zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární adaptace na obrazovce

Páni kluci

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Páni kluci
Uličnické příhody Tomáše, Huberta a Jožky v českém filmu plném humoru a pohody na motivy románu Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera (1975). Hrají: M. Dymek, P. Voříšek, P. Starý, M. Reifová, I. Janžurová, Z. Hadrbolcová, P. Nárožný a další. Scénář V. Olmer. Kamera E. Sirotek. Režie V. Plívová-Šimková. Počátek 20. století. Tři nerozluční kamarádi – Tomáš, Jožka a tulák Hubert – žijí v poklidném městečku Levín. Tomáš bydlí u energické tety Apoleny a strýce Václava, kterým pořádně komplikuje život. Jemu zase dělá naschvály bratranec Štěpán, žalobník a zlomyslný kluk. Po jednom pozdním příchodu a následném trestu před celou třídou se Tomáš rozhodne získat odměnu, určenou pro nejlepšího žáka. Začne od spolužáků za různé protislužby získávat pochvalné lístečky, ale pořád jich má málo. Za pomoci Huberta vniknou s Jožkou do ředitelny, kde se zásobí lístečky. Na školní slavnosti ale kluci svým nezaslouženým vítězstvím vzbudí poprask a jsou zamčeni v kabinetě, než se rozhodne, co s nimi bude dál. Hubert jim však pomůže ven a všichni se rozhodnou pro útěk na místní hrad Pokštejn. Cestou hodí své šaty do řeky, aby vzbudili zdání, že se utopili.
Vysílání: 28.9., 09.40 hod., ČT1
Opakování: 01.10., ČT1

Andělské oči
Josef Abrhám, Pavel Kříž, Viktor Preiss a Pavel Zedníček ve filmové komedii o nevinných podvodnících, podvodných láskách a láskyplných nadějích podle povídek Bohumila Hrabala (1994). Dále hrají: Z. Adamovská, M. Hrubešová, M. Kopecký, J. Lábus, M. Labuda, G. Wilhelmová a další. Scénář V. Nývlt. Kamera J. Vaniš. Režie D. Klein. Filmové zpracování novely Bohumila Hrabala o skupině sympatických podvodníčků a jedněch krásných nevinných očích. Bizarní příběh se odehrává v létě 1947, kdy narůstala hrozba likvidace drobných živností. Této dobové atmosféry využije parta falešných pojišťováků a začne ustrašeným řezníkům, holičům, drogistům či ševcům nabízet ve své "Opoře ve stáří" jakousi pomyslnou ochranu před neodvratitelnou společenskou katastrofou. A přestože se parádně a s patřičnou nadřazeností baví na účet důvěřivé slepoty svých klientů, nakonec sami nedopadnou nejlépe. Režisér Dušan Klein obsadil do rolí drobných živnostníků i falešných pojišťováků a dalších postav z léta roku 1947 Josefa Abrháma, Pavla Zedníčka, Viktora Preisse, Pavla Kříže, Zlatu Adamovskou, Markétu Hrubešovou a další známé herce.
Vysílání: 28.9., 12.10 hod., ČT1

Smrt krásných srnců
Český film na motivy povídek Oty Pavla o svérázném tatínkovi s obchodním talentem, rybářskou vášní a nezdolným smyslem pro humor (1986). Hrají: K. Heřmánek, M. Vančurová, R. Hrušínský, J. Krampol, L. Tokoš, D. Vlková a další. Scénář D. Hamšík a K. Kachyňa. Kamera V. Smutný. Režie K. Kachyňa. Tatínek Leo Popper (Karel Heřmánek) je úspěšný obchodní zástupce firmy Electrolux, ale především je náruživý rybář. Jeho nejoblíbenějším místem je Berounka, kde se starým přítelem Karlem Proškem prožije mnohé krásné chvíle. Má nezdolný smysl pro humor, jenž vyhovuje jeho třem synům a někdy uvádí do rozpaků jinak trpělivou maminku. Tatínek si však ví rady a dovede se orientovat v každé situaci. Do šťastného a spokojeného života česko-židovské rodiny však krutě zasáhnou první dny okupace. Starší dva synové dostávají předvolání do transportu. Režisér Karel Kachyňa na zfilmování motivů poetických povídek ze vzpomínkové knihy Oty Pavla Smrt krásných srnců pomýšlel dlouho: "Je to knížka mého srdce a ta ústřední povídka, podle níž je nazvaný celý soubor, je jedna z nejhezčích, nejlaskavějších, ale také nejkrutějších, které znám." Režisér se už ve scénáři zaměřil na postavu fanfarónského tatínka Lea, kterého mistrně zahrál Karel Heřmánek, pro roli starostlivé maminky si vybral letošní jubilantku Martu Vančurovou. Film se však hemží dalšími barvitými figurkami, z nichž zaujme především převozník Prošek v podání Rudolfa Hrušínského a boxer Hejtmánek letošního jubilanta Jiřího Krampola. Film mimořádné citlivosti, poezie a krásy potěšil nejen tisíce diváků, ale zaujal i odbornou kritiku. Snímek uvádíme jako jednu z připomínek Mnichovské dohody, podepsané před 80 lety.
Vysílání: 29.9., 21.25 hod., ČT1
Opakování: 02.10., ČT1

Saturnin (4/4)
Oldřich Vízner a Ondřej Havelka v seriálu podle slavného stejnojmenného humoristického románu Zdeňka Jirotky. Důmyslný sluha Saturnin přijde s novým plánem, jak se zbavit tety Kateřiny s Miloušem (1994). Dále hrají: L. Zedníčková, L. Lipský, M. Lasica, J. Synková, P. Vacek, J. Dulava a další. Scénář M. Wagnerová a J. Věrčák. Kamera J. Špelda. Režie J. Věrčák. Katastrofy pokračují. Jiří se téměř utopí, dědeček si téměř zlomí nohu, Kateřina se téměř zblázní. Ale pak se k našim hrdinům obrátí štěstí čelem. Jiří se zamiluje do Barbory a Barboře to není nepříjemné, je postaven nový most a obnoveno spojení s civilizací, Saturnin přijde na to, jak se znovu zbavit tety Kateřiny. Všichni začínají Saturninův důmyslný plán realizovat. Saturnin s dědečkem zakládají intelektuálně detektivní agenturu na vyhledávání blbostí v české literatuře. Tímto dílem seriál končí - jak jinak, než svatbou. Vedle neodolatelné dvojice hlavních hrdinů – Oldřich Vízner a Ondřej Havelka – se v roli doktora Vlacha představí Milan Lasica, dědečka hraje Lubomír Lipský, slečnu Barboru Lucie Zedníčková, tetu Kateřinu Jana Synková a Milouše Petr Vacek.
Vysílání: 30.9., 15.35 hod., ČT1
Opakování: 04.10., ČT1

Zlatí úhoři
Líbezná Berounka, dětství obklopené láskou i krutou realitou doby. Nesmrtelný film na motivy povídek Oty Pavla (1979). Hrají: V. Menšík, M. Špánková-Hozová, R. Hrušínský, M. Mikuláš, R. Brzobohatý, E. Balzerová a další. Scénář D. Hamšík a K. Kachyňa. Kamera J. Čuřík. Režie K. Kachyňa. Čistá a zasněná řeka Berounka a zážitky šťastného dětství s tatínkem, maminkou a dvěma bratry, tak začíná poetický film na motivy povídek Oty Pavla Jak jsem potkal ryby. Dětství, v němž hraje roli tatínkovo fanfarónství, maminčina péče a řeka. K rybaření je malý kluk, kterému říkají Prdelka, přitahován tatínkem i převozníkem Proškem. Tato záliba pomáhá chlapci a jeho mamince přežít poté, co byli tatínek se staršími bratry odvezeni do koncentračního tábora. Karel Kachyňa, jeden z velkých českých režisérů, vytvořil mnoho mimořádně působivých filmů nejen pro filmová plátna, ale i pro televizní obrazovku. K vrcholům jeho televizní dramatické tvorby bezesporu patří právě Zlatí úhoři. Snímek získal v roce 1979 Hlavní cenu na mezinárodním festivalu Prix Italia a stal se televizní klasikou, která zasahuje generace diváků svou neokázalou lidskostí, poetikou i nepatetičností. Věříme, že vás návrat k tomuto výjimečnému snímku potěší i obohatí. Přispějí k tomu nesporně výkony znamenitých herců v čele s V. Menšíkem, R. Hrušínským, M. Špánkovou-Hozovou či R. Brzobohatým. Snímkem si připomínáme 80 let od podpisu takzvané Mnichovské dohody, podle níž byla naše vlast zbavena značného území v pohraničí a která předznamenala tragickou druhou světovou válku.
Vysílání: 30.9., 22.15 hod., ČT1
Opakování: 03.10., ČT1

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
Jiří Adamíra, Martin Růžek, Lenka Fišerová a Miloš Nedbal v příběhu židovské dívky bojující o život s nacistickou mocí (1965). Dále hrají: Č. Řanda, I. Prachař, F. Le Breux, V. Ráž, V. Hlavatý a další. Scénář A. Lustig a V. Čejchan. Kamera J. Kadaňka. Režie A. Moskalyk. Strhující snímek vznikl podle známé novely Arnošta Lustiga. Píše se rok 1943, krásná židovská dívka Kateřina (L. Fišerová), které hrozí smrt v koncentračním táboře, se náhodou dostane do skupiny bohatých Židů, kde jí svitne naděje na záchranu. Nacisté však se svými zajatci hrají zákeřnou hru, chtějí totiž získat jejich majetek a peníze z bankovních kont. Na jejich životě jim absolutně nezáleží. Působivé protiválečné a antifašistické drama režiséra A. Moskalyka vzniklo roku 1965 a ihned získalo ohlas nejen doma, ale i v cizině, Cenu mezinárodní kritiky na festivalu Prix Italia a Hlavní cenu na festivalu v Monte Carlu. Česká televize uvádí jako ukázku hereckého mistrovství Martina Růžka (Herrman Cohen), od jehož narození 23. září uplynulo 100 let.
Vysílání: 27.9., 22.30 hod., ČT2

V erbu lvice
Příběh Zdislavy z Lemberka, ženy, která vstoupila do legend. Český historický film na motivy románu Aleny Vrbové (1994). Hrají: M. Steinmasslová, B. Rösner, R. Brzobohatý, J. Kemr, E. Horová, M. Dlouhý, E. Krížiková, M. Růžek a další. Kamera J. Brabec. Scénář a režie L. Ráža. První polovina třináctého století byla dobou bojů o vládu mezi králem Václavem I. a jeho synem Přemyslem Otakarem II. Zemi ničila válka, lidé trpěli hladem a nemocemi. Tehdy vynikala lidumilnou činností moravská šlechtična Zdislava z Lemberka. Po vzoru blahoslavené Anežky Přemyslovny založila špitál, vzdala se výsad a pohodlí šlechtického stavu a poslední léta svého krátkého života věnovala všechny síly léčitelské práci. Žila a jednala tak, že se o jejím umění uzdravovat začaly vyprávět legendy. Režisér Ludvík Ráža, inspirovaný životopisným románem Aleny Vrbové V erbu lvice, natočil v roce 1994 stejnojmenný film. Soustředil se na posledních sedm let hrdinčina života a představuje Zdislavu z Lemberka jako oduševnělou a milující ženu, jež svým racionálním zájmem o léčebné procedury předznamenává renesanční myšlení. Snímku nelze upřít profesionální úroveň a realizační pečlivost, podloženou pečlivým domýšlením neznámých dobových reálií a konzultacemi s odborníky. Film rovněž vyniká kvalitním hereckým obsazením (M. Steinmasslová, B. Rösner), ve své poslední filmové roli se zde objevuje Martin Růžek (jemuž ovšem propůjčil hlas Petr Haničinec). Film měl premiéru 11. dubna 1995, několik týdnů před tím, než papež Jan Pavel II. v Olomouci Zdislavu svatořečil.
Vysílání: 28.9., 21.35 hod., ČT art

17.9.2018 13:09:08 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek



Časopis 13 - sekce

OPERA/ TANEC

Opera Romeo a Julie vstupuje do kin

Nadine Sierra a  Benjamin Bernheim (Romeo a Julie)

Již sedmá letošní inscenace zamíří z prken Metropolitní opery v New Yorku prostřednictvím přímého přenosu do k celý článek

další články...