zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 20. týden

Rabi Löw

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Rabi Löw
O největším renesančním mysliteli judaismu a údajném tvůrci golema (2007). Režie M. Petřík. Pedagog, spisovatel, reformátor, pražský rabín a údajný tvůrce bájného Golema rabi Löw je považován za největšího židovského učence z období renesance. Jeho plné jméno zní Jehuda Liva ben Becalel. V tradiční židovské literatuře je nazýván Maharal, jedná se o zkratku slov Morenu ha-rav Liva, tzn. náš učitel rabi Liva. V pražském židovském ghettu založil v roce 1573 talmudistickou školu a o tom, že byl opravdu dobrým učitelem, svědčí návaznost na jeho odkaz u mnoha pozdějších myslitelů, například Jana Amose Komenského.
Vysílání: 18.5., 11.40 hod., ČT2
Opakování: 21.5., ČT2

Malý mnich
Vysoko v horách Bhútánu žijí mniši, kterým nebylo ještě ani 18 let. Okna kláštera nemají skla, chodí bosí a do nejbližší vesnice je daleko... Dokument o jedné tradici bhútánského venkova v režii M. Čecha (2015). Třináctiletý Namgay, jedenáctiletý Dorji a patnáctiletý Jamtso již hezkou řádku let žijí v klášteře. Tradiční bhútánský zvyk mít v každé rodině aspoň jednoho mnicha přetrvává dodnes. Jejich život má pevný řád a je plný modliteb a odříkání. Zároveň klášter zajišťuje pravidelnou stravu a živobytí, kterou ne všechny chudé rodiny dokáží svým dětem poskytnout. Co pro dnešní mládež život v klášteře přináší? A znamená tento život skutečně pro chlapce štěstí? Co všechno se v takovém klášteře naučí? Tři příběhy nás zavedou do chudé oblasti bhútánského venkova.
Vysílání: 20.5., 17.20 hod., ČT2

Curriculum vitae: Otec Fridolín
O životě a práci jediného ženatého katolického biskupa Fridolína Zahradníka (1999). Režie S. Kabošová. Fridolína Zahradníka za jeho života zachytilo mnoho filmových štábů z nejrůznějších států. Všichni se chtěli podívat především na světovou raritu: ženatého biskupa, který byl v roce 1969 řádně vysvěcen pro oba rity, tedy pro římsko- i řecko-katolickou církev. Štáb tohoto dokumentárního portrétu zajímal především lidský rozměr katolického kněze, který se vzdal všech atributů, příslušejících jeho funkci, teoretických a kazatelských slov a skutečně naplnil svůj život láskou a obětavostí pro bližního. Těmi bližními byli pro Otce Fridolína zejména lidé na okraji společnosti, ti, které nikdo nechce – Romové, bezdomovci, propuštění vězni atd. Spolu s dalšími spolubratry z tajné církve, která se za totality skrývala před chapadly StB, založil v r. 1991 charitativní společenství Emauzy ČR. Navázal tak na myšlenku Abbé Piera, který založil první domy a dílny pro bezdomovce ve Francii již v 50. letech. Dnes jsou Emauzská společenství již v mnoha státech. Otec Fridolín ve snímku vypráví nejen o věznění a mučení duchovních, ale i o odpuštění, opravdové lásce k bližnímu, o tom, jak lze na "zelené louce" vybudovat domov pro ty, kteří ho tolik potřebují.
Vysílání: 22.5., 19.20 hod., ČT2

Křesťanský magazín
Střední Čechy skrývají řadu pozapomenutých poutních míst, které ale stojí zato vidět. Režie J. Vávra (Premiéra). Nejdříve navštívíme známé a pravděpodobně nejstarší poutní místo v Čechách, klášter Svatý Jan pod Skalou. Dalším cílem budou Panenské Břežany, které máme všichni spojeni s pobytem nacistických pohlavárů. Ovšem málokdo ví, že zde nalezneme paprskovitou kapli, která je dílem slavného stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichela. Další skvostnou ukázku barokní architektury představuje málo známý kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské na Makové hoře. Osamocený kostel v lese na kopci má pohnutou historii, ale dnes žije duchovním životem a je cílem mnoha poutníků. Naše putování nás potom zavede do kostela sv. Petra v obci Slivice, kde můžeme obdivovat známou sošku, která díky své umělecké hodnotě procestovala řadu světových výstav. V kostele ale uvidíme i zbytky po zásahu dělostřeleckým granátem, který je považován za poslední výstřel druhé světové války. Posledním místem, které navštívíme, je známý barokní areál na Svaté Hoře u Příbrami, který stal jedním z nejvýznamnějších mariánských poutních míst v Evropě. Příbram je ovšem město se zajímavou a rozporuplnou minulostí, především díky místním uranovým dolům. Zde v padesátých letech pracovali hlavně političtí vězni. Tábor Bytíz byl největší z uranových táborů na území Československa. Tento díl Křesťanského magazínu tak nabídne zajímavé prolínání minulosti a současnosti, stejně jako duchovního přesahu se světským životem.
Vysílání: 23.5., 11.50 hod., ČT2
Opakování: 24.5., ČT2., 26.5., ČT2

10.5.2021 10:05:19 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra