zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ještě stihnete… Několik výstav, které stojí za vidění.

Vesmír –dobrodružství objevů

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Kosatka, Krkavec, Žába, Buřňák – tak zní název výstavy Současného umění Indiánů Tichomořského pobřeží Kanady v Náprstkově muzeu – ale i Losos a Žába patřili vždy k totemovým zvířatům (či znakům) těchto kmenů. Pro tato etnika byla typická monumentální dřevořezba – totemy, erbovní znaky klanů, truhly, kánoe, masky s vyobrazeními totemových zvířat, která představují mýtické příběhy. Současní pokračovatelé využívají tyto motivy – velmi často právě bájného ptáka Buřňáka (Thunderbird), který, když mrká očima, způsobuje blesky a když mává křídly, vyvolává hromobití, ale i motivy Měsíce a Slunce - a zároveň hledají pomocí nových technologií další cesty.
Na nepříliš rozsáhlé ale tím zajímavější výstavě se najdou sítotisky, kde původní obraz znaku je mnohdy rozložen, zjednodušen ale vždy rozpoznatelný, v jednoduché barevné škále, vedle s vysvětlujícím mýtem, dále masky, pokrývky a stříbrné šperky od autorů z několika uměleckých rodin (např. rodina Huntů), shromážděné berlínským sběratelem Waltrem Larinkem, který několik exponátů věnoval Náprstkovu muzeu. Výstava pořádaná v rámci festivalu Indiánský podzim za spolupráce s Velvyslanectvím Kanady, byla prodloužena do 8. března 2008.

Do 13. března vystavuje ve Francouzském institutu Petr Šrámek fotografie, které „přefotografoval“ v Paříži a v Praze ve stopách dvou slavných fotografů Eugéna Atgetta a Josefa Sudka. Pokoušel se dělat snímky přesně ze stejných míst, z kterých je dělali Atgett v Paříži mezi lety 1890 – 1924 a Sudek v 50. letech v Praze s cílem dopátrat se, jak se místa proměnila za ta dlouhá léta. K porovnání slouží v případě Prahy původní Sudkovy snímky.

V UMPRUM bylo do 15. března 2009 prodlouženo Umění pro všední den 1908 – 1935, výstava k 100. výročí založení družstva Artěl, které se proslavilo svými snahami o převádění moderních uměleckých názorů do oblasti užitého umění, o kultivaci bytové kultury a obecně životního stylu. Artěl, v němž se sdružovaly nejvýznamnější umělecké osobnosti českého výtvarného umění, byl zaměřen v počátcích na tvorbu „drobného umění pro všední den“, předmětů ze dřeva, keramiky, kovu a dalších materiálů, které zde v originálech nebo návrzích najdeme vystavené, později i na realizaci bytových nebo komerčních interiérů. Artěl představuje jednu z nejvýznamnějších institucí pro rozvoj českého designu.

Poněkud jiného druhu je výstava v plenéru na ploše u Národního divadla uspořádaná k roku astronomie, který letos vyhlásilo UNESCO – Vesmír –dobrodružství objevů, o které jsme již na našem portále informovali. Velkoplošné fotografie o rozměrech 2x 2m představují Sluneční soustavu, jiné galaxie, život hvězd a hvězdných ostrovů. Výstavu, která se koncem března přesune do dalších zemí, pořádá Akademie věd ve spolupráci s dalšími organizacemi. Díky samostatnému osvětlení každého exponátu jí lze vidět v kteroukoliv denní a noční dobu.

2.3.2009 12:02:38 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...