zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Olomouc a Kroměříž propojí Duchovní osa Moravy

Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Novou podobu a vyšší úroveň bude mít spolupráce Muzea umění Olomouc, Arcibiskupství olomouckého a Národního památkového ústavu v Kroměříži. Ve snaze o těsnější propojení tradičních turistických cílů – Olomouce a Kroměříže – a intenzivnější využití jejich potenciálu v oblasti cestovního ruchu se tyto tři instituce dohodly na realizaci projektu Duchovní osa Moravy (D.O.M.). Zájem na vzniku společného návštěvnického programu kroměřížského zámku, Arcidiecézního muzea Olomouc a olomouckého Arcibiskupského paláce stvrdí 19. dubna 2013 v Kroměříži jejich zástupci podpisem společné deklarace.

„Muzeum umění, arcibiskupství a kroměřížský Národní památkový ústav projektem Duchovní osa Moravy chtějí rozvíjet již fungující spolupráci. Jejím středobodem je Arcidiecézní muzeum Kroměříž, které sídlí v kroměřížském zámku a spravuje a představuje světově proslulé arcibiskupské sbírky. Zkušenosti a hlavně vědomí nedostatečně využitých možností nás vedly k přesvědčení, že je třeba vytvořit nový turistický produkt, společný program, který propojením jednotlivých objektů a jejich expozic umožní návštěvníkovi Olomouce a Kroměříže získat úplný přehled o významu a šíři aktivit spojených s tisíciletým působením olomoucké arcidiecéze na Moravě,“ osvětlil vznik a základní ideu projektu jeho iniciátor Ondřej Zatloukal z Muzea umění Olomouc.

„Spolupráce arcibiskupství a Muzea umění nese dlouhodobě krásné plody a je ukázkou skvělé součinnosti mezi církevní a státní institucí. Jejím motorem je především zodpovědnost za dědictví minulých generací. Jeden bez druhého by takové dílo dnes nedokázal. Dobrá zkušenost nás vede k rozhodnutí rozvinout další spolupráci, aby třetí největší galerie u nás měla i podle návštěvníků to místo, které jí patří. Doufám, že pak budou následovat i jiné oblasti, kde by mohla být pro společnost spolupráce církve a státu velmi přínosná,“ pochvaloval si spolupráci s Muzeem umění Olomouc olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

„Projekt D. O. M. je přirozeným vyústěním spolupráce všech tří subjektů, jejich snahy zprostředkovat návštěvníkům dějiny diecéze a jejího vlivu na vývoj Moravy. Každý přistupuje k tomuto úkolu způsobem sobě vlastním a často se v tom potkáváme. Nyní deklarujeme ochotu a vůli podřizovat své aktivity společnému cíli,“ komentoval nový projekt Jan Slezák, ředitel Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Jakou konkrétní podobu bude projekt D.O.M. mít? Podle Zatloukala má vzniknout nejpozději v roce 2015 společná prohlídková trasa prolínající kroměřížským zámkem, Arcibiskupským palácem a Arcidiecézním muzeem Olomouc. Každý z objektů přitom bude prezentovat dílčí téma vztahující se k bohatým kulturním a duchovním dějinám arcidiecéze. „Například v olomouckém Arcibiskupském paláci se expozice zaměří na duchovní dějiny arcidiecéze, v Arcidiecézním muzeu na umělecký mecenát a v Arcibiskupském zámku a zahradách v Kroměříži by dokumentovali historii bohaté sítě rezidencí a politicko-hospodářskou správu arcidiecéze,“ vyjmenoval s tím, že projekt důsledně propojí výstavní, publikační, edukačně-prezentační a marketingové aktivity.

Duchovní osa Moravy, jejíž realizace se neobejde bez spolupráce s místní samosprávou, ale také s agenturami cestovního ruchu nebo podobnými projekty v zahraničí, počítá i s nezbytnými úpravami a vizuálním sladěním výstavních sálů a vznikem společného knižního průvodce. „Například v Arcibiskupském paláci dosud není prostor pro stálou expozici, v Arcidiecézním muzeu Olomouc bude třeba stávající expozici vhodně doplnit a obměňovat a v kroměřížském zámku budeme muset projekt skloubit s probíhajícími stavebními, expozičními a provozními úpravami,“ doplnil Zatloukal. Prvotní náklady spojené s D.O.M. si přitom každá ze stran uhradí z vlastních zdrojů, současně ale budou hledat podporu v evropských či regionálních dotačních titulech.

Zatloukal věří, že nový turistický produkt, který může zvýšit atraktivitu Olomouce a Kroměříže, se podaří alespoň dílčím způsobem uvést v život již v letošním roce. „Podpis společné deklarace je nezbytný první krok. Teď už se můžeme pustit do samotné realizace,“ dívá se iniciátor projektu optimisticky do budoucnosti.

15.4.2013 23:04:43 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn celý článek

další články...