zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Příběh vítězství života - Přežili peklo

Foto Jany Nosekové - Přežili peklo

autor: Z webu   

Fotografka Jana Noseková mapovala v Izraeli tváře a osudy těch, kteří přežili masové vraždění Židů za druhé světové války. Pro mnohé z nich bylo fotografování bolestným a zároveň očistným návratem do minulosti, kterou si už nikdy nechtěli připomenout. Poprvé bude soubor vystaven od 15. srpna 2006 v Komorní galerii Josefa Sudka v Praze v rámci Roku s židovskou kulturou připomínajícího sto let pražského Židovského muzea.
Celý soubor je současně připravován v knižní podobě ve dvou různých verzích. Jedna je určena v první řadě českým a slovenským čtenářům a vyjde česky a anglicky v nakladatelství Martina Reinera Druhé město. Druhou verzi vydá v angličtině a hebrejštině nakladatelství Gefen Publishers pro izraelský a mezinárodní trh.
Bylo jim šest, šestnáct nebo jednadvacet. Byli to dívky, chlapci, mladí muži a ženy. Pocházeli z nábožensky založených, emancipovaných i asimilovaných židovských rodin žijících v Čechách, na Moravě, na Slovensku či na Podkarpatské Rusi. Jejich rodiče byli zámožní obchodníci, lékaři a učitelé i chudí řemeslníci. Na ničem z toho nakonec nezáleželo. Během šesti nejstrašnějších let moderní historie prošli všichni hrůzami Terezína, Osvětimi, Březinky, Buchenwaldu, Dachau a Bergen-Belsenu, lety ukrývání a zázračných útěků, biti, ponižováni a mučeni lidmi, kteří sebe považovali za nadlidi a své oběti za podlidi. Přežili, a pak zjistili, že jsou jedněmi z mála. Často zůstali sami z celé početné rodiny. Jeden po druhém nalézali cestu do staronové židovské domoviny a usadili se v Izraeli, kde se stali umělci, zdravotními sestrami, rabíny či členy kibuců. Jejich portréty, pořízené v současnosti v jejich domovech, staré fotografie, které si uchovali z dětství, a rozhovory nahrávané během fotografování vyprávějí příběh vítězství života nad nevýslovnou nenávistí a tragického pocitu, který ho od té doby doprovází.

Od chvíle, kdy se svým manželem diplomatem přicestovala do Izraele, se Jana Noseková zajímala o životní příběhy Izraelců českého a slovenského původu, kteří přežili útrapy období holokaustu a později se usadili v Izraeli. V průběhu jednoho roku navštěvovala ty z nich, kteří dosud žijí, v jejich domovech, naslouchala jejich příběhům a nahrávala je, pořizovala jejich portréty a kopie starých fotografií, které se jim podařilo uchovat. Výsledkem je sbírka čtyřiceti portrétů dokumentujících nejrůznější způsoby pronásledování, utrpení a přežití židovských občanů Československa za holokaustu.

Jana Noseková je umělecké pseudonym Jany Žantovské. Jana Noseková (nar. 1971 v Nitře) vystudovala umělecko průmyslovou školu v Bratislavě, obor výtvarná fotografie. Pracovala jako fotoreportérka pro ČSTK a později ČTK a pro deník Mladá Fronta DNES. Získala ocenění Czech Press Photo 1997, M.I.L.K. Photo 2000 (Nový Zéland) a cenu ministra mezinárodních vztahů SR 1992. Samostatně vystavovala v Praze, Vídni, Bratislavě, Olomouci, Znojmu, Uherském Hradišti a v Opavě.

27.8.2006 23:08:32 Josef Meszáros | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...