zvláštní poděkování
Quantcom.cz

17. ročník MHF Lípa Musica začíná již příští týden prologem

Marek Eben

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V roce 2018 Mezinárodní hudební festival Lípa Musica vstupuje do svého sedmnáctého ročníku. Od svého založení se festival Lípa Musica etabloval mezi nejdůležitější společenské a kulturní akce v severních Čechách. Každý podzim díky festivalu ožijí kostely a koncertní prostory v České Lípě, odkud festival pochází, ale také na dalších místech Libereckého a Ústeckého kraje a saského příhraničí, kam festival pravidelně zajíždí a uvádí zde své největší hvězdy již několik sezón po sobě. Na festivalu během uplynulých ročníků vystoupily nejlepší domácí i mezinárodní hvězdy klasické hudby a o jeho činnosti informují celorepublikově působící hudební časopisy a servery. Za dobu svého trvání si festival Lípa Musica vydobyl silnou pozici u věrného a stále se vracejícího publika, ale také v odborných kruzích.

V sezóně 2018 má festival ve svém portfoliu celou řadu neopakovatelných projektů. Hlavní motivy jsou ale stále stejné. Těmi je oslovovat publikum koncerty nejvyšší kvality a tím přispívat ke zlepšení společenského klimatu v celých severních Čechách, kraji nejednou neprávem odsuzovaným jako kulturní periferie. Dalším cílem je přispívat k dialogu se saským příhraničím, navazovat nejlepší sousedské vztahy, partnerství a přátelství. To vše činí festival Lípa Musica z hlubokého přesvědčení, že společně prožité kulturní události jsou vynikající kůrou na vzájemné vztahy, v historii nejednou katastrofálně pošramocené. K tomu všemu má dopomoci atraktivní program, který je pro následující sezónu připravován.

Již po několik let se letní prolog festivalu odehrává na saském Oybině v ruinách gotického kláštera založeného Karlem IV. Tentokrát se na tomto místě, kam festival přiváží ty nejlepší a nejosobitější české interprety, představilo experimentálně klasické kvarteto Clarinet Factory, s odvážným projektem nabízejícím propojení klarinetové inspirace s elektronickou hudbou.

Samotný festival v září zahájí hvězdná mezzosopranistka Magdalena Kožená a po několik letech se na festival navrátivší Collegium 1704, špičkové české těleso zaměřené na provozování staré hudby pracující pod vedením Václava Lukse. Dramatické osudy ženských hrdinek inspirovaly umělce již od starověku a příběhy plné vášně, lásky, žalu, ale i vzdoru, radosti a odhodlání se staly předmětem uměleckého ztvárnění jak v literatuře, výtvarném umění tak i v hudbě. Magdalena Kožená bude průvodkyní “Zahradou nářků” v programu sestaveném z dramatických scén slavných ženských hrdinek jako je Armida nebo Ariadna, ale i méně známých příběhů oddané lásky, jakým je příběh nymfy Ero. Hudbu italských kantát Georga Friedricha Händela doplňují díla jeho benátských a nepolských současníků a plamen italské hudby se tak prolíná se vášní nesmrtelných příběhů. Vystoupení Magdaleny Kožené v Jablonci nad Nisou bude jedinou zastávkou tohoto projektu v Čechách.

Stejně kvalitní, i když komornější program bude mít koncert závěrečný, ve kterém se v programu věnovaném cele Antonínu Dvořákovi představí mezinárodně respektovaný Pavel Haas Quartet společně s vynikajícím mladým pianistou Lukášem Vondráčkem.

K 100. výročí československé státnosti se festival přihlásí nejen závěrečným koncertem konajícím se přímo 28. října, ale také o den dříve, kdy v předvečer století republiky, kdy zazní klavírní recitál Jitky Čechové opírající se o hudbu Bedřicha Smetany. Tento koncert bude navíc i doprovodnou akcí velkolepé výstavy k tématu výročního roku, kterou připravuje Vlastivědné muzeum v České Lípě. K českým dějinám odkazuje také program nazvaný Petr Eben & Labyrint světa a ráj srdce, který interpretuje Komenského poselství v dnešní době a ve kterém se kromě varhaníka Tomáše Thona jako recitátor představí Marek Eben.

Doslova nabytý hvězdnými či nadějnými jmény je ale program celého festivalu. Lze zde sledovat hned několik dramaturgických linek. Jednou z nich jsou programy, které směřují k 100. výročí československé státnosti. Festival však klade důraz i na programy s odkazy na regionální hudební historii.

Současnou recepcí hudebních stop v regionu bude setkání s hudbou skladatele Miloše Boka, který sám sebe charakterizuje jako sudetského skladatele. Na festivalu bude Miloš Bok přítomen nejen svou hudbou, ale i fyzicky. Jeho pozváním se festival Lípa Musica hlásí k lokální hudební tradici a startuje tak cyklus, kdy chce v rámci každého ročníku představit tvorbu lokálního soudobého skladatele, jehož hudba je spjata s krajem, odkud festival pochází, a jeho historií. Miloš Bok bude první z takto představených osobností. Diváci festivalu se s ním budou moci setkat prostřednictvím besedy, během níž bude Miloš Bok hovořit s návštěvníky, uvádět je do své tvůrčí estetiky a přehrávat jim ukázky svých kompozicí na klavír.

Následujícího dne potom Miloš Bok pro festival odřídí koncert v německé Žitavě, kde se pod jeho vedením ocitne i hornista světového renomé Radek Baborák, který je zároveň uměleckým garantem festivalu. Radek Baborák během festivalu povede mistrovské kurzy na českolipské ZUŠ a provede se školou také společný koncert. Festival Lípa Musica tímto segmentem své práce hrdě podporuje místní mladé hudební talenty.

Tradiční klasické koncerty tvoří podstatnou část každoroční dramaturgie festivalu. Pro rok 2018 je z tohoto ranku pro diváky připraven komorní program Hany Blažíkové a Barbory Kabátkové, který je věnován francouzskému baroknímu skladatelovi Françoisi Couperinovi, nebo čarovné klarinetové Mozartovy a Brahmsovy kvintety, jež na festivalu zazní v podání světově uznávaného virtuóza Milana Řeřichy, který zde bude podpořen souborem Energie Nove. Čistě vokálním projektem je koncert německého souboru Sjaella.

Každoročně se festival věnuje také prezentaci chrámové a duchovní hudby. V roce 2018 takové zastoupení zprostředkuje varhaník Vladimír Roubal, který rozezní a tím představí královský nástroj regionu v kostele v Mikulášovicích. Varhany budou ale znít také na druhé straně hranice, kdy v saském Schirgiswalde za jejich doprovodu vystoupí mladé nadané duo trumpetistů tvořené Vilémem a Walterem Hofbauerovými. Dalším koncertem produkovaným pro posluchače v Německu budou v Bautzenu uvedení Pražští komorní sólisté. Tento špičkový český soubor zde vystoupí pod vedením Radka Baboráka s programem věnovaným Bachovi, Griegovi a Beethovenovi. Soubor se zde během dne představí hned dvakrát, v Srbském folklórním divadle odehraje také dopolední představení určené pro místní školy. Festival tak podporuje a inspiruje mladé talenty nikoliv pouze na své domovské adrese v České Lípě, ale také na opačné straně hranice.

Netřeba zapomenout na další unikátní programy. Jeden z nich představuje Jakuba Kydlíčka, hráče na barokní zobcové flétny a jeho doprovodné muzikanty hrající na barokní housle a cello, theorbu a barokní kytaru. V přehledu výjimečných hudebních zážitků bude pro většinu posluchačů docela novou zkušeností českolipský koncert německého dua tvořeného pianistou Christopherem Tarnowem a Carolinou Eyck, hráčkou na theremin, málo známý elektronický nástroj, jenž je schopný napodobit smyčce i lidský hlas.

Poslední hudební oblastí, do níž festival pravidelně své diváky uvádí, je world music. Lípa Musica představí Varmužovu cimbálovou muziku ze Svatobořic-Mistřína, která uvede přímo ve skanzenu v Zubrnicích částečně světské a částečně duchovní lidové hudbě věnovaný koncert. Světská část programu bude uvedena v autentickém prostředí skanzenu, zatímco písně popisující životy svatých budou uvedeny v místním kostele, jeden projekt se tak odehraje na dvou místech zároveň.

V minulosti se zde prezentovaly soubory věnující se tradiční moravské, židovské či romské hudbě a tuto dramaturgickou linku nenaruší ani v sezóně 2018. Jménem, které je dozajista ozdobou české world music scény, je romský zpěvák, akordeonista a klavírista Mário Bihári, jehož sólová vystoupení bývají naprosto ojedinělým zážitkem.

V národopisném putování Lípy Musicy pro rok 2018 je potom ještě jedno důležité zastavení, který obstarají folkloristé z Lužice v divadle v Děčíně. Uveden zde bude program pod názvem Moja Reja! Tanz Freude v němž Srbský národní orchestr, jeho sbor a tanečníci uvedou diváky do temperamentního světa lidového tance a hudby. V tomto hudebním setkání s Lužickými Srby se festival Lípa Musica z České Lípy opět přihlásí k regionálnímu dědictví, neboť styky lužickosrbských a českých kulturních elit byly v minulosti velmi intenzivní a řada z těchto setkání se odehrála právě na Českolipsku a Varnsdorfsku, kde v poválečných letech fungovala i srbská gymnázia.

Koncertní sezóna pro rok 2018 tak již má své pevné obrysy a propojují se v ní tradiční a lidské hodnoty, jež si festival předsevzal pěstovat a jimiž se chce prezentovat. Jejich pevný základ je ukotven v důrazu na místní hudební historii, v napomáhání a praktickém naplňování česko-německého kulturního dialogu a v propagaci a podpoře klasické hudby u talentované místní mládeže.

17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se uskuteční v termínu od 17. září do 28. října s tradičním letním prologem, který proběhnul 24. srpna a epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 8. a 9. listopadu. Festival letos nabídne řadu 23 akcí na 18 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí.
Více informací na www.lipamusica.cz.

13.8.2018 18:08:13 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Festivaly

Radim Vizváry na prestižním Belgrade Dance Festival

Radim Vizváry na Belgrade Dance Festival (Foto: Dušan Vukić)

Přední český mim Radim Vizváry vystoupil na 21. ročníku Belgrade Dance Festival, jednoho z nejvýznamnějších ev ...celý článek


Pražské jaro bude letos plné novinek

Alexander Malofeev (Foto: Liudmila Malofeeva)

První jarní den neavizuje pouze probouzející se jaro, ale ohlašuje i blížící se festival Pražské jaro, který 1 ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a celý článek

další články...