zvláštní poděkování
Volný.cz

Víra v České televizi 22. týden

Tomáš Halík

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jan Hus
Cyklus portrétů významných osobností, jejichž jména jsou zlatým písmem napsána pod okny Národního muzea v Praze (2008). Režie M. Petřík
Život tohoto národního mučedníka provázelo mnoho dramatických peripetií. Původem synek z chudé poddanské rodiny, žáček městské školy v Prachaticích, pilným úsilím se dopracoval až do postavení rektora Univerzity Karlovy a vyhledávaného kazatele. Od roku 1402 se v Betlémské kapli zasazoval za mravní principy a ideály pravého křesťanství, což jej uvrhlo do klatby a posléze přivedlo až před kostnický koncil a k smrti na hranici. Tím však vliv jeho učení v českých zemích vzrostl a o několik let později propukl požár husitské revoluce, který na dlouhou dobu zcela změnil náboženskou i politickou situaci v celé Evropě...
Vysílání: 29.5., 19.25 hod., ČT2; Opakování: 01.6., ČT2., 04.6., ČT2

Tomáš Halík: Dialogy se světem
Jediný český nositel prestižní Templetonovy ceny, významná osobnost českého duchovního života, teolog, sociolog, psycholog a publicista, který se právě dožívá životního jubilea 70 let, v časosběrném dokumentu režisérky V. Korčákové (Premiéra)
Časosběrný dokument mapuje zlomové okamžiky života Tomáše Halíka od chvíle, kdy v roce 2014 převzal Templetonovu cenu. Intimní obrazová výpověď Miroslava Janka dává nahlédnout do privátní sféry jednoho z nejvýraznějších intelektuálů soudobého Česka. V přeneseném slova smyslu tak skutečně zajíždí na hlubinu lidského myšlení a cítění. Film odhaluje, nakolik se za vnějšími kulisami univerzitních přednášek a církevních obřadů odehrává permanentní vnitřní zápas, ve kterém jde o hledání pravdy a smyslu života. V neposlední řadě se snaží odpovědět na otázku, odkud Tomáš Halík čerpá energii k prakticky neustálým názorovým polemikám a jakým způsobem se vyrovnává s projevy lidské zloby a nenávisti.
Vysílání: 29.5., 21.30 hod., ČT2; Opakování: 30.5., ČT2., 02.6., ČT2

Na plovárně se sestrou Angelikou Pintířovou
Rozhovor Marka Ebena s řeholnicí z řádu Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Režie J. Hojtaš (Premiéra)
Česká řeholnice, boromejka Angelika Pintířová, se narodila 17. května 1963 v Sušici. Vyrůstala v Žihobcích na Klatovsku. V roce 1977 vstoupila do Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského a po maturitě na zdravotnické škole začala pracovat na interním oddělení nemocnice Na Slupi a věnovala se dalšímu studiu na FF UK, obor pedagogika – ošetřovatelství. V roce 1995 byla jmenována představenou v domě sv. Notburgy v Praze a o čtyři roky později se stala představenou v domě sv. Kříže v Praze. V roce 2011 absolvovala studium na pražské DAMU. Od roku 2009 pracuje ve Výchovném ústavu a Středisku výchovné péče Klíčov v Křešíně na Pelhřimovsku. Vyučuje na VOŠ Svatojánská kolej dramatickou výchovu. Pečovala o pana prezidenta Václava Havla v závěru jeho života.
Vysílání: 30.5., 21.15 hod., ČT art; Opakování: 03.6., ČT2

Křesťanský magazín
Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Režie B. Jetelina (Premiéra)
Křesťanský magazín z Prahy se bude ptát na to, co je cílem Mistrovství České republiky ve znalostech Bible, které pořádá Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém.
Vysílání: 03.6., 12.35 hod., ČT2; Opakování: 05.6., ČT2., 07.6., ČT2

21.5.2018 20:05:32 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Sedmé nebe

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Cesty víry a Naše tradice Velikonoce

Cesty víry a Naše tradice Velikonoce

Naše tradice: Velikonoce a Smrtná neděle
Miroslav Táborský představuje šestero postních nedělí, které symbo ...celý článek


Hádanky domů života: Hostouň a Kladno

Hádanky domů života: Hostouň a Kladno

Hádanky domů života II: Hostouň a Kladno
P. Vacek nám představí dva hostouňské židovské hřbitovy a zapomenu ...celý článekČasopis 13 - sekce

HUDBA

Mongolská rocková senzace The Hu míří na RfP

The Hu

Kombinují metal s hrdelním zpěvem šamanů a tradičními lidovými nástroji - mongolský fenomén The Hu, který aktu celý článek

další články...