zvláštní poděkování
Quantcom.cz

217. výročí založení Společnosti vlasteneckých přátel umění

Anežský klášter

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V sobotu a v neděli 2. – 3. února 2013, v rámci oslav výročí, připravila Národní galerie v Praze pro návštěvníky vstup zdarma do svých expozic. Dějiny Národní galerie v Praze se začaly psát 5. února 1796, kdy se skupinka významných představitelů patrioticky zaměřené české šlechty, společně s několika vzdělanci z řad osvícenského měšťanstva rozhodla, řečeno dobovou terminologií, pozdvihnout upadlý umělecký vkus domácí veřejnosti. Korporace, nazvaná Společnost vlasteneckých přátel umění, pak založila dvě významné instituce, které Praha postrádala: Akademii umění a veřejně přístupnou Obrazárnu.

Právě Obrazárna Společnosti vlasteneckých přátel umění se stala přímou předchůdkyní Národní galerie v Praze. Roku 1902 přibyla k Obrazárně další významná instituce – Moderní galerie Království českého jako soukromá fundace císaře Františka Josefa I. Moderní galerie pak začala budovat kmenovou kolekci českého umění 20. století.

V roce 1918 se Obrazárna Společnosti vlasteneckých přátel umění proměnila v ústřední uměleckou sbírku nového státu. Vedení Obrazárny se roku 1919 ujal Vincenc Kramář, který ji za krátkou dobu proměnil v relativně moderní, odborně spravovanou galerii.

Ve složitém válečném období v roce 1942 přešly pod správu Národní (oficiálně Českomoravské zemské) galerie fondy zrušené Moderní galerie. Zákon o NG z roku 1949 pak tento stav právně posvětil. Prvotní myšlenka, stojící u zrodu NG, je přítomná ve všech složitých peripetiích jejího vývoje: prostřednictvím uměleckých děl povznést ducha národa. V tomto ideálu spatřujeme poslání Národní galerie v Praze i dnes.

V současné době spravuje Národní galerie v Praze sedm objektů s pěti stálými expozicemi:
klášter sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropě), Šternberský palác (Evropské umění od antiky do závěru baroka), palác Kinských (Umění Asie a starověkého Středomoří), Veletržní palác (Umění 20. a 21. století), Schwarzenberský palác (Baroko v Čechách), Salmovský palác (výstavní prostor NG), Valdštejnská jízdárna součást sídla Senátu, je dlouhodobě pronajatá pro konání výstav Národní galerie v Praze.

Aktuálně Národní galerie v Praze pořádá osm výstav, z toho jednu unikátní zahraniční výstavu českého umění 1905-1943 Krajina, kterou jsem nikdy neviděl v National Museum of Contemporary Art v korejském Soulu. Mezi další významné projekty Sbírky moderníhoa současného umění patří výstava František Kupka: Cesta k Amorfě v Salmovském paláci,dále např. výstava Jiří Kolář & Béatrice Bizot Korespondáž, která představuje soubor dosud nevystavených koláží Jiřího Koláře, které vznikly z velké části mezi létem 1986 a podzimem 1987. Sbírka grafiky a kresby aktuálně prezentuje tři grafické kabinety - Jan Trampota (1889–1942): „Bez vlastního zážitku není porozumění“ve Veletržním paláci, kterou připomínáme výročí tohoto solitéra, dále přitažlivý soubor Hollarových ilustrací ve Schwarzenberském paláci Václav Hollar: Ilustrace k Ezopovým bajkám a k čtyřstému výročí úmrtí císaře Rudolfa II. Sbírka grafiky a kresby připravila výstavu grafického umění Rudolf II. a mistři grafického umění.

Sbírka umění 19. století představuje nejvýznamnější díla umělců 19. stol. na výstavě Mistrovská díla rakouského a německého malířství 19. století.

Další z řady komorních tematických výstav, kterou připravila Sbírka asijského umění v prostorách stálé expozice v paláci Kinských se jmenuje Život v asijském paláci. Láska, luxus, zahálka,která propojuje různé oblasti asijského umění společným tématem palácového života.

18.2.2013 15:02:22 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...