Tajně naživu: perspektivy vtělené zkušenosti v taneční improvizaci

autor: archiv
zvětšit obrázekNová kniha z Nakladatelství AMU v českém kontextu poprvé podrobně přibližuje téma taneční improvizace nebo takzvané „okamžité kompozice“. Přináší rozhovory s několika klíčovými světovými osobnostmi žánru a pokouší se o jeho teoretické a historické ukotvení. Jádrem je hledání jazyka, jímž by bylo možné přiblížit praxi jevištní taneční improvizace coby výsostně svébytné a otevřené umělecké formy. Kniha vychází v české a anglické verzi. Taneční umělkyně Mish Rais, Mirka Eliášová a Lizzy Le Quesne se v publikaci setkávají jako editorky, aby sdílely objevy a podněty vzešlé ze společného výzkumného projektu „Improvizace jako choreografický, autorský a tvůrčí princip“. Disciplína okamžité kompozice je postmoderním formátem, s nímž některé osobnosti české taneční scény různě pracují od roku 1989, dosud však nebyla teoreticky uchopena a kontextualizována.
V rámci výzkumu editorky pozvaly šest uznávaných světových umělkyň a umělců, aby se potkali ve studiu v praktickém výzkumu a při rozhovorech, které reflektují jejich vtělenou zkušenost s taneční improvizací. Rosalind Crisp, Julyen Hamilton, Wendy Houstoun, Eva Karczag, Daniel Lepkoff a Nita Little sdílejí rozbíhající a sbíhající se cesty k improvizaci, názory na pedagogiku, okamžitou kompozici a své strategie i zkušenosti s tvorbou a vystupováním na jevišti.
Šestici rozhovorů doprovázejí studie každé ze tří badatelek, jež v nich uvažují o tvůrčí hodnotě a potenciálu taneční improvizace z různých úhlů pohledu: jako o choreografickém procesu, jako o disciplíně všímání si a konečně jako o prostředku politického zkoumání. Kniha odhaluje určitý vývoj improvizace v západním postmoderním tanci a zároveň prostřednictvím reflexí umělkyň a umělců přibližuje současnou improvizační praxi. Jako taková je užitečná pro umělce a umělkyně, studentstvo, učitelstvo i diváctvo jevištní taneční improvizace.
Publikace je vyústěním tříletého výzkumného mezinárodního projektu (2021-23), který byl podpořen granty AMU a MŠMT, v němž se tým českých a zahraničních osobností zabývajících se okamžitou kompozicí jako jevištní formou setkával v Praze v průběhu tří let.
Časopis 28 - rubriky
Články v rubrice - Novinky...
Deníky Jaroslava Foglara: Začínám psát Rychlé šípy

Skautská nadace Jaroslava Foglara ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros vydává druhý svazek deníků Začínám ...celý článek
Časopis 28 - sekce
DIVADLO
Z první řady - Vladimír Sís - 100 let

Poslední leč
Bolek Polívka a Jiří Pecha v kouzelné hře dvou starých přátel na štěstí. Filmový přepis úspěšn celý článek
HUDBA
Hudební tipy 28. týden

Vejvodovi
Dokument o pěti generacích zbraslavského muzikantského rodu uvádíme jako připomínku nadcházejícíh celý článek
OPERA/ TANEC
Hudební festival Znojmo 2025

Další ročník Hudebního festivalu Znojmo, který má na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí, se celý článek