zvláštní poděkování
Volný.cz

Saoirse Ronanová září ve filmové adaptaci

Saoirse Ronanová (Na Chesilské pláži)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ve čtvrtek 18. října vstupuje do českých kin film Na Chesilské pláži se Saoirse Ronanovou (Lady Bird, Pokání) či Emily Watsonovou (Prolomit vlny) v hlavních rolích. Bolestná romance o nenaplněné lásce je adaptací stejnojmenné knihy britského spisovatele Iana McEwana (Pokání), který je také autorem scénáře. Film uvádí do kin Asociace českých filmových klubů.
Příběh se odehrává v Anglii roku 1962, těsně před vypuknutím sexuální revoluce. Hlavní hrdiny poprvé potkáváme během jejich svatebního dne, ve staromódním hotýlku blízko Chesilské pláže. S ubíhajícím časem, který dvojici přibližuje jejich prvnímu manželskému sexu, se však stupňuje napětí, které vyvrcholí hádkou a zásadním rozhovorem, po kterém už nic nebude jako dřív.

Na Chesilské pláži (VIDEO) je filmovým debutem režiséra Dominica Cooka: „Doposud jsem pracoval na divadle a v televizi, ale vždy jsem miloval film. Jediné, na co jsem čekal, bylo nalezení vhodného scénáře. A tento scénář na mě doslova vyskočil a ohromil mě především svou kvalitou, tím, jak skvěle byl napsaný. (…) Nadchla mě míra soucitu s hlavními postavami. To, že se oba hrdinové spolu snaží propojit ve světě, který jim nedává žádný návod, jak to udělat.“
Ian McEwan již napsal několik scénářů, např. k filmu Dobrý synek s Macaulayem Culkinem. Pro velké plátno či televizi bylo zfilmováno osm jeho románů, některé přepsal do scénáře sám (Nevinný, Na Chesilské pláži, nejnověji The Children Act s Emmou Thompsonovou), další knihy převedli do filmových scénářů jiní autoři (např. Betonová zahrada, Pokání).

„Film je pevně zasazen do doby, ve které se odehrává, a i když jsou hrdinové naprosto zásadně ovlivněni tímto podivným rokem v britské historii 20. století, jejich příběh je univerzální a týká se mnoha párů v dějinách lidstva. Je to příběh lásky i ne-lásky, touhy milovat i nemožnosti milovat, setrvání i úniku. Přejeme si, aby „Chesilská pláž“ byla filmem pro široké divácké spektrum, od Prahy po ty nejmenší kina a filmové kluby. Má k tomu totiž všechny předpoklady, protože alespoň jednou jsme v životě milovali všichni…,“ řekl k nové akvizici Asociace českých filmových klubů hlavní dramaturg Jan Jílek.
U příležitosti premiéry filmu vydává nakladatelství Odeon reedici knihy Na Chesilské pláži, která u nás poprvé vyšla v roce 2007.

www.acfk.cz

15.10.2018 17:10:02 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 46 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Vánoční festival MDP

Články v rubrice - Filmová scéna

Nalaďte formu na Severský filmový podzim 2018

Co tomu řeknou lidi

Severský filmový klub již podeváté pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských zemí s př ...celý článekČasopis 46 - sekce

DIVADLO

Divadlo na zábradlí s Evaldem Schormem

Divadlo Na  zábradlí

S Evaldem Schormem (1975–1987)
Seriál o historii malého, ale významem velkého pražského divadla. Účin celý článek

další články...

HUDBA

Český country zpěvák Pavel Bobek

Pavel Bobek

Znám tvůj sen
Písničkový medailon Pavla Bobka, od jehož úmrtí uplyne tento týden pět let (1976). Spoluúčink celý článek

další články...