zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jan Kotěra, architekt, malíř

Městské muzeum v Hradci Králové - ředitelna

autor: Z webu   

Architekt a malíř Jan Kotěra, který je považovaný za zakladatele moderní české architektury, zemřel 18. prosince před 135 lety. Činnost Jana Kotěry je spjatá zejména s Hradcem Králové. Profesor na Uměleckoprůmyslové škole a rektor Akademie výtvarných umění v Praze, člen Spolku výtvarných umělců Mánes. Zakladatelská osobnost české moderní architektury. Architekt Jan Kotěra (1871-1923) absolvoval ateliér významného rakouského architekta Otto Wagnera ve Vídni. V roce 1898 přišel do Prahy. Od počátku se snažil, aby jeho stavby byly především účelné, bojoval proti přebujelé dekorativnosti historizující architektury tehdejší doby. Svědčí o tom jeho stavby z období kolem roku 1910, především budova muzea v Hradci Králové. Z dalších jsou to například Urbánkův dům v dnešní Jungmannově ulici v Praze, vlastní Kotěrova vila na Vinohradech a Trmalova vila ve Strašnicích. Zabýval se problematikou českého rodinného domu, návrhy nábytku, bytových doplňků, skla a výstavních interiérů (mezinárodní výstava v USA, 1904).
Jako devětatřicetiletý /roku 1910/ byl Jan Kotěra jmenován profesorem na pražské Akademii výtvarných umění, kde vyučoval až do své smrti v roce 1923. Na akademii a na Uměleckoprůmyslové škole vychoval řadu významných českých architektů první poloviny 20. století - například Bohuslava Fuchse, Josefa Gočára, Otakara Novotného a Kamila Roškota.

První zakázkou, kterou mladý Jan Kotěra realizoval v Hradci Králové, byl v letech 1903 – 1904 Okresní dům. K vypracování projektu ho v roce 1901 vyzval starosta JUDr. František Ulrich. Projekt měl v sobě podle zadání slučovat prostory prvotřídního hotelu s restauračním zařízením a úřadovnami v prvním poschodí. Uliční průčelí dvoupatrové stavby vyřešil Kotěra netradičně – je a není symetrické. Noblesní restaurace s kavárnou v přízemí je ve dvorní části zakončena apsidou se skleněnými vitrážemi s motivy čápů. Hlavní dekorací jídelny bylo lunetové plátno od Jana Preislera, které bylo v roce 1923 nahrazeno kopií.

V letech 1909 – 1912 byla v Hradci Králové vystavěna podle projektu Jana Kotěry budova muzea. Na její vnitřní a vnější výzdobě i vybavení se podíleli kromě Jana Kotěry i František Kysela, Jan Preisler, Stanislava Sucharda, Vojtěch Sucharda, Franta Anýž a Jaroslav Horejc. Budova muzea v Hradci Králové je bezesporu nejvýznačnější realizací Jana Kotěry.

V letech 1910 – 1991 byla realizována přestavba a přístavba Grandhotelu v Hradci Králové. Objekt původního Okresního domu a nárožního hotelu byl od roku 1910 majetkem Josefa Urbana, který se rozhodl hotel rozšířit a k přestavbě sousedního domu si vybral opět Jana Kotěru. Uliční fasáda dvoupatrového domu s hotelovými pokoji je zdobena maskami od Jana Štursy. Přístavba v zadní části je řešena jako zimní zahrada (tzv. Palmová zahrada) se společenským sálem a ve své době největším biografem u nás. Fontánku v palmové zahradě zdobila plastika od Jaroslava Horejce.

Další zakázkou od starosty Františka Ulricha pro Hradec Králové byla úprava právě dokončeného mostu přes Labe. Jan Kotěra Pražský most v letech 1910 – 1911 doplnil o dva páry kiosků, oblouky s osvětlením, pylony se žárovkami a praporové stožáry s městskými znaky.

Nerealizovaným naopak zůstal Kotěrův návrh Záložního úvěrního ústavu z roku 1911.

18.12.2006 23:12:18 Redakce | rubrika - Medailony

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 20 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť celý článek

další články...