zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 18. týden

Běla Kolářová

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Běla Kolářová (Vysílání: 03.5., 19.20 hod., ČT2)
Celoživotní tvorba Běly Kolářové je příznačná neustálým objevováním netradičních výtvarných postupů a technik. Začínala v polovině 50. let s klasickou fotografií, brzy však obrátila pozornost k nekonvenčnímu využití fotografického média. Výsledkem jejích experimentů se staly tzv. umělé negativy, kombinace parafínu, celofánu a osvětleného fotografického papíru, které vznikaly bez použití fotoaparátu.
Od poloviny šedesátých let se Kolářová věnovala kolážím a asamblážím vytvářeným z různých drobných předmětů (sponky, sirky, žiletky, patentky, korálky, kadeře vlasů, rtěnky). Ačkoli nikdy nedosáhla věhlasu svého manžela, básníka a malíře Jiřího Koláře, patří její dílo k tomu nejzajímavějšímu v českém poválečném výtvarném umění.
Běla Kolářová zemřela 12. dubna 2010 ve věku 87 let.

Brána poznání Leonardo da Vinci: Poslední večeře (Vysílání: 04.5., 16.05 hod., ČT2)
Leonardo da Vinci (1452–1519) byl nejen význačný malíř a grafik renesance, ale také architekt, znalec lidské anatomie, sochař, matematik, mechanik, hudebník, básník a dokonce i vojenský stratég. Narodil se poblíž toskánské vesničky Vinci jako nemanželský syn místního notáře a venkovské děvečky. Fakta o osudech jeho monumentální fresky Poslední večeře zřejmě překvapí i odborníky.

Výtvarnické konfese Miroslav Pacner (Vysílání: 04.5., 16.55 hod., ČT2)
Niterná vyznání, rekapitulace a úvahy nad životem a prací. Série exkluzivních portrétů českých výtvarníků ukazuje, jak mnohovrstevnaté může být uvažování o umění a jak spletité jsou cesty v jeho dosažení. Tento díl představuje výtvarníka Miroslava Pacnera.

Deset století architektury Vila Tugendhat (Vysílání: 07.5., 15.55 hod., ČT2)
Vila Tugendhat v Brně je ztělesněním nového řádu věcí, založeném na souladu funkce, materiálu a tvaru. V roce 1928 manželé Tugendhatovi zadali projekt nové vily německému architektovi Ludwigu Miese van der Rohe. V prosinci 1930 byla vila již hotova, a Tugendhatovi byli touto stavbou okouzleni. Není divu, když celá stavba je naplněním architektova kréda - klasicistně střídmá v prostředcích, čistá ve tvarech, důstojná ve výrazu, dokonalá v proporcích a harmonická v detailech. Meise va der Rohe navrhl nejen podobu vily, ale i nábytek a veškeré detaily v interiéru. Dokonce osobně vybíral materiály na stěny vybraných místností.
Když procházíme interiérem, objevuje se před námi promyšlenost celého prostoru, od vstupní haly přes obývací část, jídelnu a knihovnu až po koupelnu. Dvě prosklené stěny se otevírají do zahrady a propojují tak organicky vnitřek vily s okolní zahradou. Vila ve své době byla výrazem autorovo uměleckého názoru a stala se vzorem dokonalého architektonického díla.
Manželé Tugendhatovi tady bydleli pouhých 8 let. V roce 1938 emigrovali do Venezuely. Následující rok vilu pak zabrali nacisté. Na sklonku války vila byla vydrancována a nepřímo poškozena výbuchem bomby. V 60. letech byla pak zapsána do seznamu kulturních památek UNESCO a v 80. letech zrekonstruována. Proti představám architekta, který by z ní nikdy nechtěl mít muzeum, vila už nebyla dále obydlena. Od ledna 2010 do roku 2012 zde opět probíhá rozsáhlá rekonstrukce.

Náš venkov (Vysílání: 08.5., 08.55 hod., ČT2)
Architekt Jan Kruml, který společně s dalšími nadšenci zakládal soutěž Vesnice roku, ideu oceňovat je obkoukal v Rakousku. Chtěl podobně jako naši jižní sousedé najít ducha malých sídel a alespoň částečně pomoci jejich obyvatelům znovu uvěřit, že mohou krásně žít i na zatracované vesnici. Stovky obcí a jejich samospráv se proto ročně snaží zlepšovat místní život a hlásí se se svými výsledky do soutěže. Mnohé neuspějí, vítězů může být jen několik. Tři z nich, Vratěnín, Sebranice a Lány Vám představíme. Snad dokážeme zachytit onoho jejich "ducha", který jim k ocenění "Vesnice roku" pomohl. A snad povzbudíme ty, kteří se jej mnohdy s překážkami snaží obnovit právě u Vás.

3.5.2010 08:05:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí celý článek

další články...