zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jubileum Činoherního klubu v obrazech

Ladislava Smoček, Jaroslav Vostrý a Jana Kačer

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Legendární Činoherní klub, komorní divadlo v pražské ulici Ve Smečkách, se dožívá padesátky. K této příležitosti vznikla jednak výstava, která bude do konce února k vidění v Křížové chodbě Staroměstské radnice, a pak to bude slavnostní večer 27. února, kde bude v divadle na slavnostním večeru pokřtěna kniha k jubileu a zároveň připomenuty nejvýraznější části jeho historie (součástí večera bude scénické čtení hry L. Smočka Piknik, která provoz divadla zahajovala). Zájemci a pamětníci ovšem mohou navštívit výstavu, která ve velkoformátových fotografiích připomíná nejen „otce zakladatele“, ale také další umělecké spolupracovníky, kteří se podíleli na image divadla, a pochopitelně hlavně herce, kteří tvořili ono slavné padesátiletí. Na vernisáži bylo možno spatřit mnohé z nich, stejně jako ony zakladatelské osobnosti – teoretika a dramaturga Jaroslava Vostrého, dramatika a režiséra Ladislava Smočka a herce a režiséra Jana Kačera, který tehdy přivedl z ostravského angažmá jádro legendárního souboru.

Výstavu uvozuje citát dramaturga, překladatele a herce Leoše Suchařípy, který prohlásil: "Když začalo divadlo Činoherní klub, bylo to divadlo herců, které inspirovali režiséři. To je jádro všeho, co Činoherní klub je, byl, a pokud pánbůh dopustí, bude. Jinak to není možné formulovat..." Činoherní klub, i tak jak jej znají dnešní diváci, stále zůstává především hereckým divadlem. A my si nyní můžeme připomenout ve fotografiích, ale také plakátech na jednotlivé inscenace alespoň ty nejslavnější ze 132 inscenací, které tu měly premiéru, i texty, které vznikly přímo pro toto divadlo (např. veškeré hry L. Smočka měly premiéru právě zde). Podle statistik v přibližně jedenácti tisících večerů viděly představení Činoherního skoro tři miliony diváků.
Připomeňme, že Činoherní klub vznikl roku 1965 jako součást Státního divadelního studia, a byl zformován (možná trochu idealisticky jako místo, kam si budou herci po představení v jiných divadlech chodit zahrát to, co je jejich srdci blízké. U jeho zrodu stáli spolužáci z pražské divadelní fakulty AMU Ladislav Smoček a Jaroslav Vostrý, který se stal prvním uměleckým šéfem této scény. Základ hereckého souboru přišel z Ostravy s režisérem Janem Kačerem a výtvarníkem Lubošem Hrůzou. V průběhu padesáti let prošel soubor výraznými proměnami, a několikrát se musel znovu nadechnout. Nicméně, vydržel. Současným ředitelem a uměleckým šéfem je od sezony 1999/2000 Vladimír Procházka, trvale se souborem spolupracují dramaturg Roman Císař a tři režiséři - doyen Ladislav Smoček, Ondřej Sokol a Martin Čičvák. V angažmá je tu 18 herců, a množství dalších s ČK spolupracuje. Jako doprovodný program k výstavě připravilo divadlo nabídku záznamů slavných inscenací.

www.cinoherniklub.cz

16.2.2015 11:02:58 JaSop | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...