zvláštní poděkování
Volný.cz

Zdeněk Fránek - Architektura

Zdeněk Fránek - Architektura

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Galerie UFFO v Trutnově uvede v úterý 23. 11. v 17 hodin výstavu významného českého architekta ZDEŇKA FRÁNKA s názvem ARCHITEKTURA?.
„Stavby architekta Zdeňka Fránka citlivě vstupují do daného prostředí a stávají se jeho obohacujícím fenoménem. Jsou krásné, aniž by se podbízely. Kromě navrhování různorodých staveb se věnuje také pedagogické činnosti, autorským výstavám a českou architekturu propaguje doma i v zahraničí,“ představuje autora výstavy ředitel UFFA Libor Kasík, který vernisáž zahájí.

Co je architektonická hodnota? A vůbec, co všechno je možno považovat za architekturu a co už ne? Jaké domy jsou vhodné do naší krajiny a našich měst? Můžeme třeba v Chorvatsku nebo na Kapverdských ostrovech stavět stejně jako v Čechách? A co inspirace? Mohou být neomezeně podobné jako když myšlenky neuspořádaně a chaoticky proudí hlavou? Co je výš etika nebo estetika? Výstava chce poukázat na různé možnosti nazírání na architekturu pomocí příkladů „od lehce až hůře stravitelné“ a pokud možno s jemným humorem.
„Zdeněk Fránek patří v současné době k nejzajímavějším a nejpodnětnějším osobnostem architektonické scény v České republice a zájem o jeho dílo dnes překračuje hranice. Tvorba Zdeňka Fránka je inspirativní stejně jako on sám,“ říká o známém architektovi kurátor Jan Kunze. Autor výstavy navrhuje rodinné domy, kostely, muzea i vyhlídkové věže a dobrá architektura je podle něj umělecké dílo, které souzní s přírodou a má duchovní dimenzi. Má na svém kontě působivou řadu českých i mezinárodních projektů, které jsou zároveň inovativní, inteligentní a zábavné. Jeho tvůrčí myšlení se ubírá cestou experimentu, hledání nových cest a možností, cestou hlubších úvah o povaze a smyslu utváření stavby.
Výstava bude otevřena od 24. 11. 2021 do 10. 1. 2022.

22.11.2021 11:11:16 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Večer tříkrálový (NdB)

Články v rubrice - Výstavy

Galerie Dům v Broumově

Klášter Broumov

Galerie Dům se dlouhodobě věnuje prezentaci především malířského a sochařského média, a to v jejich aktuálních ...celý článek


Lukáš Kováčik - Fontána ohně

Lukáš Kováčik - Fontána ohně

Symbol zániku i nového začátku. Fascinující a děsivý živel ohně, bez tvaru a kontur a přitom tak prudký ve své ...celý článekČasopis 03 - sekce