zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 9. týden

Ikony Kamila Střihavky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Petr Spálený
Tři hity z konce 60. let minulého století v podání Petra Spáleného, který zanedlouho oslaví 80. narozeniny (1994). Režie A. Nosek. Všestranný hudebník se sametovým basem Petr Spálený se narodil 22. 3. 1944 v Praze a k hudbě tíhl už od dětství, kdy byl vděčným posluchačem své maminky, hrající na klavír. Ostatně i starší bratr Jan, skladatel a textař, má dodnes k hudbě velmi blízko a po dlouhá léta spolu vytvářeli bratrský tandem. Petr už v době, kdy se učil knihařem, začínal hrát na bubny v rock´n´rollové skupině Crossfire. V Klatovech, kde byl dva roky na vojně, se v armádním souboru uplatnil nejen jako bubeník, ale i jako kytarista a flétnista. Po návratu do civilu absolvoval Silvestra 1965 už jako zpěvák ve skupině Hipps (Hroši) pod vedením svého bratra. Skupina hrála písně s texty nejen z dílny bratra Jana, ale i Pavla Krejčího, Jiřího Štaidla, Zdeňka Rytíře nebo Pavla Vrby. V tomto pořadu uslyšíte jeho hity Plakalo bejby, Podivný hry lidí a To vadí.
Vysílání: 26.2., 09.45 hod., ČT1

John Lee Hooker, bluesový příběh
Portrét legendárního bluesového kytaristy, jehož dílo ovlivnilo celou řadu jeho následovatelů. Německý hudební dokument. Americký hudebník John Lee Hooker si svou nezaměnitelnou hrou na kytaru a zpěvem vysloužil označení král boogie nebo také kmotr blues. Zatímco přesný rok jeho narození je trochu záhadou, první desku vydal už v roce 1948. Koncertování a nahrávání se pak věnoval až do svého skonu v roce 2001. Jeho tvorba ovlivnila nejednoho kytaristu z následujících generací a s řadou těch nejlepších si i zahrál. Nechyběli mezi nimi Eric Clapton, Bonnie Raittová nebo Carlos Santana. A právě zmíněné umělce, společně s blízkými spolupracovníky a rodinou vyzpovídal režisér Jörg Bundschuh, tak aby zmapoval životní příběh oceňovaného umělce. Nechybí ale ani výpověď Lee Hookera samotného.
Vysílání: 27.2., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 04.3., ČT art

Na plovárně s Lukášem Sommerem
Rozhovor Marka Ebena s kytaristou a hudebním skladatelem. Režie J. Hojtaš. Lukáš Sommer se narodil 11. ledna 1984 v Českých Budějovicích, kde absolvoval konzervatoř. Později studoval také na HAMU a Pražské konzervatoři. V současné době patří mezi nejvýraznější mladé skladatele. Věnuje se kytarovým recitálům, orchestrální hudbě, vokálním kompozicím, aranžérské činnosti a v jeho záběru je i klasická hudba, která vychází z tradice evropské skladatelské školy. Rád se ale vydává za její hranice a propojuje ji s vlivy etnické hudby či jazzu. Při svých koncertech vytváří program na míru danému místu, často improvizuje a interaguje s publikem. Své skladby tvoří i přímo na objednávku významných festivalů, jakými jsou například Pražské jaro, Opera Barga, Festival delle Nazioni, Concerto Bohemia, Concentus Moraviae, Chicago Latin American Festival a mnohé další. V roce 2017 získala jeho skladba La fine del tempo první cenu v mezinárodní skladatelské soutěži Concorso Novaro a předseda poroty Krzystof Penderecki skladbě udělil také Cenu kritiky a Cenu publika. V roce 2021 Lukáš Sommer debutoval se svým autorským sólovým večerem v newyorské Carnegie Hall.
Vysílání: 28.2., 21.10 hod., ČT art, Opakování: 04.3., ČT2

Bohemia JazzFest 2022 (2/2)
Ohlédnutí za 17. ročníkem jazzového festivalu, který představuje domácí i světové hudebníky v českých městech. Ohlédnutí za 17. ročníkem festivalu, který tradičně přiváží světové i domácí jazzové hvězdy pro nadšené posluchače do českých měst. Série koncertů postupně zamířila do Prahy, Plzně, Liberce, Hluboké nad Vltavou, Domažlic a Brna. Mimo českých umělců vystoupili interpreti z Itálie, Polska, Rakouska, Ukrajiny, USA, Španělska, Francie, Německa či Slovenska. Ve druhé části své hudební umění předvedou Iva Bittová/Antonín Fajt Duo, italský Lorenzo De Finti Quartet, španělský Caminero Trio, francouzský Nota Bene Quintet a slovenská legenda Peter Lipa.
Vysílání: 28.2., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 03.3., ČT art

Ikony Kamila Střihavky (7/10)
Jan Toužimský hostem v novém hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Režie M. Levek. Jan Toužimský je český zpěvák, hudebník, muzikálový herec, frontman české metalové kapely Arakain a sólista divadla RockOpery Praha. Tento heavy metalový frontman s hlasem, jako "motorová pila", je v současnosti nejvýraznější pěvecká osobnost na heavy metalové scéně. Všestranný hudebník, který se podílí autorsky i producentsky na tvorbě české, metalové legendy – Arakain, která v letošním roce slaví 40 let na scéně. V Arakainu působí, jako zpěvák již 20 let. Profilem Jana Toužimského potěšíme nejen rockové, ale i ortodoxní, metalové fanoušky. Metalová, pěvecká Ikona...
Vysílání: 01.3., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 02.3., ČT art., 05.3., ČT art

Gloria Estefan: The Standards
Nádherné standardy v podání kubánsko-americké zpěvačky za doprovodu Henry Mancini Institute Orchestra. Gloria Estefan během své skvělé kariéry získala řadu ocenění a spolupracovala s hudebními ikonami jakými jsou Frank Sinatra, B. B. King, Luciano Pavarotti, Placido Domingo, José Carreras nebo třeba Tony Bennett. V roce 2013 nahrála album The Standards, na kterém zazpívala klasické písně americké populární hudby. Kubánsko-americká zpěvačka společně s Henry Mancini Institute Orchestra dirigovaným Shellym Bergem písně z alba následně předvedla i na koncertě v Miami. Mezi odehranými písněmi nechyběly „Good Morning Heartache“ známá v podání Billie Holiday, „What a Wonderful World“ proslavená Louisem Armstrongem nebo „Smile“, na jejímž vzniku se podílel Charlie Chaplin.
Vysílání: 01.3., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 02.3., ČT art

Kombo: Vypsaná fiXa v Zach's Pubu
Hudební pořad, který mapuje koncerty současných českých kapel a nahlíží i do muzikantského zákulisí. Jedna z nejúspěšnějších tuzemských kapel zažila personální otřes, který ji ale nerozložil. Naopak se vrací v plné síle v klubovém prostředí plzeňského Zach´s Pubu a její frontman Márdi dnes píše texty i pro další populární interprety. Provázejí Johana Matoušková a Pavel Kučera (2015). Účinkují: Márdi, K. Buriánek, P. Fiala, Izzy, K. Zach a další. Kamera J. Fabian. Režie R. Motyčka. V dalším vydání pravidelného hudebního pořadu kombinujícího záznam koncertu s dokumentárním pohledem do zákulisí muzikantů a prostředí, v němž se jejich vystoupení koná, se představí původně pardubická skupina Vypsaná fiXa, která je dnes jednou z nejúspěšnějších tuzemských kapel. Hrají na velkých festivalech, kam na ně chodí desetitisíce lidí, ale nejlepší je vidět je na malém klubovém pódiu, podobném tomu, kde začínali. K těm patří i plzeňský Zach's Pub, který disponuje nezvyklým prostorem i progresivní dramaturgií. Vypsaná fiXa je zároveň kapela se stabilní sestavou, která ale taky zažila personální otřes, její fanoušci jí přesto zůstávají věrní. A Johana Matoušková s Pavlem Kučerou navíc poodhalí i to, že o texty frontmana Márdiho začal být zájem i mezi hudebníky jako Hana Zagorová nebo David Koller, pro které psal. Všichni v kapele jsou dnes rodiči a mimo jiné i proto se někteří muzikanti skupiny začali věnovat také hudbě pro děti.
Vysílání: 01.3., 21.45 hod., ČT art

Rande s hvězdou II: Jackson Browne
Shrnutí úspěšné kariéry a chicagský koncert člena Rokenrolové i Skladatelské síně slávy z roku 2009. Během kariéry napsal Jackson Browne některé z nejpůsobivějších a nejdojemnějších skladeb své generace. Svou tvorbou definoval zvuk jižní Kalifornie sedmdesátých let. Jeho písně nahráli Jackson 5, The Eagles, Joan Baezová a mnoho dalších hudebních legend. Proto není překvapením, že byl osmkrát nominovaný na cenu Grammy a jen ve Spojených státech prodal přes 18 milionů alb. Během svého koncertu v Chicagu v roce 2009 Browne hudebně obsáhl čtyři desítky let své kariéry. Mohly tak zaznít skladby Doctor, My Eyes, Boulevard, The Barricades of Heaven nebo About My Imagination.
Vysílání: 01.3., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 05.3., ČT art., 07.3., ČT art

26.2.2024 15:02:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek


Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článekČasopis 16 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M celý článek

další články...