zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Made in Prague

Made in Prague: Britské turné nových českých filmů

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Osm nových českých filmů prezentuje pod názvem Made in Prague současnou českou kinematografii na dvouměsíční putovní přehlídce po Velké Británii při příležitosti českého předsednictví v Evropské unii. Celkem 61 projekcí v 13 lokacích od Londýna po skotský Aberdeen je dosud největší přehlídkou české kinematografie na půdě Velké Británie. Tento výsledek spolupráce Českého centra Londýn s řetězcem kin Picturehouse Cinemas a Českým filmovým centrem představí nejen exkluzivní filmový výběr, ale prostřednictvím filmu také zprostředkuje poznání kultury a tradic současné předsednické země.

Režisérka Helena Třeštíková se svým dokumentárním filmem René v Londýně v pátek 6. března 2009 zahájí přehlídku pod záštitou Evropské komise. Dokument René, ověnčený nedávno cenou Evropské filmové akademie Prix Arte, je časosběrnou studií recidivisty Reného Plášila, která ale zároveň v pozadí odhaluje dramatické politické změny a nastoluje zajímavé dilema ve vztahu režisérky k objektu filmování. Slavnostní páteční ceremoniál v londýnském kinu Curzon Renoir budou během víkendu následovat projekce dalších filmů. Poté se přehlídka vydá na turné po jednotlivých regionech Velké Británie.

Cílem výběru bylo nejen prezentovat šíři celé české kinematografie, ale také jednotlivé filmové žánry a zároveň nalézt takové filmy, které by oslovily různorodé publikum, od těch nejmladších, studentů, až po seniory. Pro řadu britských diváků to bude vůbec první divácká zkušenost s českým filmem, a tak tato přehlídka má před sebou nelehký úkol: musí se postarat o to, aby tato zkušenost byla zkušeností veskrze pozitivní.

Přehlídka, kterou kurátorsky připravilo České centrum Londýn ve spolupráci s Českým filmovým centrem a Picturehouse cinemas, obsahuje výběr z titulů, jež se v uplynulých dvou letech osvědčily na festivalovém okruhu. Kromě Reného budou mít diváci možnost vidět také dokument Občan Havel, přibližující nejen osobnost bývalého prezidenta, ale také zákulisí české politiky. Vysokou kvalitu současné dokumentární tvorby dokládá dvouprojekce filmů Jana Šikla z cyklu Soukromé století: dokumentů Sejdeme se v Denveru a Líbám tě a miluji, kde se na pozadí rodinných filmových archívů promítá historie Evropy 20. století.

Hranou tvorbu zastupují divácky oblíbené Vratné láhve Jana Svěráka, jehož britský divák zná nejen díky Koljovi, ale také prostřednictvím česko-britské koprodukce Tmavomodrý svět. V britské distribuci se také se svým dřívějším filmem Musíme si pomáhat prosadil Jan Hřebejk, jehož hořko-sladká komedie Medvídek bude mít v rámci přehlíky svou britskou premiéru. Drama Vladimíra Michálka O rodičích a dětech je reflexí komplikovaného vztahu otce a syna, které při své premiéře na Londýnském filmovém festivalu sklidilo velkou diváckou odezvu. Nejmladší filmařskou generaci zastupuje Karin Babinská svým filmovým debutem Pusinky, který bude také zahajovacím gala představením London Lesbian & Gay Film Festival.

2.3.2009 17:02:47 Redakce | rubrika - Z Českých center