zvláštní poděkování
Volný.cz

Výtvarné tipy 26. týden

Praha – Tři odstíny rozmanitosti

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Praha – Tři odstíny rozmanitosti
Miroslav Táborský představuje tři jedinečné pražské památky nacházející se mimo střed města, které usilují o zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO (2017). Režie J. D. Novák. Praha je označována za klenotnici stavebních slohů. Na malé ploše se zde vedle sebe nacházejí stavby z dob prvních Přemyslovců, vznešené budovy reprezentující královský majestát i příklady unikátní moderní architektury od prvorepublikových časů. I to byl důvod, proč se historické jádro Prahy objevilo na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Kulturní bohatství Prahy se ale odráží i v další ambici o rozšíření stávajícího seznamu památek. Mezi aspiranty o vstup do prestižního klubu patří tři architektonické milníky. Břevnovský klášter z 10. století později prošel dechberoucí barokní proměnou, ale zachovalé pozůstatky jeho původní románské podoby je možné stále obdivovat. Nedaleko něj se nachází legendami a tajemstvím opředený letohrádek Hvězda, jenž patří mezi nejextravagantnější stavby renesanční architektury. Müllerova vila vznikla v roce 1930 podle projektu provokujícího architekta Adolfa Loose a dodnes fascinuje svým dokonale promyšleným a neopakovatelným prostorovým řešením.
Vysílání: 29.6., 16.35 hod., ČT2
Opakování: 03.7., ČT2

Štíty království českého (9/10) - Bůh za hradbami
Středověké hrady sloužily zejména k obraně našeho území. Jaký byl však život našich předků sevřený v jejich opevnění? (2008). Režie R. Sedláček. Středověk je veskrze svázán se zbožností, jakou si už dnes dokážeme stěží představit. Umělecky nejvýstavnější a nejnákladnější částí většiny hradů byly hradní kaple. I řada kostelů vlastně zároveň vznikala jako tvrz, ve většině míst to také byla první kamenná stavba. Kaple měla na hradě zvláštní postavení. Byla místem, kde panovník mohl osamoceně trávit chvíle jakéhosi samoočišťovacího rituálu, jehož význam dnes již rovněž neumíme docenit. Snad nejblíže duchovnímu rozměru středověkého panovníka je pro nás, díky obrovskému odkazu, jednoznačně Karel IV. Kaple, které nechal zbudovat na svém hradě Karlštejn, jsou unikátními prostory nezměrné umělecké, symbolické a církevní hodnoty.
Vysílání: 02.7., 14.55 hod., ČT2

Hledání ztraceného času: Naši sochaři
Karel Čáslavský představuje významné české sochaře tak, jak je zachytily filmové kamery (2000). Režie P. Vantuch. V tomto díle nám Karel Čáslavský ukáže sedm významných českých sochařů, jak se je kdysi podařilo filmařům zachytit. Nejstarší snímek představuje tvůrce Husova pomníku na pražském Staroměstském náměstí Ladislava Šalouna. Dalšími sochaři, které si připomeneme, jsou Josef Mařatka, František Bílek, Karel Dvořák, Jakub Obrovský, Otakar Španiel či Bohumil Kafka. Na archivních snímcích uvidíme vznik jeho monumentálního Štefánikova pomníku, pro jehož tvorbu byl postaven i obrovský ateliér s lešením.
Vysílání: 04.7., 08.35 hod., ČT2

Příběh nóbl oken
Neobvyklé pohledy do světa brněnské avantgardy. Připravili L. Navara a J. Bařinka. Jaruškův dům v Králově Poli je jedinou brněnskou stavbou architekta Josefa Gočára. "...jako by se baroko a moderna posmrtně sešly v ráji...", napsal o něm spisovatel Jiří Kratochvíl v románu Avion. Protože stavebník byl organizačním ředitelem Lidových novin, nepřekvapí nás množství známých jmen s jeho domem všelijak spjatých. Patřil mezi ně Adolf Stránský, Jiří Mahen či Pavel Haas. V domě také vyrůstala Jaruškova dcera, spisovatelka Marie Podešvová. Zvláštní osud této unikátní umělecké památky poznamenala tíha 20. století i restituční dobrodružství.
Vysílání: 30.6., 09.10 hod., ČT3
Opakování: 30.6., ČT3

Po Karlově mostě s prof. Františkem Dvořákem
Zastavení u Malostranských mosteckých věží (2002). Kamera a režie J. Hojtaš. Tentokrát nám pan profesor Dvořák představí cenný reliéf z poloviny 12. století, který vznikl po korunovaci Vladislava II. a nachází se v malém strážním domku, přilepeném k jedné ze středověkých věží Karlova mostu. Na malostranském břehu ukončují most dvě věže – menší románská, která je pozůstatkem původního Juditina mostu, a větší vrcholně gotická, jež však prošla výraznou proměnou na sklonku devatenáctého století. S naším průvodcem navštívíme i proslulý renesanční dům U Tří pštrosů, v němž byla roku 1714 zřízena první pražská kavárna.
Vysílání: 30.6., 09.55 hod., ČT3
Opakování: 03.7., ČT3

Po Karlově mostě s prof. Františkem Dvořákem
Zastavení na ostrově Kampa (2002). Kamera a režie J. Hojtaš. Tentokrát se projdeme okolím Karlova mostu. Asi nejpoetičtějším místem v jeho bezprostřední blízkosti je ostrov Kampa. Podle bájí zde měla tajnou skrýš kněžna Libuše. Dnes je zde unikátně zachovalý soubor starobylých domů, z nichž každý je něčím pozoruhodný – ať už pověstmi, domovním znamením či slavnými obyvateli. Například Dům U Mariánského obrazu, krásně viditelný z mostu, má ve štítu zarámovanou malbu, kterou od nepaměti osvětluje světélko. Zázračný obraz sem prý přinesla během Třicetileté války velká voda. Dům Josefa Dobrovského je naopak spjatý nejen s významným buditelem, ale také s dvojicí čelních osobností české kultury minulého století – Janem Werichem a básníkem Vladimírem Holanem. Na Kampě bylo údajně devět mlýnů a každý měl svého hastrmana. Dodnes se zachoval přímo na ostrově jediný mlýn, další dva historické mlýny na kanálu Čertovka jsou již na malostranském a smíchovském břehu.
Vysílání: 01.7., 10.00 hod., ČT3
Opakování: 04.7., ČT3

Muzeum města Brna
Historické pozoruhodnosti za zdmi hradu Špilberk (2002). Režie P. Kudela. Návštěva Muzea města Brna, které sídlí od počátku 60. let na hradě Špilberku, nabízí řadu zajímavých exponátů a prostor včetně někdejších vězeňských cel v pevnostních kasematech a v neposlední řadě rovněž vyhlídku na město a množství nevšedních dokladů o historii Brna. Expozice muzea objevíme i v dalších významných brněnských památkách – Měnínské bráně a vile Tugendghat.
Vysílání: 04.7., 12.55 hod., ČT3
Opakování: 07.7., ČT3

Na plovárně s Jiřím Pelclem
Rozhovor Marka Ebena s architektem, designérem, profesorem a bývalým rektorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Jiří Pelcl (*1950) světoznámý designér, architekt, bývalý rektor a současný vedoucí ateliéru designu na pražské VŠUP je opravdovou hvězdou české umělecké scény. Vystudoval architekturu na VŠUP a design nábytku na Royal College of Art v Londýně. Za velmi oblíbený nápojový set Vicenza získal v roce 2006 Národní cenu za design.
Vysílání: 30.6., 21.15 hod., ČT art

21.6.2021 12:06:03 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Baleto 2021 (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 30. týden

Ponorka

Ponorka
Slavné německé drama jedné z ponorek, které za druhé světové války bojovaly v Bitvě o Atlantik (198 ...celý článek


Velikáni filmu... Robin Williams

R. Williams a M. Damon (Dobrý Will Hunting)

Dobrý Will Hunting
Zkrotit nezvládnutelného matematického génia není snadné. Oscarový americký snímek uvádí ...celý článek


Drama Vládce Paříže

Vládce Paříže

Vládce Paříže
Vincent Cassel jako slavný Vidoqc, temná postava pařížských ulic i policie. Francouzské histo ...celý článek


Velikáni filmu... Richard Burton

Richard Burton a Elizabeth Taylorová (Zkrocení zlé ženy)

Ohlédni se v hněvu
Dokáže jejich manželství přežít jeho zahořklost a pýchu? Richard Burton v britském filmo ...celý článek


Výtvarné tipy 29. týden

Rozluštěné poklady II: Busta královny Nefertiti

Vesnice Plzně
Bolevec, Koterov, Černice – unikátní středověké osady, kterými prošla gotika, renesance ...celý článek


Maďarská čítanka

Lajos Parti Nagy

Maďarská čítanka (7/16)
Lajos Parti Nagy – portrét maďarského básníka, dramatika a prozaika, autora b ...celý článek


Saint Laurentovy kresby

Saint Laurentovy kresby

Saint Laurentovy kresby
Neměl výtvarné vzdělání, ale jeho návrhy byly obrazy. Ve volných chvílích vytvářel ...celý článek


Simon Birch film inspirovaný románem Johna Irvinga

Simon Birch

Simon Birch
Když člověk opravdu věří, tak na jeho velikosti nezáleží. Americký film inspirovaný románem Joh ...celý článek


Plážový povaleč režiséra Harmonyho Korinea

Plážový povaleč

Plážový povaleč
Zábava je ta největší zbraň. Matthew McConaughey jako poživačný plážový poeta v nejnovějším ...celý článek


Film o manželství ve třech

Vévodkyně

Vévodkyně
Keira Knightleyová v titulní roli britsko-francouzsko-italského kostýmního filmu o manželství ve ...celý článek


Výtvarné tipy 30. týden

Evropské zámky a paláce (1/5) - Údolí řeky Loiry

Příběh Paláce
Palác kultury na Vyšehradě je výmluvným památníkem pochybné estetiky bývalých vladařů a etiky ...celý článek


Diana film o nejznámější ženě světa

Diana

Diana
Milovalo ji pět miliard lidí. Ale ona stála jen o jednoho. Britský film o nejznámější ženě světa (201 ...celý článek


Filmové tipy 29. týden

Ochotní dospělí

Stroj jménem Arnold
Kulturista, herec a politik – tím vším byl urostlý Rakušan Arnold Schwarzenegger ...celý článek


Český film x 2

Operace mé dcery

Operace mé dcery
O jistotách života a pochybnostech lásky. Český film (1986). Hrají: letošní jubilant V. Ha ...celý článek


Literární tipy 30. týden

Simona Stašová (Sebemilenec)

Sebemilenec
Simona Stašová a Jaromír Dulava v televizním filmu podle bestselleru Simony Monyové. Dramatický ...celý článekČasopis 29 - sekce

OPERA/ TANEC

Nikola Márová a Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes

Děti sametu: Nikola Márová
Nejmladší primabalerína v historii naší první scény. Dokumentární cyklus ČT (201 celý článek

další články...