zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 53. týden

Tři dny Kondora

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Galantní slavnosti
Válka v krajkách, kde není vítězů ani poražených. Francouzsko-rumunská komedie z doby, kdy válečná a milostná dobrodružství patřila ke správnému životnímu stylu (1965). Hrají: J.-P. Cassel, G. Kovács, G. Casileová, J. Richard, M. Duboisová a další. Režie René Clairb
V úvodu filmu popisuje průvodce postavy na velkém historickém obrazu, tak jak je ve své historické komedii rozdal scenárista a režisér René Clair. Je na něm zobrazen příběh, kterým skončilo obléhání Allenbergovy pevnosti: uprostřed jsou dva vojevůdci, které válka postavila proti sobě a kteří se nakonec usmířili a právě si blahopřejí. Vlevo je maršál Allenberg, vpravo je kníže Beaulieu. Na obraze je leccos zajímavého, co přimělo historiky k zamyšlení: Kladou si třeba otázku - Čemu se tak potutelně usmívá tenhle praporečník? Komu platí, zřejmě zlomyslné, poznámky toho poddůstojníka? Proč mají tyto dvě postavy masky intrikánů a šibalů? Že by to bylo svérázné zpodobení válečných pohrom a strázní z časů galantních slavností, jejichž hrdiny byli vznešení vojevůdci, kteří vedli války se stejnou rozkoší jako svůj zahálčivý, přepychový život, a jejich méně vznešení vojáci, kteří hladověli a válek měli plné zuby?
Vysílání: 01.1., 14.45 hod., ČT2

Francouzský polibek
Meg Ryanová chce získat zpátky svého milence a přitom se řítí do bláznivého dobrodružství. Americká komedie (1995). Dále hrají: T. Hutton, K. Kline, J. Reno, F. Cluzet, S. Anbehová a další. Režie Lawrence Kasdan
Láska a náhoda dovedou pořádně zamíchat s lidskými životy, někdy přitom doslova nenechají kámen na kameni. Spořádaná Američanka Kate se vydává do Francie za svým milencem Charliem, který ji po několika dnech v Paříži oznámil do telefonu, že tu právě potkal ženu svých snů. Kate chce o svoji lásku bojovat, ale netuší, co všechno na ni v dalších hodinách čeká. Již v letadle se setká se šarmantním, ale také svérázným podvodníkem Lucem. Ten totiž tajně ukryje do jejího zavazadla pašovaný náhrdelník se sazenicí vinné révy a zkomplikuje přitom život zdrženlivé Kate i sám sobě... Romantickou komedii o vztahu mezi dvěma naprosto rozdílnými lidmi natočil režisér Lawrence Kasdan (Náhodný turista, Wyatt Earp), který dává velkou hereckou šanci hlavním představitelům. Postavu Kate ztvárnila Meg Ryanová, která se proslavila ve filmu Když Harry potkal Sally..., později hrála například ve snímcích Top Gun, Samotář v Seattlu, I.Q., The Doors, Město andělů, Čas smyslnosti. Samorostlého Francouze hraje Kevin Kline (známého z filmů Velké rozčarování, Piráti z Penzance, Silverado, Grand Canyon, Ryba zvaná Wanda či Divoká stvoření.
Vysílání: 01.1., 21.35 hod., ČT2

Myslím, že ji miluji
Vincent Lindon a Sandrine Bonnaireová jako umělkyně a byznysmen. Francouzská romantická komedie (2007). Dále hrají: F. Berléand, K. Merad, L. Folyová a další. Režie Pierre Jolivet
Lucasovi je něco přes čtyřicet, vede nadnárodní firmu a je hluboce zklamán ze svých předcházejících vztahů. Elsa je výtvarnice, sebevědomá inteligentní žena, která dělá mozaiku do haly jejich moderní budovy. Ti dva se zkrátka museli potkat, jen láska v tomhle věku a při určitých zkušenostech není zdaleka samozřejmostí.
Vysílání: 02.1., 14.20 hod., ČT1

Zločin z lásky
Příliš velké ambice, chorobná touha po pořádku a ponížení, které nelze zapomenout. Kristin Scott Thomasová a Ludivine Sagnierová ve francouzském kriminálním dramatu (2010). Dále hrají: P. Mille, G. Marquet, G. Laroche a další. Režie Alain Corneau
Christine je prototyp veleúspěšné ženy. Je v čele francouzské pobočky velké nadnárodní firmy, je bohatá, krásná, žije v luxusu a není nic, co by si nemohla dopřát. Zároveň je však chladná, tvrdá a nenápadně s lidmi manipuluje. Mladičká Isabelle v ní spatřuje svůj vzor a zprvu Christine ve všem věří. Když si však přivlastní její nápad a pošle ji na služební cestu se svým milencem Philippem, Isabelle pozná, že má před sebou člověka bez skrupulí, který si s ní pohrává a který ji nikdy nenechá vedle sebe vyniknout.
Když Isabelle stráví s Philippem noc, Christine zaútočí a poníží ji před všemi spolupracovníky. Začíná boj nejen o místo na slunci, ale i o život. Známý francouzský režisér Alain Corneau, jehož tvorbu si v České televizi připomeneme filmy Volba zbraní a Policejní kolt vzor 357, obsadil do jedné z hlavních rolí světovou hvězdu Kristin Scott Thomasovou.
Vysílání: 02.1., 22.50 hod., ČT1

Lidé z předměstí
Nejen starobylá šlechtická sídla či odlehlé hvozdy skrývají děsivé hrůzy a krvelačná monstra. Americká komedie pro celou rodinu s hororovými prvky a Tomem Hanksem v hlavní roli (1989). Dále hrají: B. Dern, C. Fisherová, R. Ducommun a další. Režie Joe Dante (Premiéra)
Jedním z charakteristických žánrů osmdesátých let byly rodinné, potažmo dětské snímky, které zahrnovaly hororové prvky. Vedle dnes ikonických filmů jako Gremlins, Rošťáci nebo Stůj při mně tento trend pronikl i do televize v podobě populárních seriálů jako Příběhy ze záhrobí, Neuvěřitelné příběhy či The Twilight Zone. Zatímco pro většinu známých i dnes již zapomenutých režisérů, kteří dávali těmto snímkům vzniknout, se jednalo o žánrové zakázky, pro jednoho tvůrce se staly ideálním naplněním jeho autorských ambicí. Joe Dante miloval laciné béčkové horory a sci-fi z 50. let, které se vyznačovaly úsměvnými mechanickými efekty, přepjatým herectvím a absurdními premisami. Svou filmařskou kariéru započal příznačně v proslulé továrně na brakové sny New World Pictures vedené Rogerem Cormanem, ale až ve spolupráci se Stevenem Spielbergem, potažmo jeho produkční společností Amblin Entertainment dostala jeho fascinace brakem ideální vyústění v projektech jako Gremlins nebo Vnitřní vesmír. Lidé z předměstí vznikli na konci osmdesátých let, když bohužel pro Danteho móda brakově či hororově rámovaných fantaskních filmů pro celou rodinu ustupovala z diváckého zájmu. Snímek je v zásadě koncipovaný jako delší epizoda seriálů typu Příběhů z hrobky a v hávu osmdesátkové rodinné komedie spojuje slapstickový humor s požitkářskou poctou prvkům starých hororů. Vyprávění o předměstské komunitě, do níž se nastěhuje tajuplná rodina, již starousedlíci podezřívají z nejbizarnějších démonických aktivit, divákům připomíná, že staré naivní horory publikum nejen strašily, ale také bavily. Hlavní role zmatkářského středostavovského tatíka, který se proti své vůli dostává do nepříjemných situací, se skvostně zhostil Tom Hanks. Dnes je znám především jako hvězda oscarových melodramat či distinguovaných romantických komedií, ale jak dokládá mimo jiné i tento film, v osmdesátých letech byl jedním z nejtalentovanějších komediálních herců. Hanksovi skvěle sekundují další dobové hvězdy jako Bruce Dern, Rick Ducommun, Corey Feldman a Carrie Fisherová, která ve zdejší roli racionální manželky dokázala alespoň na chvíli uniknout stínu své role z Hvězdných válek.
Vysílání: 03.1., 14.05 hod., ČT1

Blues Brothers
Dan Aykroyd a John Belushi jdou tvrdohlavě za svým cílem. V patách mají policii, rozlícené nacisty a zklamanou snoubenku. Americká komedie (1980). Dále hrají: J. Candy, The Blues Brothers Band, C. Calloway, H. Gibson, C. Fisherová, Twiggy, F. Oz, S. Spielberg, S. Lawrence, J. L. Hooker a další. Režie John Landis
Po návratu z vězení Jake Blues s bratrem Elwoodem navštíví dům, v němž byli kdysi vychováni jeptiškami. Tady stojí před jasným rozhodnutím: na to, aby sehnali 5000 dolarů pro kostel, mají pouhých jedenáct dnů. Jake s bratrem Elwoodem se proto rozhodnou obnovit jejich bývalou bluesovou skupinu. Tím se kolotoč ztřeštěných akcí a honiček s poldy v patách teprve roztáčí. Jejich plány na získání peněz totiž neustále někdo narušuje, dvojice bratrů také na sebe poštve téměř každého... Příběh, který využívá hudební komedie ve spojení s žánrem akčního filmu, proslavily dvě velké honičky aut. V hlavních rolích zaujmou herecké hvězdy Dan Aykroyd, John Belushi a John Candy. Vedle skupiny The Blues Brothers Band tu nalezneme jako hosty známé osobnosti filmového světa (Steven Spielberg, John Lee Hocker, Twiggy, Frank Oz, Steve Lawrence a Paul Reubens). Na tento snímek navazuje volné pokračování Blues Brothers 2000.
Vysílání: 03.1., 00.20 hod., ČT1

Velký třesk
Antonio Banderas na stopě nezvěstné striptérky a ukrytých diamantů v americkém kriminálním filmu (2010). Dále hrají: T. Kretschmann, W. Fichtner, S. Guilloryová, A. Reeserová, D. Lindo, S. Elliott a další. Režie Tony Krantz (Premiéra)
Film noir tvoří svébytnou odnož kriminálních snímků a jeho největší obliba je spjata se čtyřicátými a padesátými lety minulého století. To ovšem neznamená, že by podobné filmy už nevznikaly. Natáčí se jich poměrně dost a většinou svými zápletkami upomínají na starší, dobře známá díla. K podobným patří i Velký třesk (2010), který se jako správný noirový film odvíjí v retrospektivě. Dočasně slepý soukromý detektiv Ned Cruz (Antonio Banderas) líčí třem kriminalistům při výslechu, co se vlastně stalo. Jak ho jednou v noci navštívil právě propuštěný ruský boxer Anton (Robert Maillet) a požádal ho, aby mu našel jeho ztracenou přítelkyni Lexii (Sienna Guilloryová) a především diamanty za třicet milionů, které někam schovala.
Znalci už jistě identifikovali značnou podobnost příběhu s Chandlerovým románem Sbohem buď, lásko má. Režisér Tony Krantz, který je poměrně úspěšným producentem (Lynchův snímek Mulholland Drive, ale také populární seriál 24 hodin), se spolehl nejen na prověřený syžet, ale také na kvalitní soubor známých herců, jež se mu podařilo shromáždit, a na barvité prostředí losangeleského podsvětí i novomexické pouště, kde celý příběh končí.
Vysílání: 04.1., 23.40 hod., ČT1

Špinavé ulice
Svoje hříchy neodčiníš v kostele, ale na ulici... Klasický americký film (1973). Hrají: H. Keitel, R. De Niro, D. Proval, A. Robinsonová, R. Romanus, C. Danova a další. Režie Martin Scorsese
Americký režisér Martin Scorsese (nar. 17. 11. 1942, Flushing, Queens, New York) vyrůstal jako syn sicilského přistěhovalce v manhattanské čtvrti Little Italy. Časté nemoci ho vydělovaly z dětského kolektivu, takže po skončení základní školy vstoupil do semináře s úmyslem stát se knězem. Po roce byl vyloučen a začal se věnovat filmu, jenž byl od dětství jeho vášní a jejž později vystudoval na Newyorské univerzitě (1964). Upoutal pozornost už svými krátkými filmy, zejména oceněným Velkým holením, a několik let zůstal na univerzitě jako pedagog. V té době také vznikla s použitím autobiografických motivů jeho celovečerní prvotina Kdopak to klepe na moje dveře (1968). Scorseseho první významný film Špinavé ulice (1973) sice komerčně propadl, ale výrazně upozornil na jeho schopnost realisticky postihnout vývoj filmových postav, na jeho svébytný vizuální styl a v neposlední řadě na herectví jeho oblíbených představitelů Harveyho Keitela a Roberta De Nira. Další umělcova tvorba je přehlídkou toho nejzajímavějšího, co ve Spojených státech vzniklo (mj. Alice tu už nebydlí - 1974, Taxikář - 1976, dok. Poslední valčík - 1978, Poslední pokušení Krista - 1988, Mafiáni - 1990, Gangy New Yorku - 2002, Hugo a jeho velký objev - 2011). Za vrchol jeho díla bývá odborníky považován černobíle natočený životopis boxera Jakea LaMotty Zuřící býk (1980), který vynesl De Nirovi hereckého Oscara a v anketě předních filmových kritiků byl označen za nejlepší americké filmové dílo 80. let, ovšem v hodnocení jeho kolegů je to drsné drama z bostonského podsvětí Skrytá identita (2006), za něž po několika neúspěšných pokusech konečně dostal svého režijního Oscara. Pracuje až na výjimky v Hollywoodu, ale dokázal si v jeho rámci zachovat potřebnou tvůrčí svobodu a natáčet více či méně osobní filmy. Aktivně pomáhá při zachovávání filmového dědictví minulosti a mezi kolegy je uznáván pro encyklopedické znalosti starých amerických filmů. Svého vlivu také využívá jako producent snímků jiných tvůrců.
Špinavé ulice (1973), vykazující řadu autobiografických rysů a odehrávající se ve Scorseseho domovské čtvrti, patří ke stěžejním dílům tzv. Nového Hollywoodu, nesourodého ale vlivného hnutí převážně mladých amerických filmařů (ještě např. Coppola, Spielberg, Lucas, Altman, Ashby), kteří rozhodujícím způsobem přetvořili slavnou továrnu na sny ke svému obrazu. Hrdiny snímku jsou dva kamarádi, Charlie (Harvey Keitel) a Johnny Boy (Robert De Niro), předurčení svým zázemím k životu drobných podvodníků na ulicích Little Italy. Nic na tom nemůže změnit ani katolická výchova, ani případná snaha se nějakým způsobem z daného koloběhu vymanit. Film měl premiéru na začátku října 1973 v rámci Newyorského filmového festivalu a hlasitě upozornil nejen na příchod zaníceného a talentovaného tvůrce, ale i na oba hlavní herce. Ani velice pochvalné recenze tehdejších předních kritiků (zejména Pauline Kaelové) však nepomohly snímku, aby si mohl najít své diváky. Konvenční distribuční model studia Warner Brothers ho odsoudil k brzkému zapomnění. Přes některá výroční ocenění (Cena newyorských filmových kritiků za vedlejší výkon pro De Nira, nominace na Cenu Cechu amerických scenáristů pro Scorseseho a jeho častého spolupracovníka Mardika Martina) byl film náležitě oceněn až s časovým odstupem, zejména když Scorsese s Taxikářem vyhrál Zlatou palmu na MFF v Cannes. V roce 1997 byly Špinavé ulice zařazeny do Národního filmového registru při Knihovně kongresu.
Vysílání: 03.1., 23.30 hod., ČT2

Tři dny Kondora
Robertu Redfordovi ze zvláštního oddělení CIA jde o život. Kdo může mít zájem na likvidaci jeho kolegů? Americký thriller (1975). Dále hrají: F. Dunawayová, C. Robertson, M. von Sydow, J. Houseman a další. Režie Sydney Pollack
V jednom z oddělení CIA, krytém jako historická literární společnost, pracuje mladý literární vědec Joe Turner. Spolu s dalšími pracovníky studují brakovou literaturu, aby odhalili, zda se někde neobjevují náznaky úniku informací ze CIA, současně pro její potřeby hledají nové informace a nápady. Když se Joe jednoho dne vrátí z nedalekého bistra, kde byl pro jídlo, nalezne všechny své spolupracovníky zavražděné. Pod svým krycím jménem Kondor informuje o šokující události centrálu a rychle pochopí, že o život jde i jemu... Napínavý thriller vznikl volně podle knížky Jamese Gradyho Šest dní Kondora (která vyšla i česky). Film vznikl na popud hollywoodské hvězdy Roberta Redforda, představitele hlavní role zaměstnance CIA Joea Turnera, který si za partnerku vybral Faye Dunawayovou pro úlohu fotografky Kathy a režií pověřil svého dlouholetého přítele Sydneyho Pollacka. Snímek patří do série politických filmů, jež vznikaly ve Spojených státech v 70. letech po tom, kdy byla odhalena aféra Watergate (jako známé tituly Pohled společnosti Parallax, Rozhovor, Všichni prezidentovi muži). Dodnes neztratil nic na své působivosti. Za pozornost stojí herecké obsazení vedlejších postav. Vedoucí pracovníky CIA Higginse a Wabashe hrají známá hollywoodská hvězda 50. a 60. let Cliff Robertson a významný divadelník John Houseman. Výraznou figuru profesionálního zabijáka tu vytváří bergmanovský herec Max von Sydow. Ještě upozorněme na výbornou hudbou skladatele Davea Grusina.
Vysílání: 05.1., 21.50 hod., ČT2

29.12.2013 11:12:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...