zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 3. týden

Tajemství Vatikánu: Opatrovat a chránit

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zakázaný Bůh (3/13) - Likvidace
V roce 1950 stát přikročí k první fázi likvidace katolické církve. Kláštery jsou v rámci tzv. Akce K a Akce Ř přepadeny a řádoví bratři i sestry jsou svezeni do internace. Třetí díl dokumentárního seriálu o dějinách katolické církve v letech 1945–1948. Režie P. Kazda (Premiéra). Když komunistický režim v roce 1949 v Československu internoval biskupy katolické církve, rozhodl se pro realizaci likvidace církve podle sovětského vzoru. Prvním krokem toho plánu bylo zničení řádů a řeholních společenství. Počátkem roku 1950 odstartoval tento plán vykonstruovaným procesem s deseti představiteli řádů, mj. například s opaty premonstrátů Augustinem Machalkou a Bohumilem Vítem Tajovským. Vzápětí následovala blesková Akce K, kdy Státní bezpečnost přepadla mužské kláštery, zabavila jejich majetek a řeholníky internovala na předem určených místech. Mezi internovanými byli i františkán Vladimír Benedikt Holota a jezuita Ludvík Armbruster. Řeholníci si s sebou nesměli vzít víc než dvě knihy a čekala je práce pod dozorem hlídačů.
V létě 1950 potom následovala obdobná Akce Ř, tentokrát zaměřená na příslušnice ženských řádů a kongregací. Režim ale postupoval obezřetněji, protože internací některých řádů by například přišel o jen těžko nahraditelný personál ve zdravotnictví.
Katolické řády a řeholní společenství byly zakázány až do pádu režimu a musely svoji činnost realizovat v utajení, tak jako pozdější představená a vězenkyně komunistického režimu Marie Vojtěcha Hasmandová.
Likvidace je třetím dílem třináctidílného dokumentárního seriálu Zakázaný Bůh, který na příbězích a v kontextu ukazuje dějiny katolické církve v Československu v letech 1945–1948.
Vysílání: 21.1., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 22.1., ČT2., 25.1., ČT2

Cesty víry: Papežští astronomové
Vatikánská observatoř a jezuité, kteří v ní pracují, mají vysoký odborný kredit nejen mezi astronomy. Málokdo přitom tuší, jak výrazná je zde česká stopa (2019). Režie J. Rásocha. Předchůdkyní Vatikánské observatoře byla Věž větrů, na jejímž zbudování měl lví podíl papež Řehoř XIII., který je známý především reformou kalendáře. Ostatně právě tato reforma je dokonalým příkladem aplikace astronomických pozorování do běžného života lidí.
Dnešní jezuitští astronomové využívají ke svým výzkumům nejmodernější techniku. Svá pozorování provádí nejen v Itálii, ale i v arizonském Tucsonu. A právě na místní observatoři Mount Graham tráví nejvíce času Pavel Gábor – český jezuita, který se nám stal nejen průvodcem po historii, ale dal nám rovněž zahlédnout dechberoucí horizont přemýšlení soudobých astronomů.
Vysílání: 24.1., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 25.1., ČT2., 26.1., ČT2., 30.1., ČT2

Tajemství Vatikánu: Opatrovat a chránit (3/5)
Vzrušující cesta po nejmenším státě na světě, plném fascinujících míst s přebohatou historií, kulturou a uměleckými skvosty. Vatikánský cyklus (Premiéra).
Lidé a bezpečnostní systémy chrání každého, kdo prochází slavnými místy za vatikánskými zdmi. Od turisty po papeže. Alberto Angela nás doprovází na vzrušující cestě po nejmenším státě na světě.
Vysílání: 24.1., 13.10 hod., ČT2
Opakování: 27.1., ČT2., 28.1., ČT2

11.1.2021 17:01:40 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Michael Žantovský na Malé scéně

Moderátor večera Michal Przebinda

Východočeské divadlo od roku 2018 obohacuje svůj repertoár o čtené poetické večery, které jsou uváděny obvykle celý článek

další články...