zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Smetanova Litomyšl představuje skvosty výtvarného umění

František Kupka - The Beginnings of Life

autor: Z webu   

Asi nejvýznamější výstavou letošní Smetanovy výtvarné Litomyšle, která je doprovodnou akcí známého operního festivalu, je kompletní cyklus maleb světoznámého malíře Františka Kupky ČLOVĚK A ZEMĚ. Soubor už obdivovali lidé v Národním muzeu umění Číny v Pekingu, kam během dvanácti dnů přilákal přes padesát tisíc návštěvníků. Nyní si ji mohou prohlédnout návštěvníci litomyšlského pivovaru, přestavěného uvnitř podle návrhu architekta Josefa Pleskota.
Cyklus Člověk a Země, který od Františka Kupky koupil v roce 1919 za 16 tisíc francouzských franků Jindřich Waldes, je souborem sto pěti fascinujících tušových maleb mapujících různé etapy vývoje lidstva a jeho kultur. Před více než sto lety jimi český malíř doprovodil stejnojmenné dílo francouzského historika, geografa a anarchistického publicisty Eliséa Recluse.
Kromě francouzské Légion d’honneur nedostal Kupka nikdy žádnou cenu a nelámal rekordy v obchodu s uměním. Dnes patří mezi nejuznávanější malíře 20. století a jeho obrazy mají milionové hodnoty.

Vedle obrazů je součástí výstavy, kterou 15. června zahájil prezident Václav Klaus a emeritní ředitel Guggenheimova muzea v New Yorku Thomas Messer, také Kniha, kterou si do knihovny asi hned tak nedáte.
Měří téměř půl metru a společně s dřevěnou kazetou, v níž je uložena, váží 12 kilogramů. Svazek, který byl vydán u příležitosti putovní výstavy kreseb českého malíře a rodáka z Opočna Františka Kupky z cyklu Člověk a země, je stejně nevšední, jako byl umělcův život.

„Kompletní cyklus 105 obrazů doplňuje ručně psaný text v čínštině, angličtině, francouzštině a pochopitelně češtině, je vázán do jačí kůže. Jeden výtisk dokonce zdobí trojice diamantů,“ říká Jiří Lammel litomyšlský galerista a spolumajitel sbírky kreseb Františka Kupky.

Každý svazek je umístěn do ručně vyrobené kazety ze dřeva ťin-s´nanmu, které roste pouze v Číně. Její podoba je odvozena ze stylu, v němž se v Číně vyrábějí dary pro císařský palác.
Jak výstava putovala Asií, přibývalo i motivů a ornamentů na kazetách. A tak kromě klasické tmavé schránky, kterou zdobí vyryté jméno malíře Františka Kupky, existuje devět exemplářů z Kambodži zdobených královským erbem vytepaným do stříbra nebo skříňky, které ručně malovali tibetští mniši, či devět pestrobarevných truhliček zdobených v mongolském pasteveckém stylu.
Cena knihy, která vyšla v nákladu pouhých 333 exemplářů, je na evropském trhu tři tisíce pět set euro.
Zámecký pivovar Litomyšl, nově rekonstruované prostory architektem Josefem Pleskotem, 8. 6. – 13. 7. 2007.

19.6.2007 23:06:16 Jaroslav Pokorný | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek


Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Iveta Bartošová - Ve jménu lásky

Přebal alba

Zpěvačka Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Z celý článek

další články...