zvláštní poděkování
Volný.cz

GVUO vydala dvě nové výtvarně zaměřené publikace

GVUO dvě nové publikace

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dvě výtvarné publikace doprovázejí výstavy v Galerii výtvarného umění v Ostravě (GVUO). První s názvem abstraction creation / art non figuratif 1932–1936 je reprintem stejnojmenného alba z roku 1973, doplněná o text Jiřího Jůzy, kurátora stejnojmenné výstavy. Druhá publikace s názvem Norbert Grund pinx. – Johann Balzer sc. představuje Grundovy malby a Balzerovy grafiky, které jsou k vidění na výstavě Norbert Grund fecit / Jan Balzer sculpsit. Obě výstavy je možné si až do 25. března prohlédnout v ostravském Domě umění.

Sedmdesáti stránkovou publikaci abstraction creation / art non figuratif 1932–1936 tvoří texty kurátorů Margit Staber, Jiřího Jůzy a třicet reprodukcí abstraktních umělců, kteří se podíleli na originálním albu vydaném v roce 1973. Prezentované umělce, mezi nimiž je Hans Arp, František Kupka, Piet Mondrian, Wassily Kandinsky, Max Bill, Théo van Doesburg, do alba vybral Paule Nemours.
„Soubor serigrafií a litografií v albu představuje atraktivní výběr umělců, kteří patřili k čelním představitelům nejvýznamnějšího hnutí abstrakce ve dvacátém století. Album má charakter multiplu, protože v podobě mimořádně kvalitních serigrafií a litografií byla zahrnuta díla jednotlivých autorů, v některých případech i v původně negrafických technikách, jako jsou kvaš, kresba, olejem malovaný obraz nebo i reliéf,“ vysvětluje Jiří Jůza, kurátor výstavy a editor publikace. „Díky velmi vstřícné spolupráci se SVETLIK ART FOUNDATION je na výstavě v Domě umění možné obdivovat listy, které patří do exkluzivní první padesátky, jež byla určena pro zúčastněné umělce a nejbližší spolupracovníky. Tyto listy nebyly určeny k prodeji,“ doplňuje.

Osmdesátistránkový katalog Norbert Grund pinx. – Johann Balzer sc. obsahuje statě kurátorů Jana T. Štefana i Jiřího Jůzy a padesát osm reprodukcí. „Katalog představuje osobnost i tvorbu malíře Norberta Grunda a rytce Jana Jiřího Balzera, dvou mimořádných uměleckých osobností 18. století, jejichž dílo získalo ve své době obrovskou popularitu,“ uzavírá Jůza. Na výstavě i v katalogu jsou zahrnuta díla napříč českými sbírkami a soukromými kolekcemi.
Publikace k tisku připravil ostravský grafik Jiří Šigut. Publikace je možno pořídit na pokladně Domu umění nebo v galerijním e-shopu na www.gvuo.cz, Norbert Grund pinx. – Johann Balzer sc. za 450 korun a abstraction creation / art non figuratif 1932–1936 za 520 korun. Výstavy v ostravském Domě umění jsou k vidění od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné na výstavy činí 100 korun plné, 50 korun zlevněné. Vstup zdarma v neděli a pro všechny seniory.

19.2.2018 17:02:27 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama


Časopis 26 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 27. týden

Jiří Korn (Kapelo, zahraj tu polku od podlahy)

Kapelo, zahraj tu polku od podlahy
Josef Zíma uvádí slavné české polky (1977). Hraje Orchestr V. Hybše. Úči celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Josef Suk Serenáda Es dur

Josef Suk

Josef Suk: Serenáda Es dur pro smyčcový orchestr, op. 6
Účinkuje Sukův komorní orchestr, dirigent Josef Suk celý článek

další články...