stejnojmenného humoristického románu Zdeňka Jirotky, od jehož narození nedávno uplynulo 110 let. Jedna katastrofa střídá druhou - průtrž mračen strhne most a proti Miloušovi se snad spikne celý svět (1994). Dále hrají: L. Zedníčková, L. Lipský, M. Lasica, J. Synková, P. Vacek, J. Molavcová a další. Scénář M. Wagnerová a J. Věrčák. Kamera J. Špelda. Režie J. Věrčák. V dědečkově domě je teta Kateřina s Miloušem, doktor Vlach, slečna Barbora, Jiří a samozřejmě Saturnin. Zdá se, že všechny správné postavy jsou na správných místech. Aby to nebylo tak jednoduché, přichází průtrž mračen, která strhne most spojující dědečkův dům s blízkým městečkem a odřízne naší rozmanitou společnost od civilizace. A tak nenápadného mladého muže Jiřího Oulického už čekají jen nečekané situace, ale možná také láska k sympatické slečně Barboře... Televizní zpracování slavného humoristického románu Zdeňka Jirotky uvádíme v roce 110. výročí narození (*7. 1. 1911 – †12. 4. 2003) tohoto významného českého spisovatele a fejetonisty. Působivost Jirotkova vyprávění tkví v inspiraci „suchým“ anglickým humorem a často v kouzlu nedořečeného a skrytého.
Vysílání: 24.1., 08.25 hod., ČT1

Sňatky z rozumu (4/5)
Osudy podnikatelských rodin Nedobylů a Bornů ve slavném pamětnickém seriálu (1968). Hrají: J. Vala, V. Ráž, J. Jirásková, od jejíhož narození letos uplyne 90 let, M. Nedbal, J. Šejbalová, letošní jubilantka I. Janžurová, L. Pešek, D. Kolářová, M. Macháček, M. Doležal, D. Medřická, O. Sklenčka, J. Skopeček, V. Brabec, Z. Řehoř a další. Podle románů V. Neffa napsal O. Zelenka, od jehož narození letos uplyne 90 let. Kamera letošní jubilant V. Opletal. Režie F. Filip. Příběh několika rodin začíná v roce 1859 a končí otevřením Národního divadla v roce 1881. U zrodu seriálu stáli dva významní televizní tvůrci – scenárista O. Zelenka, od jehož narození letos uplyne 90 let, a režisér F. Filip. Kameramanem byl letošní jubilant V. Opletal. Slavný pamětnický seriál z vrcholného období našeho národního obrození vznikl na motivy románů spisovatele Vladimíra Neffa. Tentokrát nás děj zavede do sedmdesátých let 19. století. Ovdovělý pražský obchodník Jan Born (V. Ráž) se ožení s Hanou Váchovou (J. Jirásková). Rozšíří svůj byt i společenský salon, dokonce jako učitele hry na klavír pro svou ženu Hanu zjedná začínajícího komponistu Antonína Dvořáka (V. Brabec). Matouš Pecold (J. Skopeček), bývalý kočí v Nedobylově podniku, nalezne po svém propuštění z vězení rodinu v nejhorší bídě. Martin Nedobyl (J. Vala), kterého těžce poznamenala ztráta milované ženy Valentiny (S. Budínová), odmítne Pecolda znovu zaměstnat a ten se v zoufalství uchýlí k násilí a je znovu uvězněn. Krach vídeňské burzy v roce 1873 otřásá hospodářským životem Rakouska-Uherska... Hanu hrála J. Jirásková, od jejíhož narození letos uplyne 90 let, Bětuši letošní jubilantka I. Janžurová.
Vysílání: 24.1., 14.55 hod., ČT1
Opakování: 26.1., ČT1

Božena (4/4)
Božena žije bez peněz, nevázaně a bez ohledu na věk či pověst. Odmítá kompromisy a nepřestává hledat lásku. Premiéra čtyřdílného dramatu o první české spisovatelce. Hrají: A. Geislerová, J. Hájek, M. Finger, M. Myšička, J. Budař, A. Joura, E. Maximová, V. Matějovský, V. Zavadil, E. Valášková, V. Divíšková, J. Panzner a další. Scénář H. Wlodarczyková a M. Komárková. Kamera R. Řeřicha. Režie L. Wimmerová (Premiéra). Premiéra čtyřdílného životopisného dramatu o první české spisovatelce. Píše se rok 1855. Josef (J. Hájek) je kvůli policejnímu vyšetřování postaven mimo službu a nesmí se vrátit do Prahy. Božena (A. Geislerová) se snaží psaním uživit rodinu. Je spisovatelkou na plný úvazek, žije na dluh a nad svoje možnosti a rozptýlení nachází v bujarých večírcích se studenty. Ve svém životě je stále více nekompromisní, ale nepřestává hledat lásku. Prožívá románek s jedním z mladíků a její chování pohoršuje Prahu.
Vysílání: 24.1., 20.10 hod., ČT1

Milenci a vrazi
Zlata Adamovská, Jiří Langmajer a Ondřej Vetchý ve filmové adaptaci slavného románu Vladimíra Párala o věčném koloběhu zkaženosti světa. Koprodukční snímek ČT (2004). Dále hrají: J. Prachař, K. Kloubková, J. Vlasák, V. Žilková, M. Taclík, P. Špalková, M. Igonda a další. Scénář P. Poledňák a V. Polesný. Kamera J. Špelda. Režie V. Polesný. Snímek je dynamicky natočenou groteskou, jakýmsi leporelem lidských osudů, které se před námi odehrávají v rychlém tempu, s nadhledem a humorem. Skvělé herecké výkony, dobové hity i scénická hudba K. Svobody, to vše pod taktovkou zkušeného režiséra V. Polesného z něj činí filmovou lahůdku. Filmová adaptace slavného románu V. Párala je hořkým obrazem lidské touhy po požitcích, moci, majetku i panoramatickým záběrem opakujících se situací dějin moderní společnosti. Motorem příběhu je výbušná síla nenávisti těch "dole", toužících po rozkoši lásky a společenském uplatnění, a kultivovanost, ale i únava světa lidí "nahoře", kteří se už dost namilovali a užili moci, a tak vlastně rádi podléhají náporu barbarství. Vylhané naděje roztáčejí vždy znovu a znovu šílený kolotoč lidského života až k závěrečným ztraceným iluzím.
Ústředním místem děje je dům v Ústí nad Labem, kde se střídají náhodní i trvalí zaměstnanci místní továrny. Příběh Borka Trojana (J. Langmajer), ambiciózního inženýra, a jeho lásky k Zitě Gráfové (Z. Adamovská), manželce ředitele továrny, příběh mladičkého Romana Gráfa (J. Prachař), zoufale až k sebezničení milujícího neklidnou Maddu (K. Kloubková), to jsou základní osy mnohavrstevného vyprávění, odehrávajícího se v průběhu šedesátých let s přesahem do doby po roce 1989.
Vysílání: 21.1., 21.55 hod., ČT2

Emoce v umění: Zvědavost (2/24)
Průvodce pořadu katalánský všeuměl a spisovatel Ramón Gener se vypraví tentokrát za nejzajímavějšími osobnostmi světových dějin umění, mj. Leonardem da Vincim, Pablem Picassem, madridským fotografem Chemou Madozem, surrealistickým malířem René Magrittem i W. A. Mozartem (2017) (Premiéra). Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) byl nedávno vysílán na ČT art, natočil v roce 2017 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části Gener říká: „Moc se mi ti lidé kolem líbí. Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“ Francouzský spisovatel Antoine de Saint-Exupéry byl zkušený pilot. V letectví překonal řadu rekordů, ale v roce 1935, když se pokoušel doletět do Saigonu, musel nouzově přistát uprostřed pouště. Byla to traumatická zkušenost. Po čtyřech dnech, kdy byl zanechán napospas osudu, nechybělo málo, aby zemřel. Ale na poslední chvíli mu jeden beduín zachránil život. Saint-Exupéry využil své zkušenosti k napsání svého Malého prince. Knížka začíná, když pilot musí nouzově přistát v poušti. A zatímco se pokouší opravit motor svého letadélka, objeví se blonďatý chlapec – Malý princ. Zjeví se z ničeno nic a klade mu jednu otázku za druhou. V tomto díle se tedy Ramón Gener bude věnovat lidské zvědavosti prostřednictvím nejzajímavějších osobností dějin světového umění.
Vysílání: 18.1., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 21.1., ČT art

Jméno růže (3/8)
Prastará knihovna skrývá tajemství, jež dokáže i zabíjet. Seriálové zpracování oceňovaného historického románu Umberta Eca (2019). Hrají: J. Turturro, R. Everett, D. Hardung, M. Emerson, J. Cosmo, F. Bentivoglio a další. Režie Giacomo Battiato. Přes opatův zákaz se Vilémovi s Adsonem podařilo proniknout do skriptoria a prozkoumat Venantiův stůl i zapovězenou knihovnu. Nejsou však sami, kdo zná tajný vstup a samotný labyrint knih skrývá řadu pastí pro nezvané hosty. Oběma se nakonec podaří z knihovny nepozorovaně odejít, Vilém však přišel o své okuláry a bez nich ze zašifrovaného záznamu nic víc nezjistí. Po setkání se Salvatorem a jeho kusou makarónštinou v Adsonovi vzroste zájem o sektu dulcinistů. V knihovně si pak pročítá jejich historii, aniž by tušil, jakému nebezpečí se vystavuje. Na cestě do opatství nechal Bernard Gui při pouhém podezření Dulcinova vlivu vypálit celou vesnici a brzy dorazí na sněm. Ani slovutný inkvizitor však neujde střetnutí s pozůstatky svých starých hříchů. A zrovna, když se zdálo, že k vyřešení vrahova tajemství zbývá Vilémovi tak málo, ztratí se další mnich.
Vysílání: 22.1., 22.35 hod., ČT art

Komtesa Mary
Televizní zpracování klasického románu Hrdina naší doby M. J. Lermontova (1983). Podle scénáře J. Vostrého, který právě dnes slaví 90. narozeniny. Hrají: L. Skopalová, O. Navrátil, H. Maciuchová, J. Jirásková, L. Tokoš, J. Karlík, M. Pavlíková a další. Kamera V. Myslivec. Režie R. Tesáček . Romantický příběh na motivy slavného románu M. J. Lermontova Hrdina naší doby pro televizní obrazovku adaptoval významný český dramatik, divadelní teoretik, historik, režisér, dramaturg, publicista, kritik a pedagog Jaroslav Vostrý. Ten právě dnes oslaví 90. narozeniny a uvedením filmu se připojujeme ke gratulaci. Režie se ujal Rudolf Tesáček. Dramatizace vypráví o tragické epizodě poručíka carské armády Pečorina, který v lázeňské společnosti vzbudí pozornost obletované krasavice komtesy Mary. Inscenace má vynikající herecké obsazení. V titulní roli se představí L. Skopalová, v dalších rolích mj. O. Navrátil, J. Jirásková, H. Maciuchová, M. Pavlíková, L. Tokoš či J. Karlík.
Vysílání: 24.1., 21.40 hod., ČT art

11.1.2021 17:01:23 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

1. kulturní portál Scena.cz - 25 let

Herečka Květa Fialová a šéfredaktor Josef Meszáros

Naše cesta za kulturou trvá již dvacet pět let! Od chvíle, kdy portál poprvé otevřel své virtuální brány v roc celý článek

další články...

HUDBA

Petr Kolář akustické album

Přebal alba

Petr Kolář je český zpěvák a autor hudby a textů oceňovaný také díky unikátnímu zabarvení hlasu a velkému pěve celý článek

další články...