zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Akademický umělec Čestmír Suška slaví jubileum

Čestmír Suška

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Zakladatel Studia Bubec, akademický sochař, kurátor, režisér, organizátor, nepřítel nekvalitních výstav a instalací ve veřejném prostoru a neúnavný aktivista za svobodnou demokratickou občanskou společnost Čestmír Suška oslavil 4. ledna jubilejní 70. narozeniny.
Život a působení Čestmír Suška po ukončení AVU zakoupil v roce 1980 dům v Malechově, aby zde umožnil mladým umělcům svobodně dýchat a tvořit uprostřed společnosti spartakiád a komunisticky poplatného umění. Organizoval zde neoficiální výstavy, instalace a koncerty. V roce 1981 uskutečnil legendární výstavu soch ve veřejném prostoru pod názvem "Malostranské dvorky", na které vystavovala například dnes světově známá sochařka Magdalena Jetelová, Kurt Gebauer, Jiří Sozanský, Michael Baumbruck a další.

Výstava byla po dvou dnech rozprášena STB. V témže roce založil výtvarné divadlo Kolotoč, ve kterém realizoval a nechal realizovat umělecké vize svých uměleckých souputníků, nesmiřitelně laděných proti stávajícímu komunistickému režimu. Následně byl Čestmír stíhán STB za svoji činnost a donucen k emigraci, ze které se však vrátil. Po post emigrantských depresích pokračoval v dřívějších aktivitách, znovu oživil činnost divadla Kolotoč, které se stalo součástí filmu Pražská pětka režiséra Tomáše Vorla, který představuje 5 klíčových amatérských pražských divadel.
Po Sametové revoluci v roce 1991 zorganizoval a kurátoroval významnou výstavu "Staroměstské dvorky", tentokrát však za oficiální účasti veřejnosti, politiků a prezidenta Václava Havla s manželkou. V roce 1997 pak v Praze v Řeporyjích koupil industriální rozlehlou skladovou halu a společně s Janem Hřebejkem, Karlem Holasem, Martinem Velíškem a Ivo Bílým založil umělecké Studio Bubec, (https://www.facebook.com/studiobubec) pod jehož záštitou se pořádají renomované výstavy a festivaly současného umění, diskuze o veřejném prostoru s laickou i odbornou veřejností, rezidenční pobyty pro české i zahraniční umělce, kurzy, koncerty, komunitní akce a další.

V rámci oslav jubilea renomovaného umělce Čestmíra Sušky proběhne v průběhu roku hned několik zásadních akcí a výstav. Hned na jaře je naplánovaná Benefice Studia Bubec, do které svými díly přispívá několik českých i zahraničních umělců. Benefice proběhne 24. března přímo ve Studiu Bubec v Řeporyjích. Následovat bude výstava v Trojském zámečku, na které Čestmír představí tvorbu z oceli a kamene, která doposud nebyla nikde k vidění. Její vernisáž se uskuteční 6. dubna.
V létě pak proběhne výstava Věci venku shrnující tvorbu Čestmíra Sušky pro veřejný prostor. Vedle realizovaných projektů budou v rámci této události představeny skici neuskutečněných prací. Výstavu doplní i retrospektivní publikace kurátory Daniely Kramerové, věnující se celoživotnímu dílu autora. Akce bude organickou součástí Festivalu m3/umění v prostoru (https://www.festivalm3.cz/) – umělecké přehlídky ve veřejném prostoru pořádané Studiem Bubec.

20.1.2022 15:01:35 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...