zvláštní poděkování
Volný.cz

ZpB představí všechny své letošní rezidenční umělce

Boris Giltburg v Polici nad Metují

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Kostel sv. Barbory v Otovicích bude v sobotu 17. července v 18 hodin místem prvního společného setkání všech tří rezidenčních umělců festivalu Za poklady Broumovska. Violoncellista Jiří Bárta a hornistka Zuzana Rzounková provedou se svými kolegy, klavíristkou Terezií Fialovou a klarinetistou Milanem Polákem, premiéru skladby Letní nokturna rezidenčního skladatele festivalu Tomáše Illeho. Zazní i úprava Piazzollovy skladby Oblivion a Brahmsovo trio. Vstupné na koncert je dobrovolné.

První společné setkání rezidenčních umělců festivalu Za poklady Broumovska, violoncellisty Jiřího Bárty a hornistky Zuzany Rzounkové, představí v premiéře cyklickou skladbu Letní nokturna, napsanou na objednávku festivalu. Podle slov rezidenčního skladatele festivalu Tomáše Illeho jde o „netradiční klavírní kvartet pro klarinet, lesní roh, violoncello a klavír, inspirovaný létem, jeho náladami, proměnami a poetikou“. Letní charakter díla vystihují i jednotlivé věty nazvané výběrem Půlnoční bouře, Večeře při svíčkách nebo Noci bezesné. Partnery rezidenčních umělců budou v otovickém kostele sv. Barbory klavíristka Terezie Fialová a klarinetista Milan Polák. Na koncertě zazní i rozsáhlé trio Johannesa Brahmse pro klarinet, klavír a violoncello a moll op. 114 a Illeho aranž díla Oblivion Ástora Piazzolly. Z koncertu vznikne záznam, který si budou moci posluchači pustit na festivalovém youtube kanále v průběhu léta.

Program koncertu:
Tomáš Ille: „Letní nokturna“ pro klarinet, lesní roh, violoncello a klavír *světová premiéra
Johannes Brahms: Trio pro klarinet, klavír a violoncello a moll op. 114
Ástor Piazzolla (arr.Tomáš Ille): Oblivion pro klarinet, lesní roh, violoncello a klavír


Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům. Z důvodu aktuálních nařízení vlády je kapacita kostelů pro návštěvníky omezena na 75 %. Pořadatelé taktéž prosí návštěvníky o dodržování aktuálních nařízení pro účast na koncertu. Místa na koncert je možné rezervovat na emailu tereza.kramplova@zapoklady.cz.


Ohlédnutí za koncertem v Polici nad Metují:

Bouřivým a dlouhotrvajícím potleskem ve stoje odměnilo festivalové publikum výkon izraelského klavíristy Borise Giltburga, který vystoupil v sobotu 10. července v Polici nad Metují, v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Giltburgovo provedení děl Sergeje Rachmaninova a klavírní sonáty Hammerklavier Ludwiga van Beethovena si přišlo vyslechnout 196 návštěvníků, kteří na dobrovolném vstupném přispěli částkou 18 285 Kč.

„Bylo nám ctí, přivítat na festivalu tak skvělého pianistu, jakým je Boris Giltburg. Vybraný program nebyl ani interpretačně ani posluchačsky jednoduchý a Boris byl velmi mile překvapen naprostou pozorností a koncentrovaností publika. Chvílemi jste měli pocit, že posloucháte dokonalou nahrávku,“ dodávají k mimořádnému vystoupení pořadatelé. „Úchvatný a okouzlující zážitek, přála jsem si, aby koncert nikdy neskončil,“ zhodnotila sólové vystoupení klavíristy jedna z posluchaček.

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov¬ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his¬torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.


www.zapoklady.cz

14.7.2021 13:07:25 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Divadlo Aréna v Praze

Články v rubrice - Festivaly

Festival Film a architektura představí taneční dokument

Body-Buildings

Pět dnů, dvacet mezinárodních a tuzemských snímků, diskuze s režiséry a odborníky A taneční performance. Festi ...celý článek


Festival Za poklady Broumovska míří do finále

Prague Cello Quartet

Sérii letních prázdninových koncertů festivalu Za poklady Broumovska uzavře v úterý 28. září 2021 od 18 hodin ...celý článek


LM představí v Doksech nový soubor ANMOEN

ANMOEN

20. ročník MHF Lípa Musica bude pokračovat ve středu 22. září tradičním koncertem na zámku v Doksech. V místní ...celý článekČasopis 39 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Viktor Karlík - LITERATURA

LITERATURA plastiky, objekty a akce ze stejnojmenného cyklu

Malíř, grafik, sochař Viktor Karlík, považovaný za nejvýraznějšího výtvarného umělce tzv. druhé generace české celý článek

další články...