zvláštní poděkování
Quantcom.cz

SVĚTLO a ZVUK na Pražském Quadrienale

Enrico Bagnoli Die Walkure - Teatro alla Scala (2010)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pět dní věnovaných světelnému a zvukovému designu doslova rozsvítí a rozezvučí program letošního Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru (PQ). Práce se světlem a zvukem jsou stěžejními obory spojenými se scénografií. Proto jim po právu náleží jeden z projektů PQ nazvaný SVĚTLO A ZVUK, kterým ve dnech 19. až 23. června 2011 ožije Nová scéna Národního divadla v Praze. Samotné Quadriennale obsadí centrum a veřejné prostory metropole od 16. do 26. června 2011.

Oba rychle se rozvíjející obory se kurátoři sekce Světlo a zvuk pokusí zachytit v různých formách tak, aby každý zájemce nalezl, co je pro něj zajímavé. Košatá prezentace bude atraktivní nejen pro profesionály, ale rovněž pro ty, jež fascinují například show hudebních hvězd nebo audiovizuální projekty. Projekt Světlo a zvuk mají na starosti generální komisař PQ a scénograf Boris Kudlička a britský zvukový designér Steven Brown. Interaktivní prezentace nejnovějších postupů, výstavu i panely obohatí osobní účast věhlasných tvůrců jako Scanner, Tod Machover, Olaf Winter či Felice Ross.
„Dlouhá léta byly světlo a zvuk trochu upozaděny. Se stále lepšími technologiemi a vzrůstající poptávkou tvůrců i publika po spektakulárnějších projektech se situace mění. O obory se zajímají hudebníci, grafici, designéři… A naopak – lidé vzešlí z divadelního prostředí jsou najímáni jako tvůrci opulentních megakoncertů hudebních kapel nebo jako autoři vizuálních konceptů módních přehlídek,“ říká Boris Kudlička, generální komisař PQ.
Unikátní umělecké zážitky mohou vzniknout ve Zvukové kuchyni, prostoru pro performativní zvukové instalace, které budou mít díky zapojení notebooků a jiných přenosných zařízení interaktivní charakter. Výstava světelného designu na Nové scéně představí práce zásadních světových designérů napříč disciplínami: od činohry, opery a instalace až po čím dál oblíbenější akce ve veřejném prostoru. Třešničkou na dortu bude projekce nového dokumentárního filmu Divadlo Svoboda o významném českém scénografovi Josefu Svobodovi, jehož inovace právě v oblasti divadelního světla změnily scénografickou praxi na celém světě. Snímek režíroval Svobodův vnuk Jakub Hejna.
Originální příklady využití zvukového a světelného designu nabídne svým návštěvníkům i živá výstava Intersekce: Intimita & spektákl, jež bude od 16. do 26. června zpřístupněna v architektonickém labyrintu 30 boxů na piazzettě Národního divadla. Ta mimo jiné nabídne prostorově zvukovou instalaci Jana Buriana a Jaroslava Hrdličky vytvořenou pro irský Abbey Theatre, projekt souboru Societas Raffaelo Sanzio, na kterém se podílí hvězdný hudebník a zvukový designér Scott Gibbons. Dále zvukovou instalaci založenou na scéně z filmu Ingmara Bergmana Šepoty a výkřiky připravuje finský umělec Hans Rosenström. Jedinečný přístup práce se světlem pak nabídne společný projekt teoretičky umění Caroline Evans a světelného designéra Hansjörga Schmidta.

30.5.2011 15:05:58 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

Dny evropského filmu znají své vítěze

Bez dechu (Without Air)

Na mezinárodním festivalu Dny evropského filmu (DEF) byly dnes slavnostně předány v pražském kině Přítomnost f ...celý článek


Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Igor Orozovič vydává album

Igor Orozovič

Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

další články...