zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Utkaná architektura

Utkaná architektura - Kengo Kuma

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Ohrada kolem trsů bambusu, struktura z několika oblouků vytvořených spojováním a proplétáním bambusových latěk před Betlémskou kaplí u vchodu do Fragnerovy galerie je názorným příkladem způsobu, jakým pracuje japonský architekt Kengo Kuma.
V programu svého studia vysvětluje, o co mu jde. Chce pozvednout architekturu z „krabicové“ formy, kterou ji vtiskly betonové stavby dvacátého století, v nichž jsou lidé uvěznění v těžkých a tmavých prostorách k čemusi „utkanému“ .Jeho přístup je metaforou k oblečení, snahou obnovit vztah mezi lidskými těly a budovami.

Česká republika je podle něj známá krásnými krajkami, a proto si ji vybral jako první středoevropskou zemí pro uspořádání své výstavy.
Kengo Kuma vystudoval univerzitu v Tokiu, kde nyní už vyučuje. V roce 1990 založil vlastní projekční studio, které má od roku 2008 pobočku v Paříži.
Ve svých projektech kombinuje přírodní materiály a tradiční japonské postupy s moderními materiály a technologiemi, dokáže zasadit nové stavby do sousedství staré architektury, tak aby nenarušovaly její charakter.. Přes své mohutné rozměry působí jeho stavby lehce a vzdušně, jakoby se vznášely a naopak některé jak by přímo vyrůstaly z terénu a byly jeho organickou součástí.

Výstava představuje prostřednictvím fotografií a modelů umístěných na podstavcích z bambusových kmínků necelou dvacítku jeho realizací jak v Asii tak ve Francii, Itálii, Španělsku a Švýcarsku. Jsou to především velké veřejné stavby – kulturní a vzdělávací centra, galerie, kongresové sály, kancelářské budovy – např. Centrum múzických umění v Granadě, ve Francii Umělecké centrum v Besanconu, Kongresové centrum v Angarsu , nový výstavní park v Chartres (pojatý jako dialog s katedrálou) ale také vlakové nádraží v Saint Denis nebo základní tábor na Mont Blancu, v Číně Mu zeum lidového umění a Čínská akademie umění.
K jeho nedávným pracím patří v Japonsku informační centrum Asakusa (2012) a radnice v Toshimě, v roce 2020 má být postaven podle jeho návrhu Národní olympijský stadión v Tokiu.

„Utkané“ stavby japonského architekta Kengo Kumy jsou k vidění ve Fragnerově galerii na Betlémském náměstí do 20. listopadu 2016.

24.10.2016 16:10:56 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek


DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek


Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Květnové koncerty ArtCafé představí směsici žánrů

James Harries (Foto: Marek Musil (Tranzistor2023)

Nejbližší koncerty ArtCafé nabídnou v Broumově během května vystoupení českých i zahraničních muzikantů. Jako celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť celý článek

další články...