zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zapomenuté transporty Lukáše Přibyla v New Yorku

Zapomenuté transporty Lukáše Přibyla

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Historik a politolog Lukáš Přibyl dostal jedinečnou příležitost představit v New Yorku svůj čtyřdílný filmový cyklus ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY. Pod záštitou Václava Havla, Karla Schwarzenberga a Miloše Formana představil Přibyl americkému publiku svou dokumentární sérii v Gerald W. Lynch Theater přímo na Manhattanu.

Zapomenuté transporty do Lotyšska, Estonska, Běloruska a Polska byly promítnuty v rámci prvního ročníku Filmového festivalu odkazu šoa, organizovaného významnou americkou nadací Great Music for a Great City. Kromě čtyř Přibylových filmů pořadatelé festivalu v programu nabízí už jen Dalekou cestu Alfréda Radoka a Děti noci (Children of the Night) Marion Wiesel, dokumentaristky a manželky nositele Nobelovy ceny za mír, filozofa a politického aktivisty Elieho Wiesela, který by se měl festivalu osobně zúčástnit. Zástupci nadace pozvali na tuto významnou událost kromě osobností politického života také některé osobnosti amerického kulturního dění, jako například Miu Farrow, Richarda Gerea nebo Al Pacina.

Zapomenuté transporty Lukáše Přibyla v sále pro 650 lidí uvedla americká herecká legenda pan Eli Wallach, známý například z westernu Sedm statečných, společně se svou ženou Anne Jackson, která se proslavila jako herečka zejména v představeních na Brodwayi. O tuto událost se zajimají také významné světové deníky jako americký The New York Times nebo izraelský The Jerusalem Post.

V sobotu 27. března večer američtí diváci uviděli nejprve Zapomenuté transporty do Estonska. Po úvodní projekci festivalu následovala diskuse s Lukášem Přibylem, které se zúčastnily také čtyři téměř devadesátileté dámy, přeživší estonský transport. Tři z nich žijí v současné době ve Spojených státech, čtvrtá přicestuje společně s Lukášem Přibylem a střihačem Zapomenutých transportů Vladimírem Barákem z České republiky. „Jsem rád, že zapomenutý příběh žen deportovaných do Estonska můžeme představit tak velkému publiku a že se při této příležitosti mohou ještě jednou setkat ty, které to přežily. Škoda jen, že se jich tohoto významného okamžiku nedožilo více,“ řekl Lukáš Přibyl. Do Estonska přijelo v září 1942 transportem zhruba tisíc českých Židů. Vyděšené dívky, kterým bylo mezi devatenácti a pětadvaceti lety, se tehdy semkly v jeden celek, vzájemná pomoc, optimismus, naivita a mládí umožnily 46 z nich přežít. Dnes už jich žije jen šest a čtyři z nich se v New Yorku setkají. V neděli jsou na programu festivalu další tři Přibylovy filmy v pořadí Zapomenuté transporty do Lotyšska, Zapomenuté trasporty do Běloruska a Zapomenuté transporty do Polska.

30.3.2010 00:03:41 Redakce | rubrika - Filmová scéna