Rudolf Prekop: Underground / lidský portrét

autor: archiv
zvětšit obrázekMezigenerační snímky osobností nezávislé kulturní scény fotograf Rudolf Prekop sedm let pracoval na fotografiích a medailonech lidí z neoficiální kulturní scény v konfrontaci se starší i mladší rodovou linií. Všechny fotografie vznikaly klasickou technikou v ateliéru. Podařilo se tak zaznamenat jedinečné a nyní již bohužel odcházející společenství a vytvořit svého druhu „obrazový genofond“ undergroundu, který se nyní dostává k veřejnosti ve formě výstavy a nově také fotografické knihy (NAMU, 2022).
Někteří z portrétovaných jsou dnes považování za významné umělce, hudebníky, básníky, výtvarníky, ba i politiky, jiní i desetiletí po pádu totalitního režimu zůstávají celkem neznámí. „Uvědomil jsem si, že tuto sociální skupinu, toto jedinečné společenství lidí doteď nikdo obrazově jako celek nezpracoval a že je na to ten nejvyšší čas. Během sedmi let se podařilo oslovit, zprodukovat, vyfotit a zpracovat cca šedesát rodin, resp. jednotlivců, což je pro možnosti ani ne tak knihy, ale hlavně doprovodné výstavy realizační strop. Všem fotografovaným děkuji za jejich čas, důvěru, ochotu a obětavost,“ říká ke vzniku knihy Rudolf Prekop.
František „Čuňas“ Stárek, který se dlouhodobě věnuje badatelskému a dokumentačnímu projektu k dějinám československého undergroundu, v úvodu knihy píše: „Pohledy do intimity rodin jsou naprosto unikátní. Totalitní doba nás totiž spíše nutila k anonymizaci, jak autorů, tak i jejich čtenářů, organizátorů i pasivních účastníků kulturního dění. V Rudově projektu se naopak rodiny těchto lidí stávají hlavní entitou jeho díla.“
Po technické stránce portréty autor programově vytvářel tou nejsložitější, nejpracnější, časově i finančně nejnáročnější cestou. Studiově svícené, na filmovou surovinu snímané, procesem negativ/pozitiv manuálně zpracované autorské zvětšeniny byly po ručním retušování následně reprodukovány a digitalizovány do dat, z nichž se pak publikace sestavovala a tiskla. Současně s knihou vznikala i výstava velkoformátových fotografií, která nyní putuje po českých muzeích a galeriích.
TIP!
Časopis 29 - rubriky
Časopis 29 - sekce
DIVADLO
Z první řady - Vladimír Sís - 100 let

Poslední leč
Bolek Polívka a Jiří Pecha v kouzelné hře dvou starých přátel na štěstí. Filmový přepis úspěšn celý článek
HUDBA
Portrét Marie Rottrové

Marie Rottrová
Intimní portrét a výpověď o tvůrčí a životní dráze populární zpěvačky (2007). Dále účinkují: celý článek
OPERA/ TANEC
Kompletní dílo Martinů pro violoncello a klavír na dvojalbu

Basilejská Hudební akademie se stala dějištěm mimořádného hudebního počinu, který oslavuje jednoho z nejvýznam celý článek