zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 14. týden

Annie Girardotová a Louis de Funès (Jeden hot a druhý čehý)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jeden hot a druhý čehý
Annie Girardotová a Louis de Funès jako voda a oheň, jako květina zalitá naftou. Francouzská komedie (1978). Dále hrají: J. Guiomar, G. Fontanelová, J.-J. Moreau a další. Režie Claude Zidi. Pan Guillaume je nesmlouvavý muž, geniální podnikatel a tvrdohlavý manžel. Paní Bernadette je energická žena, neméně tvrdohlavá manželka a náruživá zahradnice. Jejich manželství je věčný souboj technického talentu a podnikatelských schopností a lásky k přírodě. Stačí jedna výhodná zakázka od Japonců a život paní Bernadette se obrátí naruby. První to "odnese" její zimní zahrada – co se dá dělat, přece svého muže miluje, ale když se obráběcí stroje dostanou i do její ložnice a ona má spánek vyměřený na minutu přesně, vyrazí do protiútoku. A pomsta zklamané manželky stojí rozhodně za to. V hlavních rolích francouzské komedie Jeden hot a druhý čehý stojí, chvíli spolu a chvíli proti sobě, Annie Girardotová a Louis de Funès.
Vysílání: 06.4., 21.10 hod., ČT1

Zátah
Když se rozzlobí, tak už je nic nezastaví! Tom Hanks a Dan Aykroyd jako policisté zachraňují Město andělů před tajnou náboženskou sektou. Americká krimi komedie (1987). Dále hrají: Ch. Plummer, H. Morgan, A. Paulová, E. Ashleyová a další. Režie Tom Mankiewicz. Detektiv seržant Joe Friday se – podobně jako jeho strýc – dal kdysi k policii, aby chránil „Město andělů” před zločinci a korupcí. Jednoho dne Joe společně se svým partnerem Pepem Streebekem náhodně objevuje, že o vládu ve městě usiluje reverend Jonathan Whirley. Proto se oba policisté pokusí jeho ďábelskému plánu zabránit. Začíná nerovný a téměř prohraný boj. Zatímco Joe proti protivníkovi v každé situaci bojuje jen v povolených mezích paragrafů a zákona, reverendovi v realizaci tajného plánu pomáhá ozbrojené komando a zkorumpovaná policejní komisařka. Hlavní postavu – s neobyčejným citem pro nadsázku – ztvárnil Tom Hanks. Začínal v televizních seriálech. Pozornost na sebe ale upoutal ve filmech Blázni a dobrovolníci, Velký a Ohňostroj marnosti. Jeho místo mezi filmovými hvězdami Hollywoodu pak už jen potvrdily snímky Samotář v Seattlu, Philadelphia, Forrest Gump či Apollo 13. Neméně působivě mu přihrává rovněž komediálně nadaný herec Dan Aykroyd, jenž se prosadil před kamerou v duchařském diptychu Krotitelé duchů a Krotitelé duchů II. Kromě toho silně zaujal například ve filmu Řidič slečny Daisy a hudebních komediích Bratři Bluesovi a Brothers 2000. „Ďábelského“ reverenda zde s neobyčejnou chutí zahrál Christopher Plummer (rozený 1929), známý z filmů Za zvuků hudby, Waterloo, Muž, který chtěl být králem, Hrát za každou cenu či seriálové adaptace románu Colleen McCulloughové Ptáci v trní.
Vysílání: 06.4., 22.45 hod., ČT1

Úsměvy Jaroslava Papouška
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na scenáristu, režiséra a sochaře Jaroslava Papouška, který se narodil před 90 lety (1998). Režie P. Vantuch. Jaroslav Papoušek (12. 4. 1929 – 17 .8. 1995) vystudoval sochařství na AVU a k filmu se přiblížil jako výtvarník. Pak se seznámil s Milošem Formanem a Ivanem Passerem a spolupracoval s nimi na scénářích k Černému Petru, Láskám jedné plavovlásky a Hoří, má panenko. Svůj první samostatný film Nejkrásnější věk natočil r. 1968 a situoval ho do prostředí, které důvěrně znal - na výtvarnou akademii. Po srpnové invazi jeho spolupracovníci Forman a Passer emigrovali a Papoušek se vydal vlastní cestou. V letech 1969–72 natočil nesmrtelnou trilogii o rodině Homolkových s Helenou Růžičkovou, Františkem Husákem, Josefem Šebánkem, Marií Motlovou a dvojčaty Petrem a Matějem Formanovými. Poté s delšími odmlkami následovaly komedie Konečně si rozumíme (1976), Žena pro tři muže (1979) a Všichni musí být v pyžamu (1984). Po listopadu 1989 plánoval čtvrtý homolkovský film, ale vyměřený čas mu bohužel nedovolil dílo uskutečnit. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto tvůrce, kterému by letos bylo 90 let.
Vysílání: 07.4., 08.15 hod., ČT1

Stůj, nebo se netrefím
Josef Abrhám a Radek Holub v situační komedii plné nečekaných zvratů, převleků, náhod a hlavně smíchu (1998). Dále hrají: J. Bartoška, I. Chýlková, J. Dulava, V. Brabec, P. Kříž, P. Landovský, O. Vlach, M. Noga, M. Šteindler, T. Thomas, J. Janěková, E. Režnarová, G. Ježková a další. Scénář J. Šebánek a M. Čepelka. Kamera M. Štrba. Režie J. Chlumský. Jestli se chcete pobavit s plejádou předních českých herců a stát se svědky humorných situací a záměn, nemohli jste zvolit lépe než právě program České televize! Filmová komedie autorů Jiřího Šebánka, Miloně Čepelky a režiséra Jiřího Chlumského se odehrává koncem 2. světové války v malém českém městečku Kopysky, z něhož prchají zbytky poražené německé armády. Němečtí důstojníci se ve strachu převlékají za vesničany, Češi zase v německých helmách pronikají přímo do německých transportérů. Tak se spustí lavina nečekaných záměn, převleků a přesunů, do nichž se rovným dílem zaplétají Němci i Češi, kominíci i černoši. Ve finále utíkají všichni před všemi. V hlavních rolích se můžete těšit na skvělé herce v čele s J. Abrhámem, R. Holubem, J. Bartoškou, I. Chýlkovou, J. Dulavou, P. Křížem či P. Landovským. Na jubilejním 20. ročníku Českého festivalu filmové komedie v Novém Městě nad Metují v roce 1998 získal film Novoměstský hrnec smíchu, hlavní diváckou cenu. Dále retrokomedie získala Tachovskou dýni za 1. – 2. místo v divácké soutěži o nejúspěšnější český a slovenský film na festivalu v Tachově a Martin Štrba získal za snímek na EUROFILMU 1998 v Luhačovicích Cenu za nejlepší kameru.
Vysílání: 02.4., 21.50 hod., ČT2

Posel
Matěj Hádek v hlavní roli filmu o poslíčkovi, který se vydal na cestu slepou ulicí. Dramatický příběh ze současnosti, jehož hrdinou je mladý muž, neschopný poprat se férově se životem (2011). Dále hrají: E. Leimbergerová, J. Vyorálek, G. Mikulková a další. Kamera M. Štrba. Scénář M. Epstein. Režie V. Michálek. Posel je v pořadí už osmý celovečerní film režiséra Vladimíra Michálka. Natočil jej podle oceněného scénáře Marka Epsteina v produkci brněnského studia České televize. Jeho hlavním hrdinou je zanícený cyklista, někdejší reprezentant, který pracuje jako poslíček. Je tedy jedním z těch mladých mužů na barevných moderních kolech, kteří dotvářejí kolorit současných měst. Zpočátku se jeví jak sympatický nekonformní člověk, pohrdající pokřivenou konzumní společností se všemi jejími konvencemi, snobismem, pseudohodnotami a nepravdami. Od okamžiku tragické nehody, které je účastníkem, však začne divák zjišťovat, že jeho povaha má svoji temnou stránku. Z doposud pohodového mladíka se stává sobecký a bezcitný jedinec, který bez ohledu na okolí preferuje jen svoje zájmy. Pro vlastní pohodlí dokáže odvrhnout svého nejlepšího kamaráda i bezcitně opustit zamilovanou přítelkyni. Přestože se nakonec pokusí za pomoci přátel odhodit neuspořádaný život za hlavu, osudu už nelze uniknout.
Vysílání: 04.4., 22.00 hod., ČT2

Hotel Anny Sacherové
Příběh nezávislé a silné ženy, která v dobách konzervativní rakousko-uherské monarchie zastávala neobvyklý post – řídila luxusní vídeňský hotel. Rakouský dokument. Jak se mohla Anna, pocházející z měšťanské rodiny a matka tří dětí, stát v roce 1885 ředitelkou světově proslulého vídeňského hotelu Sacher? V době, kdy místo žen bylo v domácnosti, Anna Sacherová řídila své vlastní obchodní impérium, hostila barona Rotschilda a Gustava Klimta, sázela na dostizích a kouřila doutníky. Svému hotelu vtiskla jedinečnou atmosféru vídeňské moderny. Jak ale vypadala v té době Vídeň a čím žili její obyvatelé? Nahlédneme také do zákulisí dnešního hotelu Sacher, a to díky jeho personálu, který si v neobvykle ztvárněném dokumentu zahrál hlavní roli.
Vysílání: 05.4., 09.55 hod., ČT2
Opakování: 09.4., ČT2., 11.4., ČT2

54 hodin (1/2)
První část strhující minisérie podle skutečné události přepadení banky, které se nechvalně zapsalo do německé historie (2018). Hrají: S. A. Gersak, A. Scheer, M. R. Tietjen, J. Allmayer a další. Režie Kilian Riedhof (Premiéra). Strhující dvoudílné drama vychází ze skutečné události, která se odehrála v německém městě Gladbeck v parném létě roku 1988. Dva maskovaní gangsteři přepadli tamní pobočku Deutsche bank, zadrželi rukojmí a požadovali výkupné, auto a volnou cestu na útěk. Řešením situace byla pověřena policie, ale události v bance si záhy získaly i obrovskou pozornost médií, jejichž touha po senzaci udělala ze zločinců celebrity. Vývoj přepadení gladbecké banky nemá v německých dějinách obdoby, protože jej provázela celá řada pochybení na straně policie, trestuhodný zmatek i snaha zbavit se politické odpovědnosti. Televizní minisérie režiséra Kiliana Riedhofa (Homevideo, 2011), která sleduje aspekty 54 hodin trvající krize s mrazivou autenticitou, vychází z důkladných rešerší dobových materiálů, včetně televizních záznamů a novinových článků. 54 hodin získalo řadu německých prestižních televizních ocenění a patří mezi nejvýraznější televizní díla německé produkce minulého roku.
Vysílání: 05.4., 22.35 hod., ČT2

Raz, dva, tři
Coca-Cola versus komunismus! Klasická veselohra režiséra Billyho Wildera (1961). Hrají: J. Cagney, A. Francisová, H. Buchholz, P. Tiffinová, L. Pulverová a další. Hollywoodský režisér Billy Wilder (1906-2002) je v našich končinách nejvíc známý populární převlekovou fraškou Někdo to rád horké (1959). V jejím stínu stojí trochu neprávem jiná bláznivá veselohra Raz, dva, tři (1961), která se sžíravým vtipem reagovala na tehdejší politickou situaci v rozděleném Berlíně. A to byl také důvod, proč se u nás před rokem 1989 nesměla promítat. Jak bylo Wilderovým zvykem, u zrodu filmu stála prověřená látka, stejnojmenná jednoaktovka Ference Molnára, kterou režisér viděl už při její berlínské premiéře v roce 1929. Šéf berlínské pobočky Coca-Coly McNamara (James Cagney) se má postarat o dceru svého nadřízeného a jeho organizační schopnosti jsou podrobeny ďábelské zatěžkávací zkoušce, když během pár hodin musí z dívčina odrbaného komunistického nápadníka udělat společensky přijatelného ženicha. Takto stručné shrnutí děje zdaleka nevystihuje, co všechno se ve filmu stane. Wilder se svým stálým spolupracovníkem I. A. L. Diamondem zachovali pouze kostru Molnárovy předlohy, dodali aktuální rámec a spoustu jedovatých výpadů, v nichž nešetřili komunisty, kapitalisty, ani nacisty (bývalé). A to vše podali ve zběsilém tempu kulometné salvy. Zběsilé tempo tehdejší doby však bylo rychlejší. Ještě během natáčení v berlínských exteriérech byla přes noc postavena nechvalně proslulá zeď a vyhnala filmaře do Mnichova. V době premiéry filmu v polovině prosince 1961 už byla situace v Berlíně úplně jiná, než jak ji vidíme ve filmu. Snímek propadl u diváků ve Spojených státech i v západním Německu, ale čas prověřil jeho hodnoty a dnes řady jeho obdivovatelů i nadále houstnou.
Vysílání: 06.4., 13.25 hod., ČT2

Cotton Club
Richard Gere, velká láska, jazz a válka dvou gangů. Slavné hudební drama uvádíme při příležitosti 80. narozenin režiséra Francise Forda Coppoly. Americký film (1984). Dále hrají: G. Hines, B. Hoskins, D. Laneová, N. Cage a další. Jeden z výrazných filmových titulů slavného amerického producenta a režiséra Francise F. Coppoly se odehrává v New Yorku v době hospodářské krize, kdy v Americe vládla prohibice. Do Cotton Clubu, známého nočního jazzového baru v Harlemu, kde se pravidelně setkávají vlivní šéfové z podsvětí, přichází mladý trumpetista. Dixie Dwyer si svým uměním na kornetu vydělává skromně, to se však rázem změní, když jednoho dne náhodou zachrání život jednomu z velkých gangsterů. Najednou má dostatek peněz, ale „známost" s tímto mafiánem mu zkomplikuje hráčskou kariéru i soukromí... Hlavní roli, úspěšného Dixieho, představuje známý hollywoodský herec Richard Gere (Nebeské dny, Americký gigolo, Pretty Woman, Chicago), pozoruhodný herecký výkon tu vytvořil Gregory Hines v úloze černošského stepaře Sandmana Williamse. Film zaujme působivou a přesvědčivou dobovou atmosférou (za kamerou stál uznávaný Stephen Goldblatt), vynikající hudbou (pod níž je podepsán John Barry) a stepem.
Vysílání: 06.4., 21.40 hod., ČT2

Na sever Aljašky
Aljašský zlatokop Sam se vydává do Seattlu, aby přivedl snoubenku svého přítele. Ta se ale dávno vdala... John Wayne v americké romantické westernové komedii (1960). Dále hrají: Capucine, E. Kovacs, S. Granger a další. Režie Henry Hathaway (Premiéra). Sam McCord (John Wayne) je úspěšný aljašský zlatokop s pověstí starého mládence, který se odmítá oženit. Jednoho dne jej jeho přítel George (Stewart Granger) pošle do Seattlu, aby mu přivedl jeho snoubenku. Ta je však již dlouhou dobu vdaná. Sam poté v místním nevěstinci najde „náhradu“ za Georgeovu milovanou, a to krásnou a půvabnou prostitutku Michelle (Capucine). Té nabídne bohatství, pokud s ním odejde na Aljašku. Michelle tuto nabídku však pochopí tak, že se má stát ženou Sama, nikoli George, a tak přijímá. Věrný přítel Sam sice chce svému kamarádovi pomoci nalézt lásku, ale až příliš pozdě si uvědomí, že ji nalezl také.
Vysílání: 07.4., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 08.4., ČT2

Snídaně na Plutu
Se svým životem si každý musí nějak poradit. Irsko-britská hořká komedie (2005). Hrají: C. Murphy, L. Neeson, S. Rea, B. Gleeson, E. Birthistleová a další. Režie Neil Jordan. Patricka Bradena pronásledovala smůla už od narození. Odložený nemanželský chlapec, vychovávaný v cizí rodině, který se navíc od dětství rád obléká do dívčích šatů, to rozhodně nemůže mít v životě snadné. Patrick je naštěstí svým způsobem šťastná povaha. Nepřipouští si svoji jinakost ani posměch okolí, překážky osudu překonává se zvláštní směsí naivity a optimismu a má v životě jediný cíl: najít svou pravou matku. Jenomže ta dávno z městečka u irských hranic zmizela, pohltilo ji velkoměsto. A to není k mladému přivandrovalci zrovna dvakrát laskavé a vlídné. Neil Jordan se po úspěšné spolupráci na filmu Malý řezník znovu spojil se svým krajanem, známým spisovatelem Patrickem McCabem, a podle společného scénáře natočil přepis jeho románu Snídaně na Plutu. Název je odvozen ze stejnojmenného dobového šlágru Dona Partridge. Hlavní hrdina Patrick potkává na své cestě hodně překážek, jimž však vzdoruje s nevšední grácií. Jeho putování za rodinou a rodinným štěstím je zároveň pestrým obrazem doby – konkrétně přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, včetně odkazu na politické události, poznamenané irským terorismem, a také pohledem na tehdejší hudební scénu. Neilu Jordanovi se podařilo pro film získat řadu skvělých irských herců, mezi nimiž ovšem exceluje především Cillian Murphy, nominovaný za svůj výkon v hlavní roli na Zlatý glóbus.
Vysílání: 02.4., 21.55 hod., ČT art

Miloš Forman – Co tě nezabije... (1/4)
Ohlédnutí za milníky v životě a kariéře režiséra Miloše Formana v cyklu Miloslava Šmídmajera. V prvním díle dokumentu Miloš Forman vypráví o nejsmutnějších zákoutích svého dětství, jak vnímal film, když byl malý kluk. Poodkrývá svůj životní příběh osmiletého kluka, kterému gestapo vzalo rodiče a který se po válce musel protloukat internátní školou, kde se rodila mimořádná umělecká přátelství, a když ho z ní vyloučili, tak protloukat se, jak se dalo. Spolu se svými mladšími syny, dvojčaty Jimmym a Andym, odkrývá místa, kde vyrůstal a žil. Vzpomíná, jak komunistický režim ovlivnil jeho rodinu a první práci v televizi a na Barrandově. Jak bylo těžké se rozhodnout, zda zůstat s rodinou, anebo přece jen vyrazit na zkušenou do Ameriky.
Vysílání: 04.4., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 05.4., ČT art., 09.4., ČT art

Kruh
Drama rodiny rozvrácené manželskou nevěrou. Český film (1959). Hrají: V. Matulová, F. Holar, J. Tříska, J. Panýrková, M. Dáňa, A. Melíšková, E. Skálová, N. Gollová a další. Scénář J. Smetanová a L. Rychman. Kamera A. Jiráček. Režie L. Rychman. Už v padesátých letech minulého století ukazovaly rozvodové statistiky, že mnoho lidí nedokáže v manželském svazku setrvat. Převážnou většinu rozpadlých manželství měly na svědomí mladé páry, avšak žádnou vzácností nebyly ani rozvraty po mnohaletém klidném soužití. Právě takový případ zachycuje psychologické drama režiséra Ladislava Rychmana (Starci na chmelu, Dáma na kolejích). Starší muž, otec tří dětí, z nichž dvě se už osamostatňují, naváže milostný vztah s kolegyní. Jeho žena o tom ví, avšak kvůli dětem zapře i vlastní hrdost a dlouho se neodváží nic podniknout. Krize je však neodvratná: děti samy otcovu nevěru odhalí. Z kruhu předstírání je třeba vystoupit. Méně známý Rychmanův film byl ve své době pokusem vytvořit nekonvenčně pojaté dílo, které by se vyjádřilo k současné problematice. Jedno z dětí hlavních představitelů ztvárnil mladý Jan Tříska. Film uvádíme u příležitosti 30 let od úmrtí hlavní představitelky matky Vlasty Matulové.
Vysílání: 07.4., 22.25 hod., ČT art

25.3.2019 12:03:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek



Časopis 13 - sekce