Filmové tipy 43. týden
autor: Česká televize
zvětšit obrázekMuž a žena
Tak prostý příběh – jednoho dne se náhodou potkali a zamilovali... Anouk Aiméeová a Jean-Louis Trintignant v hlavních rolích francouzského filmu oceněného 2 Oscary a Zlatou palmou v Cannes (1966). Dále hrají: P. Barouh, V. Lagrangeová, S. Parisová a další. Režie Claude Lelouch. Obrovský úspěch, zejména u diváků, zaznamenal v šedesátých letech 20. století francouzský milostný film režiséra a scenáristy Claudea Lelouche Muž a žena. Každou neděli přijíždí mladá žena Anne Gauthierová, filmová skriptka, z Paříže do Deauville, aby zde navštívila v penzionátu svou dcerku Françoise. Procházejí se po pobřeží, občas zajdou do cukrárny. Do Deauville přijíždí pravidelně i Jean-Louis, automobilový závodník, který má ve stejné škole svého malého chlapce. Anne i Jean-Louis přišli o své partnery za tragických okolností. Především Anne trpí ztrátou milovaného manžela tak silně, že se bojí navázat nový milostný vztah k Jeanu-Louisovi. Příběh byl na svou dobu velmi moderní, jeho hrdinové – závodní jezdec a skriptka připadali divákům přirození a mohli je zároveň obdivovat jako idoly. Zvláštnost snímku spočívá v efektní, někdy snad přehnaně sentimentální stylizaci kamery, barev a hudby. To umožňuje divákovi, aby intenzivně prožíval velké city milenecké dvojice, sahající od smutku až po rozkoš, od utrpení až po naději. Nejen ctitelé tohoto filmu, ale i ti, kteří ho nikdy neviděli, znají ústřední hudební motiv Francise Laie, který se po prvním poslechu už nikdy nezapomíná. Film získal Oscara za nejlepší zahraniční film (1967) a Oscara za nejlepší scénář, Zlatou palmu na MFF Cannes (1966).
Vysílání: 21.10., 22.05 hod., ČT2
Elon Musk: Padouch nebo hrdina?
Člověk, který neustále přichází s dosud neznámými věcmi a nikdy nevíme, co ho napadne. Britský dokument. Ale kdo je vlastně Elon Musk? Lidé se na to snaží přijít už léta. Narodil se do bohaté rodiny v roce 1971 v Jihoafrické republice. Elon byl podle svých častých vyjádření v dětství šikanován. V Jižní Africe navštěvoval velmi tradiční britskou soukromou chlapeckou školu, která byla známá svou tvrdou disciplínou. A tento citlivý, neuvěřitelně chytrý snílek, který miloval vědeckofantastické romány, byl ve škole vystaven fyzickému násilí. To ho muselo hluboce poznamenat. Možná i proto je tak citlivý na kritiku a zároveň i velmi motivovaný dokázat všem pochybovačům, že se mýlí. Musk ještě zažil období apartheidu, v němž byla jeho vlast zmítána násilím a občanskými nepokoji. Byl očitým svědkem přepadení jejich domu bandou ozbrojených zločinců. Takže i to utvářelo jeho osobnost. Možná, že si právě tehdy uvědomil, že Jihoafrická republika není tím pravým místem k životu, a že musí odejít do ciziny.
Vysílání: 24.10., 17.25 hod., ČT2
Opakování: 29.10., ČT2., 30.10., ČT2
Kdo tady blbne
Doktor Radkin Honzák, legenda české psychiatrie, skvělý lékař, pedagog, publicista a vtipný glosátor celý život věnoval rozplétání záhad lidského chování, vydal řadu popularizujících knih a velmi čtený blog (2019). Režie Š. Maixnerová. Je jedním z nejlepších a nejdéle sloužících psychiatrů a psychoterapeutů na světě. V osmdesáti pěti letech stále aktivně pracuje na třech klinikách, píše velmi čtený blog a vydává obor popularizující knižní bestselery. Nestor české psychiatrie a psychosomatiky MUDr. Radkin Honzák je tím, komu se dnes říká influencer. Jeho snem bylo stát se obvoďákem na Šumavě. Místo toho skončil v blázinci. Stál za spoustou modrých knížek pro české disidenty. Jako jeden z prvních u nás se veřejně začal věnovat i psychosomatické medicíně a po padesáti letech to dotáhl až k sepsání psychosomatické prvouky. Především je ale člověkem, který miluje lidi a svůj život dal do služby člověku ve všech jeho bizarních podobách. Dokument režisérky Šárky Maixnerové realizoval tým, který mimo jiné natočil dokumentární seriál Život se smrtí, po jehož odvysílání se v Česku začala proplácet domácí hospicová péče, a Obchod se zdravím z cyklu Infiltrace, který inicioval zákon o léčitelích.
Vysílání: 25.10., 11.20 hod., ČT2
Sedm statečných
Nezapomenutelní pistolníci vyrážejí do boje proti banditům. Legendární americký western (1960). Hrají: Y. Brynner, E. Wallach, S. McQueen, Ch. Bronson, J. Coburn, H. Buchholz, R. Vaughn, B. Dexter a další. Režie John Sturges. Obyvatelé malé mexické vesnice umějí zacházet s motykami, ale ne s kolty a puškami. Skoro všechno, co se jim podaří lopotně vypěstovat, musejí proto odevzdávat zločinnému banditovi Calverovi a jeho mužům. Jednoho dne však dojde trpělivost i jim. Tři z nich se proto vydají k americké hranici. Tam by totiž mohli najít někoho, kdo je naučí bojovat a pomůže jim postavit se Calverovi na odpor. Jako první přijme jejich skromnou nabídku sympatický pistolník Chris. Ten se také ujme úkolu získat další muže. Do boje proti Calverově čtyřicetihlavé bandě nakonec vyjíždí sedm zkušených pistolníků: chladnokrevný Chris, bývalý kovboj Vin, mladíček Chico, ranař Bernardo, mlčenlivý samotář Britt, psanec Lee a spiklenecký Harry... Legendární western Johna Sturgese není třeba českým divákům představovat. Snímek z roku 1960 vznikl jako remake slavného japonského dramatu režiséra Akiry Kurosawy Sedm samurajů (1954). Jak japonský originál, tak i americká verze patří do zlatého fondu světové kinematografie.
Vysílání: 27.10., 20.00 hod., ČT2
Loď
Uljanik, kdysi rodiště stovek impozantních lodí, se stal hřbitovem opuštěných dílen, ocelových vraků a nepojízdných jeřábů. Vítězný snímek Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2023. Chorvatský průmyslový gigant, pulská loděnice Uljanik, ukončila po 160 letech výstavby impozantních plavidel svou činnost. Dokumentarista Elvis Lenić, rodák z Puly, jenž sám v Uljaniku pracoval, natočil působivou koláž, jíž dominuje až postapokalyptická krajina areálu, jenž je dnes krom rezivějících vraků a strojů domovem racků, koček a mořských živočichů. Zašlá sláva Uljaniku ožívá prostřednictvím rozhovorů s bývalými zaměstnanci. Osud loděnice v mnohém vypovídá též o dějinách Chorvatska v tomto i minulém století.
Vysílání: 27.10., 23.50 hod., ČT2
Opakování: 02.11., ČT2
Kdo to klepe na moje dveře
Bouřlivý milenecký vztah v ulicích New Yorku. Harvey Keitel a Zina Bethuneová jako nesourodý milenecký pár v americkém nezávislém dramatu a celovečerním režijním debutu filmového velikána Martina Scorseseho (1967). Dále hrají: A. Colletteová, L. Kuras, M. Scala, H. Northup, S. Hollemanová a další (V anglickém znění s titulky). Legendární hollywoodský režisér Martin Scorsese po studiu na Newyorské univerzitě debutoval nezávislým autorským snímkem Kdo to klepe na moje dveře (1967), v němž lze v mnoha ohledech vysledovat tematickou i stylovou předzvěst jeho pozdějších děl z prostředí špinavých newyorských ulic. Jednoduchá zápletka Scorseseho debutu pojednává o milostném vztahu pouličního floutka s italskými kořeny zvaného J.R. a moderní mladé Newyorčanky. Nesourodá dvojice z odlišných vrstev společnosti se náhodně střetává při čekání na trajekt a nečekaně se sblíží během banální konverzace o francouzském filmovém magazínu. Další schůzky a dlouhé rozhovory se odvíjí na pozadí pulzujícího života newyorských ulic 60. let minulého století. Vztah zamilované dvojice prochází bouřlivým vývojem a zásadní zvrat nastává ve chvíli, kdy se upřímná dívka odhodlá svěřit se se svým bolavým tajemstvím. Horkokrevný J.R. pochází z přísně katolické rodiny a společná budoucnost se bude odvíjet od toho, jak se s nastalou situací dokáže vnitřně vyrovnat. Režisér Scorsese do titulní role obsadil rovněž debutujícího Harveyho Keitela a tím započala jejich dlouholetá spolupráce. Hlavní hrdina J.R. pochází z italskoamerické komunity, potlouká se s pochybnou bandou newyorskými ulicemi a řeší otázku své víry a morálky, což jsou témata příznačná pro celou režisérovu filmografii.
Vysílání: 21.10., 22.55 hod., ČT art
Vidět filmem (3/6) - Mistři kamery éry barevné
Filmové plátno u nás je v polovině dvacátého století rozzářeno barvou, která přináší na umělcovu paletu nové možnosti a také originální kameramanskou poetiku. Nový dokumentární cyklus představuje proslulé mistry české kamery. Režie P. Smělík. Cyklus mapující vývoj kameramanského řemesla zaznamená ve své třetí části přelomový nástroj objevující se na paletě filmového tvůrce. Barva se prosazuje na těžkém pozadí doby, ve které se tvůrci potýkají se znárodněním filmového průmyslu. Diváci dostanou možnost seznámit se s barevnou husitskou trilogií Václava Hanuše či s prací Jana Stallicha, jehož mistrovské dílo Jan Roháč z Dubé se stalo prvním barevným filmem u nás. Dosud nevídané tvůrčí možnosti, které práce s barvou přinesla bravurně využil Ferdinand Pečenka, když vepsal svůj kameramanský rukopis do filmů Měsíc nad řekou nebo Stříbrný vítr. Dobové sekvence doplňuje pohled současných filmových teoretiků a historiků a divákům je tak nabídnut komplexní vhled do éry mistrů kamery barevné.
Vysílání: 22.10., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 23.10., ČT art., 25.10., ČT art
Ken Loach: aktivistou do posledního dechu
Portrét britského režiséra, který je i na prahu devadesátky stále "rozhněvaným mladým mužem". Francouzský dokument. Věhlasný filmový festival v Cannes ho ocenil rovnou devětkrát, z toho dvakrát přímo Zlatou palmou. Na festivalech často sklízí ceny ekumenických porot, přestože nemá rád církve (sám sebe prohlašuje za „agnostika s tendencí k atheismu"). Jeho filmy jsou velmi naléhavé a zapamatovatelné. Za jeden z nich, Kes, získal v roce 1970 Křišťálový glóbus v Karlových Varech. Středobodem jeho tvorby jsou příběhy obyčejných lidí, ať už v rodné Velké Británii nebo jinde ve světě. Lidské příběhy a příběhy bezpráví. V jeho filmech najdeme většinou i velmi svérázný a drsný humor, jako třeba v Andělském podílu. Loach je také velkým příznivcem fotbalu, což ukázal mimo jiné ve snímku Hledá se Eric, kam obsadil slavného francouzského fotbalistu Erica Cantonu. Jeho hnacím motorem je však boj za lidská práva a proti sociální nespravedlnosti.
Vysílání: 24.10., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 27.10., ČT art
TIP!
Časopis 45 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Výtvarné tipy 46. týden
Radost
Muzikant, výtvarník, pohodář Jan A. Pacák ve vzpomínkách příbuzných, J. Černého, P. Jandy, I. Greifo ...celý článek
Filmové drama Znovu Paříž
Znovu Paříž
Jak se vyrovnat s tím, že člověk přežil... Francouzské drama z nedávných teroristických atentát ...celý článek
Filmové tipy 46. týden
A máme, co jsme chtěli
Poslední večer Československa se stane zkouškou jedné velké federální rodiny, když n ...celý článek
35 let svobody
České studentské revolty – 60. léta
Téma pražského studentského hnutí druhé poloviny 20. století je d ...celý článek
Události 17. listopadu 1989 ve filmovém přepisu
Polojasno
Události 17. listopadu 1989 ve filmovém přepisu knihy Václava Bartušky aneb polodokumentární reko ...celý článek
Dokument Můj otec, kníže
Můj otec, kníže
Příběh Lily Schwarzenbergové a jejího otce Karla, od jehož úmrtí dnes uplyne právě jeden ro ...celý článek
Oscarový film Favoritka
Favoritka
U dvora anglické královny Anny vládne zákon silnějšího. Britsko-americký oscarový film (2018). Hr ...celý článek
Výtvarné tipy 45. týden
Evropské zámky
Cestovatelské tipy z Německa, Francie, Vídně, Anglie a Rumunska. Německý magazín z cyklu Eur ...celý článek
Kultovní dobrodružný film Vládci vesmíru
Vládci vesmíru
Teď tady vládnu já! Kultovní dobrodružný film o sváru válečníka He-Mana a jeho odvěkého nepř ...celý článek
Literární tipy 45. týden
Příběhy rukopisů: Alenka v říší divů Lewise Carrolla (1/4)Alenka inspiruje umělce už přes sto padesát let R ...celý článek
Filmové tipy 45. týden
Já, Lactobacillus
Příběh „zázračné bakterie“, která léčí, konzervuje a zároveň zušlechťuje mléč ...celý článek
Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Portrét světově proslulého kameramana a blízkého spolupracovníka Miloše F ...celý článek
Znamenitý debut kultovního režiséra Paola Sorrentina
Přebytečný člověk
Nejsou dvojčata, ale přesto jsou v lecčem totožní – podobně jako zdánlivě rozdílné ...celý článek
Premiéra českého loutkového filmu Jana Baleje
Barevný sen
Můžete se smát, nesmíte se bát! Premiéra českého loutkového filmu Jana Baleje, oceněného Českým ...celý článek
Časopis 45 - sekce
DIVADLO
ND+: Je současné divadlo nebezpečné?
Divadlo neplní jen funkci zábavní, odjakživa také přispívá ke společenskému klimatu, komentuje aktuální dění, celý článek
HUDBA
Hudební tipy 45. týden
Queen: Rock The World
Pozadí vzniku kultovního alba News of the World, které přineslo zásadní hity We Will celý článek
OPERA/ TANEC
Festival Nové generace 2024 ve znamení tance
K měsíci listopadu se protančíme s Festivalem Nové generace, který tradičně připravují studenti pražské HAMU. celý článek