zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 14. týden

Eduard Ovčáček

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Ztracené poklady Egypta II.: Ramesse Veliký – budovatel říše
Během 66 let na trůnu pozvedl svou zemi na vrchol bohatství, moci a slávy. Britský dokumentární cyklus. Pod pískem egyptské pouštní krajiny se skrývá tajemství starověké civilizace. Štábu britských dokumentaristů se dostalo možnosti, aby po celou sezónu vykopávek sledoval přímo v první linii práci archeologů. Tentokrát se vědci zaměřili na jednoho z nejlegendárnějších faraonů Egypta, Ramesse Velikého. Za více než třítisíciletou historii starověkého Egypta se mu žádný faraon ani zdaleka nevyrovnal. S předními egyptology a odborníky na hieroglyfy budeme v poušti pátrat po důkazech Ramessova úspěchu a sebeprezentace a budeme svědky restaurování a konzervování jedné z nejvýznamnějších památek země na Nilu.
Vysílání: 02.4., 18.05 hod., ČT2
Opakování: 06.4., ČT2., 08.4., ČT2

Včely letěly krásně
Dokumentární snímek o vzkříšení fotografického ateliéru Seidel v Českém Krumlově a znovuobjevení unikátní sbírky historických fotografií (2009). Režie K. Čtveráček. Na počátku nového milénia se dočkal vzkříšení kdysi proslulý fotografický ateliér Seidel v Českém Krumlově. Vzniklo tak muzeum, které nemá ve světě obdoby. Snoubí se v něm rekonstrukce autentického prostoru předválečného ateliéru, dochovaná technika a rozsáhlé znovuobjevené a kompletně dokumentované dílo, které zde vzniklo. Jedinečnost místa však završuje fascinující příběh rodiny Seidlových, v němž se odráží hořkosti minulého století. Dokumentární snímek zkoumá opětovné probouzení paměti ve starém domě, které oživuje pohnutý příběh dvou fotografů – otce a syna. Dům vytržený z neúprosného toku času představuje nejen pozdní poctu jejich životnímu dílu, ale i silný podnět k oživení česko-německého dialogu, ke zpřítomnění dávných životů a zaniklé kultury. Přivádí též k obecnému zamyšlení nad fotografií, která tu není jen historickým svědectvím, ale i mocným prostředkem prožívání a vzpomínání. Režisér K. Čtveráček tedy nezachytil pouze průběh rekonstrukce, ale přistoupil k ní jako k východisku k zasvěcené výpovědi o době, která kdysi přešla kolem nás a zanechala stopy, jež je nutno znovu odkrýt.
Vysílání: 03.4., 00.55 hod., ČT2

Klenoty středověké Paříže
V srdci Francie, na pařížském ostrově Ile de la Cité, vyrostl jeden z nejmajestátnějších královských paláců středověku. Co se z něj dochovalo dodnes? Francouzský dokument. Z velkolepého královského paláce, postaveného na počátku středověku v centru Paříže, se dochovaly dvě památky: Sainte Chapelle, největší a nejvelkolepější palácová kaple své doby, která tehdy krásou a významem předčila i vznikající katedrálu Notre-Dame, a Conciergerie, sál impozantních rozměrů. Tyto dvě jedinečné stavby vznikly díky uplatnění mimořádně náročných stavebních technik a patří ke klenotům středověké architektury.
Vysílání: 06.4., 06.00 hod., ČT2
Opakování: 08.4., ČT2., 10.4., ČT2

Eduard Ovčáček
Citlivý portrét grafika, vizuálního básníka, sochaře, malíře a muže dalších výtvarných profesí, který mimo jiné měnil písmo v obrazy (2018). Režie K. Řezníčková. Citlivý dokumentární portrét světově proslulého výtvarníka, který mimo jiné měnil písmo v obrazy, natočila režisérka Klára Řezníčková krátce před autorovými osmdesátými narozeninami. Výtvarník byl výjimečnou osobností, malířem, grafikem, pedagogem. „Místo Eduarda Ovčáčka v české výtvarné kultuře je jedinečné a nezaměnitelné. Je to jediný umělec u nás, který se programově soustředil na fenomén písma," říká o něm například kurátor a teoretik výtvarného umění Jiří Valoch. Portrét Eduarda Ovčáčka nabízí zajímavou vizuální stránku, hru s obrazy, barvami, myšlenkami autora. Ponoření se do díla, vpití se do obrazu, kde lze při pozorném soustředění nalézat nové a nové souvislosti. Snaží se představit celou Ovčáčkovu osobnost, jeho myšlení, pohled na historii umění i jeho náhled na svět, život.
Vysílání: 31.3., 01.50 hod., ČT art

Talenty: František Jungvirt (1/6)
Dokumentární cyklus mapující vybrané mladé a úspěšné české umělce – výtvarníky, skláře, sochaře a konceptualisty. Každá epizoda přináší portrét jednoho výtvarníka, který má za sebou zpravidla už první úspěšné výstavy nebo vítězství v mezinárodních soutěžích. Režie A. Šubert. František Jungvirt je talentovaný sklářský výtvarník a kreativní ředitel značky Klimchi. Jeho minimalistické vázy z barevného skla jsou oblíbené v Británii, Skandinávii, Francii i Německu. Studoval na UMPRUM u sochaře Ronyho Plesla a jeho práce je charakteristická hrou s tvary a barvami. Spolupracoval s firmami jako Google a Lasvit a je součástí uměleckých platforem Michelangelo Foundation a Erria Creatives.
Vysílání: 02.4., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 06.4., ČT art., 08.4., ČT art

24.3.2025 11:03:55 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Heda Gablerová - Naostro (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

80 let od konce 2. světové války

Jana Brejchová (Zánik samoty Berhof)

Uloupené dětství
Český chlapec na převýchově v německém Kinderheimu. Televizní film na motivy románu Joži M ...celý článek


Podmanivý film Piargy o vině a trestu

Piargy

Piargy
Příběh zkázy novodobé Sodomy ve slovenském koprodukčním filmu oceněném celou řadou mezinárodních cen ...celý článek


Film Stehy Miroslava Terziče

Stehy

Stehy
Kde žije mé dítě... a žije? Srbský koprodukční film natočený na základě skutečných událostí (2019). H ...celý článek


Filmové tipy 17. týden

Slavíci v kleci

Bathory
Výpravný historický velkofilm režiséra Juraje Jakubiska, který nabízí neotřelý pohled na bohatý i t ...celý článek


Michael Haneke, filmař naší doby

Michael Haneke, filmař naší doby

Michael Haneke, filmař naší doby
Portrét jednoho z nejvýznamnějších současných evropských režisérů. Francou ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Miroslav Donutil  (Atlas ptáků)

Atlas ptáků
Miroslav Donutil a Alena Mihulová, která zanedlouho oslaví 60. narozeniny, ve strhujícím příběh ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Karel Hynek Mácha (Tajemství života KHM)

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Portrétistka Marie-Antoinetty: Královnin portrét

Portrétistka Marie-Antoinetty: Královnin portrét (1/2)
Dvoudílný francouzský dokument věnovaný portrétnímu ...celý článek


Polské filmové drama Nájemnice

Nájemnice

Nájemnice
Privatizační mafie, díry v zákonech a úplatky. Marný boj? Polské filmové drama natočené podle sku ...celý článek


Literární tipy 17. týden

Jan Balabán

Alois Musil – Beduín z Moravy
Příběh světově proslulého orientalisty a cestovatele, který je ve své v ...celý článek


Výtvarné tipy 17. týden

Zvony pro Šumavu

Zvony pro Šumavu
Dokument zachycuje proces obnovy, výroby a navrácení zničených zvonů do kostela sv. Markét ...celý článek



Časopis 17 - sekce

OPERA/ TANEC

Mahlerovské jaro Kateřiny Kněžíkové

Kateřina Kněžíková

Kateřina Kněžíková v nejbližších týdnech vystoupí v sopránových sólech dvou monumentálních symfonií Gustava Ma celý článek

další články...