zvláštní poděkování
Volný.cz

Víra v České televizi 22. týden

Tomáš Halík

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jan Hus
Cyklus portrétů významných osobností, jejichž jména jsou zlatým písmem napsána pod okny Národního muzea v Praze (2008). Režie M. Petřík
Život tohoto národního mučedníka provázelo mnoho dramatických peripetií. Původem synek z chudé poddanské rodiny, žáček městské školy v Prachaticích, pilným úsilím se dopracoval až do postavení rektora Univerzity Karlovy a vyhledávaného kazatele. Od roku 1402 se v Betlémské kapli zasazoval za mravní principy a ideály pravého křesťanství, což jej uvrhlo do klatby a posléze přivedlo až před kostnický koncil a k smrti na hranici. Tím však vliv jeho učení v českých zemích vzrostl a o několik let později propukl požár husitské revoluce, který na dlouhou dobu zcela změnil náboženskou i politickou situaci v celé Evropě...
Vysílání: 29.5., 19.25 hod., ČT2; Opakování: 01.6., ČT2., 04.6., ČT2

Tomáš Halík: Dialogy se světem
Jediný český nositel prestižní Templetonovy ceny, významná osobnost českého duchovního života, teolog, sociolog, psycholog a publicista, který se právě dožívá životního jubilea 70 let, v časosběrném dokumentu režisérky V. Korčákové (Premiéra)
Časosběrný dokument mapuje zlomové okamžiky života Tomáše Halíka od chvíle, kdy v roce 2014 převzal Templetonovu cenu. Intimní obrazová výpověď Miroslava Janka dává nahlédnout do privátní sféry jednoho z nejvýraznějších intelektuálů soudobého Česka. V přeneseném slova smyslu tak skutečně zajíždí na hlubinu lidského myšlení a cítění. Film odhaluje, nakolik se za vnějšími kulisami univerzitních přednášek a církevních obřadů odehrává permanentní vnitřní zápas, ve kterém jde o hledání pravdy a smyslu života. V neposlední řadě se snaží odpovědět na otázku, odkud Tomáš Halík čerpá energii k prakticky neustálým názorovým polemikám a jakým způsobem se vyrovnává s projevy lidské zloby a nenávisti.
Vysílání: 29.5., 21.30 hod., ČT2; Opakování: 30.5., ČT2., 02.6., ČT2

Na plovárně se sestrou Angelikou Pintířovou
Rozhovor Marka Ebena s řeholnicí z řádu Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Režie J. Hojtaš (Premiéra)
Česká řeholnice, boromejka Angelika Pintířová, se narodila 17. května 1963 v Sušici. Vyrůstala v Žihobcích na Klatovsku. V roce 1977 vstoupila do Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského a po maturitě na zdravotnické škole začala pracovat na interním oddělení nemocnice Na Slupi a věnovala se dalšímu studiu na FF UK, obor pedagogika – ošetřovatelství. V roce 1995 byla jmenována představenou v domě sv. Notburgy v Praze a o čtyři roky později se stala představenou v domě sv. Kříže v Praze. V roce 2011 absolvovala studium na pražské DAMU. Od roku 2009 pracuje ve Výchovném ústavu a Středisku výchovné péče Klíčov v Křešíně na Pelhřimovsku. Vyučuje na VOŠ Svatojánská kolej dramatickou výchovu. Pečovala o pana prezidenta Václava Havla v závěru jeho života.
Vysílání: 30.5., 21.15 hod., ČT art; Opakování: 03.6., ČT2

Křesťanský magazín
Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Režie B. Jetelina (Premiéra)
Křesťanský magazín z Prahy se bude ptát na to, co je cílem Mistrovství České republiky ve znalostech Bible, které pořádá Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém.
Vysílání: 03.6., 12.35 hod., ČT2; Opakování: 05.6., ČT2., 07.6., ČT2

21.5.2018 20:05:32 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MDP

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Svatý Václav a ochrana země české

Svatý Václav a ochrana země české

Svatý Václav a ochrana země české
Cesta Palladia země české jako ochranného artefaktu země a národa našimi ...celý článek


3 x o světcích

Dvojí život knížete Václava

Svatý Vojtěch
O životě národního světce a nejstaršího biskupa české krve, který bývá nazýván prvním Evropan ...celý článek


Svatováclavská pouť

Svatováclavská pouť

Svatováclavská pouť
Každý rok v Den české státnosti opouštějí ostatky svatého Václava katedrálu sv. Víta a ...celý článek


Národnost v pubertě: Rihla

Národnost v pubertě: Rihla

Národnost v pubertě: Rihla
Portréty tři mladých lidí na cestě k islámu i od něj (2012). Režie T. Engelová. ...celý článek


Vyšehradská kapitula

Vyšehradská kapitula

Vyšehradská kapitula
Vyšehrad byl po staletí významným ohniskem církevního života. Jak je tomu dnes? (2012) ...celý článekČasopis 38 - sekce

DIVADLO

Na Komorní Fidlovačce se usadí tři tučňáci

Ze zkoušky

Co se stane, když se na Noemovu archu rozhodnou nastoupit ne dva, ale rovnou tři tučňáci? Pohoda, pohroma nebo celý článek

další články...