Velikáni filmu... Karel Smyczek – 75 let

autor: Česká televize
zvětšit obrázekŠperk
Půvabná komedie o nečekaném seznámení (1975). Hrají: J. Hartl, J. Schallerová, J. Boušková, K. Slunéčková a J. Větrovec. Scénář M. Říhová. Kamera J. Motejl. Režie K. Smyczek, který nedávno oslavil 75. narozeniny. Aleš (J. Hartl), sběratel hodin, si nese ulicemi Prahy vzácný kousek. Podaří se mu křehkou nádheru přenést až do domu bez úhony. Na schodech do něj pak ale vrazí dívka Renáta (J. Schallerová), hodiny mu vypadnou z ruky a součástky se rozletí všude kolem. Rozzlobený Aleš posbírá všechno, co z hodin zbylo, a vůbec nevnímá, že se dívka snaží cosi naznačit. Našla totiž na zemi kolečko vypadlé z hodin. Navleče si ho na řetízek a nosí jako šperk.
Vysílání: 05.4., 08.30 hod., ČT1
Úsměvy Karla Smyczka
Dnešním hostem J. Hanzlíka je oblíbený režisér, který nedávno oslavil 75. narozeniny (1999). Režie P. Vantuch. Náhoda přivedla Karla Smyczka do konkurzu na dětské obsazení filmu Zpívající pudřenka a jako dětský herec se proslavil v Holubici režiséra Františka Vláčila. Pak si ještě zahrál ve snímku Táto, sežeň štěně!, a když povyrostl, vystudoval režii na FAMU. I jako dospělý si občas zahraje nejen ve svém vlastním filmu. Vedle vážných filmů Smyczek režíroval úspěšné veselohry Holky z porcelánu, Krajina s nábytkem, Sněženky a machři, Sedm hladových, televizní seriál Bylo nás pět a spousty dalších. Pořad uvádíme k jubilejním 75. narozeninám Karla Smyczka.
Vysílání: 05.4., 09.05 hod., ČT1
Opakování: 11.4., ČT1
Proč?
Kde se to v těch lidech bere? Český film o vlajkonoších, kteří se utrhli ze řetězu. Podle skutečné události (1987). Hrají: J. Langmajer, M. Dejdar, J. Potměšil, D. Landa, M. Suchánek, J. Kraus, P. Zvarič, P. Mourková, D. Větrovský, M. Zmožková a další. Kamera J. Brabec. Scénář R. John a K. Smyczek. Režie K. Smyczek, který nedávno oslavil významné životní jubileum. V roce 1985 se skupina fotbalových fanoušků a vlajkonošů pražské Sparty vydala vlakem na rozhodující ligový zápas svého týmu do Banské Bystrice. Jejich chování, ovlivněné zřejmě nedávným řáděním fanoušků na stadionu v Bruselu, se vymklo kontrole a dosáhlo míry vandalství a brutality, která tehdejší společnost zaskočila. Scenárista Radek John a režisér Karel Smyczek volně zpracovali tyto skutečnosti ve filmu Proč?, jenž se díky atraktivnímu tématu, ale také díky drsné výpovědi a téměř dokumentaristické přesvědčivosti stal jedním z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších českých filmů osmdesátých let. Film se odvíjí jako sled retrospektivních výjevů, rámovaných soudním jednáním s hlavními pachateli a s nemilosrdnou otevřeností zobrazuje průběh událostí, které nešlo zastavit. Na titulní otázku proč se to všechno mohlo stát, však nenachází odpověď.
Vysílání: 06.4., 21.45 hod., ČT2
Sněženky a machři po 42 letech
Jak dnes vypadají „sněženky“ a čím je oslní „machři“? Podaří se Prťkovi uskutečnit setkání tvůrců a aktérů jednoho z nejoblíbenějších českých snímků? Český dokument uvádíme u příležitosti 75. narozenin režiséra Karla Smyczka. Režie: P. Dražan. 42 let po uvedení legendární komedie z lyžařského výcviku se představitel instruktora Brťky (řečeného Prťky) Pavel Marek rozhodl najít a znovu spojit protagonisty menších i větších rolí snímku, z nějž mnohé repliky citujeme dodnes. Pozná Veronika Freimanová své tehdejší studentky a studenty, převážně neherce, kteří se dnes věnují jiným profesím? A zvládne bloudící Michal Suchánek najít krkonošské dějiště setkání? Zajímavosti o Sněženkách a machrech a jejich natáčení se dozvíme také z úst režiséra Karla Smyczka a autorů scénáře Ivo Pelanta a Radka Johna a chybět nebudou ani autor hudby Zdeněk John či pomocný režisér Zdeněk Tyc. Společně zavzpomínají také na kolegy, kteří se již setkání zúčastnit nemohli.
Vysílání: 05.4., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 08.4., ČT art
Pražákům, těm je hej
Hudební magorie rockové skupiny Pražský výběr (1990). Hrají: M. Kocáb, M. Pavlíček, V. Čok, D. Koller, R. Skamene, M. Štibich, L. Bílá a další. Scénář: M. Kocáb, M. Pavlíček, K. Smyczek a M. Zapletal. Kamera J. Malíř. Režie M. Kocáb a K. Smyczek, který v těchto dnes oslavil 75. narozeniny. Skupina Pražský výběr je dodnes pojmem pro každého, kdo v osmdesátých letech poslouchal rockovou hudbu. Debutové album Straka v hrsti tehdy z politických důvodů oficiálně nevyšlo, přesto však jeho nahrávka mezi nadšenci kolovala v tisících kopií. Skupina, kterou v její nejslavnější podobě tvořili Michael Kocáb (zpěv, klávesy), Michal Pavlíček (zpěv, kytara), Vilém Čok (zpěv, baskytara) a Jiří Hrubeš (bicí), se posléze stala hlavním hrdinou "hudební magorie", nazvané podle jedné z jejích nejznámějších skladeb.
Děj filmu, režírovaného Karlem Smyczkem a Michaelem Kocábem, se začíná odvíjet v roce 1984, kdy je Pražskému výběru po pěti letech zase dovoleno veřejně vystupovat. Průvodcem příběhu je stařec Ropotámo (M. Kocáb v typické koncertní masce). Film ve stylizovaných sekvencích zachycuje písně, život skupiny, umělecké i lidské konflikty jejích členů i represe ze strany bolševického režimu. Vrcholem snímku je koncert v předvečer sametové revoluce, 16. listopadu 1989.
Kromě členů Pražského výběru se ve filmu objeví i jiní, dodnes populární hudebníci: Lucie Bílá, Bára Basiková, David Koller (v roli dalšího bubeníka Výběru Klaudia Kryšpína) a také předčasně zesnulý americký hudebník Frank Zappa.
Vysílání: 05.4., 20.50 hod., ČT art
Opakování: 06.4., ČT art
Časopis 17 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Filmové tipy 18. týden

Atlas ptáků
Miroslav Donutil a Alena Mihulová, která zanedlouho oslaví 60. narozeniny, ve strhujícím příběh ...celý článek
Polské filmové drama Nájemnice

Nájemnice
Privatizační mafie, díry v zákonech a úplatky. Marný boj? Polské filmové drama natočené podle sku ...celý článek
Filmové tipy 17. týden

Bathory
Výpravný historický velkofilm režiséra Juraje Jakubiska, který nabízí neotřelý pohled na bohatý i t ...celý článek
Výtvarné tipy 18. týden

Portrétistka Marie-Antoinetty: Královnin portrét (1/2)
Dvoudílný francouzský dokument věnovaný portrétnímu ...celý článek
80 let od konce 2. světové války

Uloupené dětství
Český chlapec na převýchově v německém Kinderheimu. Televizní film na motivy románu Joži M ...celý článek
Film Stehy Miroslava Terziče

Stehy
Kde žije mé dítě... a žije? Srbský koprodukční film natočený na základě skutečných událostí (2019). H ...celý článek
Michael Haneke, filmař naší doby

Michael Haneke, filmař naší doby
Portrét jednoho z nejvýznamnějších současných evropských režisérů. Francou ...celý článek
Literární tipy 18. týden

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek
Podmanivý film Piargy o vině a trestu

Piargy
Příběh zkázy novodobé Sodomy ve slovenském koprodukčním filmu oceněném celou řadou mezinárodních cen ...celý článek
Výtvarné tipy 17. týden

Zvony pro Šumavu
Dokument zachycuje proces obnovy, výroby a navrácení zničených zvonů do kostela sv. Markét ...celý článek
Literární tipy 17. týden

Alois Musil – Beduín z Moravy
Příběh světově proslulého orientalisty a cestovatele, který je ve své v ...celý článek
Časopis 17 - sekce
DIVADLO
MILENA – výsostně ženské drama dvou osudů napříč stoletím

Městské divadlo Mladá Boleslav uvedlo na podzim 2024 ve světové premiéře původní drama Marka Epsteina s názvem celý článek
HUDBA
Světový epilog festivalu Dokořán - Bídníci

Dnes, tedy v úterý 15. dubna 2025 byl společně s předprodejem na měsíc červen 2025 zahájen také předprodej na celý článek
OPERA/ TANEC
Pražské jaro 80

Barenboim: Smetana – Má vlast
Unikátní dokument o přípravě a realizaci cyklu Má vlast Bedřicha Smetan celý článek