zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 48. týden

Křídla Vánoc
Richard Krajčo a Vica Kerekes v hlavních rolích vánočního příběhu o splněných přáních a naději v nás. Koprodukční snímek ČT (2013). Dále hrají: D. Novotný, J. Prachař, V. Hybnerová, L. Vlasáková, V. Preiss, V. Cibulková, Z. Hadrbolcová, S. Zindulka, M. Steinmasslová a další. Kamera M. Douba. Scénář a režie K. Babinská. Vánoční příběh, v němž se prolínají osudy čtyř přátel, kteří pracují ve velkém nákupním centru. Je čas Vánoc, čas nákupů i spěchu, ale i neočekávaných situací, které postoje a naděje čtyř přátel náhle jako zázrakem změní. Optik Tomáš (R. Krajčo) je nedostudovaný oční lékař, který má rád volnost. Žije nedaleko obchodního centra v obytném přívěsu, kam si vodí vdané milenky, a na blízkém poli se prohání jeho kůň. Hezká Nina (V. Kerekes) balí dárky ve stánku a provokuje výstředním oblékáním i přidrzlou otevřeností. Jejím krédem je nemilovat, aby nemohla být zraňována. Ráďa (D. Novotný), nejstarší z přátel, pracuje v supermarketu jako manažer prodeje a bydlí s početnou rodinou v malém bytě. I když je má všechny rád, často by nejradši od toho chaosu utekl někam daleko. Zajíc (J. Prachař), čerstvě vystudovaný herec, marně obchází castingy a vlastně málokdo ví, jak se doopravdy jmenuje. Všichni ho vnímají jen v kostýmu ušáka, který rozdává dětem balónky. Každý z nich má své touhy a sny a právě Vánoce jsou časem, kdy se přání mohou plnit...
Vysílání: 29.11., 22.35 hod., ČT1

Úsměvy Miloše Macourka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je přední český scenárista a dramatik (1998). Režie P. Vantuch. Hostem Jaromíra Hanzlíka byl scenárista a dramatik Miloš Macourek (*2. 12. 1926 – †30. 9. 2002). Macourek patřil k nejproduktivnějším scenáristům české kinematografie a divadla, během své tvůrčí kariéry napsal 27 celovečerních filmů, 14 televizních seriálů, 124 animovaných filmů, 5 divadelních her a také 21 humoristických románů, které byly přeloženy do třinácti jazyků. Byl u počátků Divadla Na zábradlí a odtud přešel na Barrandov, kde působil nejprve jako dramaturg. Miloš Macourek psal scénáře pro stálý okruh režisérů, mezi které patřili například Oldřich Lipský, Václav Vorlíček nebo Jindřich Polák. Z Macourkovy bohaté tvorby si formou ukázek připomeneme televizní seriál Arabela nebo snímky Dívka na koštěti, Jak utopit doktora Mráčka, Kdo chce zabít Jessii, Čtyři vraždy stačí, drahoušku či Zítra vstanu a opařím se čajem.
Vysílání: 05.12., 08.10 hod., ČT1

Městem chodí Mikuláš
Příběh o velkém trápení malého uličníka, který se o mikulášském večeru zamotá do osudů dospělých (1992). Hrají: J. Abrhám, E. Balzerová, D. Douda, A. Mihulová, P. Nový, B. Hrzánová, K. Hrachovcová a další. Scénář: J. Procházka, K. Kachyňa a I. Procházková. Kamera V. Smutný. Režie K. Kachyňa. Pro třináctiletého darebáčka Rudu kázeň a pořádek nic neznamenají. V malé městské nemocnici s ním mají nemalé trápení. A právě tenhle Ruda slíbí jedné nemocné holce, že jí přivede Mikuláše. Toho s dárky, kouzelného a laskavého, který právě chodí za zdmi nemocnice. Jít ven ale znamená přelézt mříž. A Ruda chce splnit, co slíbil... Poutavý příběh natočil režisér Karel Kachyňa podle povídky Jana Procházky Lže a krade. Citlivě vypráví o duši malého chlapce a lidí, kteří jsou kolem něho v době adventního svátku dětí, andělů, čertů a bělovousého Mikuláše s košem dárků. V čase, kdy se i drsné duše otvírají zázrakům.
Vysílání: 05.12., 16.00 hod., ČT1
Opakování: 07.12., ČT1

Čas smyslnosti
Osudy lékaře, jenž prošel světlem i tmou. Americký historický film vyznamenaný dvěma Oscary (1995). Hrají: R. Downey Jr., S. Neill, D. Thewlis, P. Walkerová, M. Ryanová, I. McKellen, H. Grant, I. McDiarmid a další. Režie Michael Hoffman. Americký historický snímek Čas smyslnosti (1995) se odehrává v Anglii v období restaurace (odtud i původní název Restoration), tedy v době návratu Stuartovců na trůn po jedenácti letech puritánské vlády Olivera Cromwella. Sleduje osudy mladého lékaře Roberta Merivela (Robert Downey Jr.), který pracuje v nuzných podmínkách univerzitní nemocnice. Úspěch při léčbě králova oblíbeného psa z něho učiní královského lékaře a bohatého člověka. Jeho vzestup vzhůru však střídá stejně strmý pád. Tvůrci vycházeli z románu Rose Tremainové Restoration (1989), který vyšel v roce 1996 také česky pod názvem Navrácená minulost, a soustředili se na barvitý popis výstředního přepychu královského paláce, kontrastujícího se špinavou bídou okolního světa. Zprvu požitkářský Merivel nalézá smysl života v pomoci trpícím, aniž by podlehl puritánskému odevzdání se boží vůli, jež tu reprezentuje jeho kvakerský přítel John Pearce (David Thewlis). Americký režisér Michael Hoffman (nar. 1957) dosáhl Časem smyslnosti prozatímního vrcholu své kariéry. Podařilo se mu shromáždit pozoruhodný herecký soubor, v němž kromě výše jmenovaných ještě zaujmou Sam Neill v úloze krále Karla II., Polly Walkerová jako svéhlavá královská milenka Celia a Meg Ryanová v atypické úloze pomatené Katharine. I v poměrně malých rolích se objevují známí herci – Ian McKellen (správce Gates) a Hugh Grant (malíř Finn). Je až neuvěřitelné, co se dá dokázat s relativně malým rozpočtem (18 milionů dolarů), neboť výtvarná stránka filmu ve své rozmanitosti a bohatosti ohromuje možná až příliš (zejména ve scéně opulentní svatby či rekonstrukci velkého londýnského požáru). Italský výtvarník Eugenio Zanetti a anglický kostymér James Acheson dostali za svou práci po právu Oscary.
Vysílání: 29.11., 22.00 hod., ČT2

Síla života
Svérázná statkářka, zbabělý zlodějíček a tři narušené ženy musejí zdolat stovky kilometrů pustiny v jednom dostavníku. Americko-francouzský western, který napsal a režíroval Tommy Lee Jones (2014). Hrají: T. Lee Jones, H. Swanková, G. Gummerová, M. Ottová, S. Richterová, J. Lithgow, J. Spader a další. Dobývání Divokého západu vždy stálo na osadnících, kteří se vydali ještě o kus dál do divočiny, aby tam založili vlastní statek nebo celou osadu. Až po nich přicházeli kovbojové, psanci a další postavy známé z westernů. Život za hranicí známých Spojených států ovšem vyžadoval nepředstavitelnou dřinu i oběti a tři těžce zkoušené ženy z nebraské pustiny se tu už vzdaly všeho, včetně zdravého rozumu. Je na svérázné statkářce Mary Bee Cuddyové (Hilary Swanková), aby trojici žen dopravila přes řeku Missouri zpět na východ, kde by se o ně mohly postarat jejich rodiny. Společnost jí dělá starší poberta George Briggs (Tommy Lee Jones), kterého zachránila z oprátky za slib, že ji doprovodí. Nesourodá pětice se cestou postupně semkne a společně čelí nepřízni počasí, indiánům i kočovníkům. Adaptace románu Glendona Swarthouta z roku 1988 čekala na zfilmování mnoho let, původně o jejím natočení uvažoval Paul Newman. Nakonec se ale režie ujal Tommy Lee Jones, který se podílel i na scénáři a produkci. Pro amerického herce a rodáka z Texasu má western zvláštní postavení, ve stejném žánru natočil i svůj debut Sympaťáci (1995) a následující film Tři pohřby (2005). Ve všech třech snímcích si také zahrál hlavní roli a v případě Síly života se navíc mohl spolehnout na spolupráci s dalšími hollywoodskými herci jako Hilary Swanková, Miranda Ottová, John Lithgow, James Spader nebo Meryl Streepová.
Vysílání: 29.11., 23.55 hod., ČT2

Bezcharakterní žena
Nechoď, děvče, s pány na led… Britský film s Ginou Lollobrigidou v hlavní roli (1964). Dále hrají: S. Connery, R. Richardson, A. Knox, J. Sekka, L. Hardy a další. Režie Basil Dearden (Premiéra). Charles Richmond je bezohledný a bezcitný magnát, který obývá vlastní zámek, se služebnictvem nakládá jako se psy a se psy jako se služebnictvem. Jeho synovec Tony ho z celé duše nenávidí, mimo jíné proto, že ho churavějící starý muž plánuje vynechat ze závěti. Tony se ovšem nehodlá jen tak vzdát. Najme mladou ošetřovatelku Mariu, aby se o Charlese starala, využila svých půvabů a přesvědčila ho, aby svou závěť změnil. To je však pouhý začátek. Britský snímek na motivy francouzského románu z pera Catherine Arleyové natočil klasik ostrovní kinematografie Basil Dearden. V hlavních rolích se ve filmu představí hvězdná Gina Lollobrigida, Sean Connery a Ralph Richardson.
Vysílání: 03.12., 21.50 hod., ČT2
Opakování: 04.12., ČT2

Tora, Tora, Tora!
Svého nepřítele nikdy nepodceňuj! Nečekaný vojenský útok na Pearl Harbor. Americký válečný film oceněný Oscarem (1970). Hrají: M. Balsam, J. Cotten, S. Yamamura, T. Mihashi, E. G. Marshall, J. Whitmore, J. Robards, L. Ames a další. Režie Richard Fleischer. Tora! Tora! Tora! – tak zní japonský signál k útoku na nepřítele. Stejnojmenný slavný americko-japonský válečný velkofilm vypráví o jedné ze zlomových událostí druhé světové války, útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech v roce 1941 a přibližuje události, které k němu vedly. Zatímco japonská vláda a vojenské velení pečlivě připravují svůj útok, jenž má ochromit protivníka, vláda USA, představitelé její diplomacie i nejvyšší válečná generalita tuto možnost zcela ignorují. Přitom námořní kontrarozvědka má zprávy o utajovaných zvýšených vojenských aktivitách Japonců a blížícím se nebezpečí. Také některé důležité signály zachycené radarem zůstávají bez patřičného povšimnutí, stejně jako přítomnost japonské ponorky v mořském prostoru blízko Pearl Harboru. A najednou přichází okázalý a zdrcující úder japonské armády. Režisérem filmu byl známý americký filmař Richard Fleischer (Fantastická cesta, Bostonský případ, 20 000 mil pod mořem, Ničitel Conan), v mimořádně náročné mezinárodní koprodukci pak japonské sekvence realizovali filmaři Tošio Masuda a Kindži Fukasaku. Tvůrci se důsledně drží historických pramenů, čemuž jsou přizpůsobeny i charaktery postav a scénář. Drama, které patří mezi nejlepší válečné historické tituly, zaujme na svou dobu ohromující výpravou, realističností akcí a stále strhujícími leteckými bitvami. Snímek získal Oscara za vynikající filmové triky (A. D. Flowers a L. B. Abbott).
Vysílání: 04.12., 20.00 hod., ČT2

Santův příběh
Kde se vzala groteskní postava Santa Clause a jakou symboliku v sobě skrývá? Francouzský dokument (Premiéra). Když se řekne Santa Claus, každý si hned představí laskavého dědulu s dlouhými bílými vousy a kulatým bříškem, v červeném plášti a červené čepici s bílým kožešinovým lemem, jak uprostřed noci sklouzává komínem do krbu a pokládá dárky pod vánoční stromek. Jak se ale tato světská postava charakterizující konzumní společnost vůbec stala významnou součástí vánočních oslav? Francouzský dokument pátrá po tom, jak postava Santa Clause vznikla a jaké zvyklosti jsou spojené s oslavami dne Svatého Mikuláše a tradicí vánoční nadílky v Evropě i ve Spojených Státech.
Vysílání: 05.12., 13.35 hod., ČT2
Opakování: 08.12., ČT2., 10.12., ČT2

Poslední Mohykán
Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera. Americký film (1992) Dále hrají: M. Stoweová, R. Means, J. Mayová, E. Schweig a další. Režie Michael Mann. Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989).
Vysílání: 05.12., 20.00 hod., ČT2

Nina
Drama o křehkosti dětského světa, které je založené na čistotě, dobru a upřímné touze, a které se nechtěně stává rukojmím rozvádějících se rodičů. Televizní premiéra koprodukčního snímku ČT. Hrají: B. Nováková, R. Roth, P. Fornayová, J. Kleindienst, M. Pollak a další. Scénář M. Leščák. Kamera N. Hudec. Režie J. Lehotský (Premiéra). Film Nina vypráví příběh, který v dnešním světě není ničím ojedinělý. Stává se velmi běžnou věcí, že dítě přestává mít jednu rodinu, jeden pevný domov. Začíná žít životy dva – u mámy a u táty. Jak se pak dítě cítí, co prožívá? Na tuto otázku se snaží film nalézt odpověď a konfrontovat dětský svět a myšlení se světem dospělých. Silné drama o dívce, na kterou jako strašlivé kladivo dopadá rozvod jejích rodičů plný záště a nenávisti. Emotivní film Juraje Lehotského byl s úspěchem uveden na MFF ve Zlíně i na MFF v Karlových Varech. „Nechtěli jsme kriminalizovat rozvod jako takový. Většinou se na něj díváme očima dospělých a my jsme ho chtěli ukázat z pohledu dítěte, pochopit jeho pocity, vplout do života někoho, komu se hroutí bezpečný přístav. Chtěli jsme ukázat, jak moc je pro děti rodina důležitá a taky jak to může dopadnout, když se nám dospělým vymknou věci kontrole,“ říká k filmu Juraj Lehotský.
Vysílání: 29.11., 21.15 hod., ČT art

Hannibal Hopkins & Sir Anthony
Portrét legendárního hereckého chameleona. Britský dokument (Premiéra). Britové ho považují za anglického herce, Američané za "svou" hvězdu. On sám se ale považuje za světoobčana, který miluje jak Shakespeara, tak americkou kulturu. Ostatně už od svého mládí po životě a práci v USA toužil, a to přesto, že rodná Anglie mu poskytla nemálo vynikajících divadelních a filmových příležitostí. Vždyť už na samém počátku jeho filmografie najdeme tituly jako Bílý autobus, Lev v zimě či Hamlet. Anthony Hopkins ale po hollywoodské kariéře toužil tak moc, že se do USA v sedmdesátých letech minulého století vydal zkusit štěstí. A přestože mezi jeho tamní úspěchy patřil mimo jiné dnes velmi ceněný Lynchův Sloní muž, herec se svou kariérou spokojen nebyl. Dokonce propadl depresím a alkoholu. Všechno se změnilo až jeho obsazením do role šíleného psychiatra Hannibala Lectera v trháku Mlčení jehňátek v roce 1991. O rok později za svůj výkon získal svého prvního Oscara a rázem se stal jedním z nejvyhledávanějších herců. Dnes si svůj život v americkém snu patřičně vychutnává, vybírá si z nabízených rolí ty nejzajímavější, sbírá další a další ceny a ve své krásné vile na kalifornském pobřeží natáčí pro sociální sítě vtipná videa, která prozrazují neutuchající energii.
Vysílání: 30.11., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 02.12., ČT art

Bláznivá dobrodružství Louise de Funèse (1/2)
Co jste ještě nevěděli o legendárním herci. Francouzský dokument (Premiéra). Mohlo by se zdát, že o životě a tvorbě jednoho z nejgeniálnějších komiků dvacátého století bylo už řečeno, napsáno i natočeno vše. Nyní ale přichází zcela nový dvoudílný francouzský dokument, jehož tvůrci čerpají především z bohatých rodinných archivů, k nimž získali dokumentaristé přístup teprve nedávno. Jedná se o dopisy, deníky, ale i rodinné filmové záznamy. Budeme tak mít jedinečnou příležitost nahlédnout do nitra upjatého, citlivého a perfekcionistického muže, který nosil masku legendárního komika. Úvodní část se zabývá jeho dětstvím, mládím a první polovinou kariéry.
Vysílání: 02.12., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 05.12., ČT art

Člověk z mramoru
Osudové drama člověka, který uvěřil své době. Polský film (1976). Hrají: K. Jandová, J. Radziwilowicz, T. Lomnicki, J. Lomnicki, M. Tarkowski a další. Režie Andrzej Wajda (V polském znění s titulky). Studentka filmové školy Agnieszka s bezmála detektivní pílí sbírá materiál pro diplomní práci, dokumentu o zedníku Mateuszovi Birkutovi, úderníkovi z padesátých let. S jeho pohnutým osudem, zrcadlícím v sobě šílenství doby, se seznamuje prostřednictvím pseudo dokumentárních záběrů a retrospektiv, výpovědí těch, kteří jej znali. Z počátku se jí jeví jen jako mramorová socha, pro kterou stál v době své slávy jako model. Postupně v něm ale nachází člověka, jehož přirozená morálka a vědomí spravedlnosti v souvislosti s vykonstruovaným procesem přivedly do vězení. Film významného režiséra polského i světového filmu, Andrzeje Wajdy (Popel a démant, Březový háj, Země zaslíbená, Krajina po bitvě, Danton, Katyń) hovoří otevřeně nejen o společensko-politických deformacích padesátých let, ale pokouší se k nim rovněž nalézt paralelu v letech sedmdesátých. Legendární snímek Člověk z mramoru patří k mistrovským dílům polské kinematografie a byl vyznamenán Cenou kritiky na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Pro své společensko-politické kritické vyznění se jen obtížně dostával do kin doma, ale i v dalších zemích tehdejšího východního bloku. Pokud čas ubral snímku něco na jeho někdejší pronikavé aktuálnosti, rozhodně neubral nic na jeho uměleckém vyznění a hlubokém humánním sdělení.
Vysílání: 03.12., 23.05 hod., ČT art

Numbers
Metaforický příběh o totalitním společenství a probuzené touze po svobodě podle scénáře Olega Sencova. Režie A. Seitablaev (V ukrajinském znění s titulky) (Premiéra). Filmová dystopie podle scénáře vězněného ukrajinského režiséra Olega Sencova. Děj se odehrává v jediném prostředí – ve fiktivním oploceném ponurém sportovišti. Sportovní náčiní, rekvizity i samotné oblečení, sportovní dresy, evokují styl 70.–80. let. Postavy nemají jména, jen čísla. Jejich životy řídí striktní pravidla a pravidelné ceremonie, na jejichž dodržování dohlížejí ozbrojení strážci označováni jako rozhodčí. Pravidla i rituály byly lidem dány všemocným bohem, zvaným Velká Nula. Tento bůh je ale pro Čísla neviditelný. Pro diváky je to podivná obtloustlá postava, poněkud hloupá a nudná, bydlící v horní části fiktivního prostoru, která navíc nedoslýchá a špatně vidí – i proto jí poměrně dlouho měnící se atmosféra na cvičišti uniká. Postavy prakticky nemohou o ničem ve svém životě rozhodovat, v podstatě ani o tom, koho milovat. Jejich každodenní náplní je běhání v kruhu. Žijí den za dnem svou omezenou existenci až do okamžiku, kdy se na scéně záhadně objeví nový člen komunity, malé dítě, chlapec. Dítě nezná pravidla a neví, proč by je mělo dodržovat. Postupně způsobí naboření zavedených pořádků a obyvatelé, Čísla, si začínají klást otázky, zda opravdu nemohou žít jinak. Filozofují, odkud se bere jejich strach a jak se mu vzepřít a zda vlastně onen bůh, Velká Nula, vůbec existuje. Vzbouří se. V nastalé rebelii je strážci zastřelena jedna z postav, ale pád systému už je nezadržitelný. Čísla odzbrojují strážce. Bůh se v zoufalství snese k Číslům a snaží se upoutat jejich pozornost, ale nikdo ho nevidí. Čísla se naopak úlevně ubezpečují, že jejich hrůza z něj byla nesmyslná a že patrně nikdy neexistoval. Na tohoto boha je to příliš, dostane infarkt, umírá. Film končí bořením plotů, tancem a velkou oslavou, plnou metaforických symbolů a detailů o naději – ovšem zároveň jde o naději s otazníkem. Hlavní rebel z řad Čísel a vůdce povstání totiž nyní sám usedá velkolepě na zlatý trůn jako nový bůh. Ostatní ustávají v tanci a pomalu se opět řadí „na značky“ do svého obvyklého naučeného postavení... Polská filmová společnost Apple Film Production Dariuse Jablonského v mezinárodní koprodukci společně s Českou televizí, která se rozhodla zrealizovat film podle scénáře Olega Sencova, pověřila režií v mezinárodním štábu Sencova přítele, režiséra Akhtema Seitablaeva. Sencov scénář napsal těsně před svým uvězněním v politicky motivovaném procesu na Krymu v roce 2014.
Vysílání: 04.12., 21.55 hod., ČT art

22.11.2021 10:11:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek



Časopis 13 - sekce