zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Proměny Koňského trhu - Václavského náměstí

Sadelerův prospekt z roku 1606

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Kdo jde v poslední době po pěší zóně ve středu Václavského náměstí, nemůže v horní části přehlédnout panely s velkoformátovými fotografiemi. Tentokrát se nejedná o nějakou agitaci jak tu bývá zvykem ale spíše o slovo, příspěvek k diskuzi o budoucí podobě tohoto moderního srdce Prahy.

Muzeum hlavního města Prahy tu představuje podoby Václavského náměstí v průběhu historie doplněné o komentáře, co vše pozoruhodného se zde v určitém dějinném okamžiku nacházelo.

Přehlídku zahajuje známý Sadelerův prospekt z roku 1606, který jako jeden z prvních zachycuje Koňský trh - jedno ze tří rozlehlých tržišť Karlova Nového Města. V jeho středu je zřetelně vidět nedostavěný chór kostela Panny Marie Sněžné, linie příkopu na pomezí Starého a Nového Města - budoucí stejnojmenné ulice i příští ulice Vodičkova. Na dalších historických rytinách rozpoznáváme barokní kašny (dnes instalované v Hořicích a Třebechovicích pod Orebem), dozvídáme se, že Koňským trhem protékal potok a byl tu dokonce i rybník! Je tu také ještě Bendlova socha svatého Václava z roku 1680, která byla v devatenáctém století přemístěna na Vyšehrad, později v osmdesátých letech 18. století divadlo Bouda, malebné měšťanské domy podobné výšky. Následně přibylo krásné stromořadí a zdobné kandelábry plynových lamp. V 19. století se už prudce prosazují civilizační vymoženosti- koňská dráha od roku 1884, elektrická tramvaj v roce 1900 a pak automobilová doprava. Staré barokní domy nahrazují městské paláce bank, hotelů, obchodních domů. Z Václavského náměstí - přejmenovaného v bouřlivém roce 1848 se stává rušná dopravní tepna, tak jak to známe dnes. Za zmínku stojí stavební aktivity od přelomu století do druhé světové války, které z Václavského náměstí učinily "galerii moderní architektury" - Ať už je to pozdně secesní hotel Evropa, pozdně secesní palác Koruna, Janákův funkcionalistický hotel Juliš nebo Gočárův palác Fénix. A nesmíme zapomenout na naše národní symboly Národní muzeum, vystavěné v letech 1885 až 1890 na místě zbořené Koňské brány a před ním mohutný Myslbekův pomník svatého Václava z počátku druhého desetiletí dvacátého století.

Obrazové panely by si měli prostudovat nejen všichni obyvatelé Prahy, kterým záleží na vzhledu našeho hlavní město ale i ti kompetentní, kteří jeho budoucnost navrhují a realizují. Mají šanci to udělat ještě do 11. května 2014.

5.5.2014 20:05:51 HelKo | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek


Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...