MenART otevírá brány mladým uměleckým talentům

autor: archiv
zvětšit obrázekJedinečnou možnost spolupracovat po dobu jednoho roku s předními osobnostmi české umělecké scény nabízí talentovaným žákům a jejich pedagogům stipendijní akademie MenART. Přihlášky do osmého ročníku pro školní rok 2025/2026 je možné podávat ještě do 31. března 2025.
„Podstatou našeho programu je podpora talentů a inspirace pedagogů skrz spolupráci s mentory, kterými jsou významné umělecké osobnosti. Ti pracují v ročním programu ve skupinách s tandemy pedagogů a nadaných studentů ZUŠ z celé České republiky. Mentor si svou skupinu sestavuje z přihlášených. Díky našemu poslání mají všichni vybraní účastníci zajištěno stipendium, což odstraňuje ekonomické bariéry pro vstup do programu. Hlavním cílem je podpora talentu v jeho raných fázích rozvoje.,“ říká Dana Syrová, zakladatelka a ředitelka Stipendijní akademie MenART.
Akademie je otevřená především žákům základních uměleckých škol, ale též studentům 2. stupně základních škol, středních škol a gymnázií, kteří chtějí zdokonalit své dovednosti ve spolupráci s profesionály. Dvojice student–pedagog absolvují víkendová setkání s mentory v průběhu celého školního roku. Program klade důraz na individuální přístup a potřeby každé dvojice. Jeho velkým přínosem je též práce a propojení celé skupiny.
Ve školním roce 2025/2026 bude otevřeno 15 mentorských skupin, které povedou uznávaní umělci z různých oborů:
• Klasická Hudba: Ivo Kahánek, Karel Košárek, Jan Fišer, Irvin Venyš, Jan Ostrý, Tomáš Jamník, Radek Baborák
• Hudba bez žánrových omezení: Radka Fišarová, Beata Hlavenková, Jakub Jedlinský
• Výtvarné umění: Aleš Najbrt, Hanuš Lamr, Jiří Franta
• Tanec: Jan Kodet
• Divadlo: Michaela Homolová
Citace mentorů
„MenART přináší mladým talentům příležitost nejen ke zdokonalování dovedností, ale i k jedinečnému setkávání. Každý nový ročník mě utvrzuje v důležitosti této mise.“ (zakládající mentor, klavírista Ivo Kahánek)
„Setkání s inspirativními osobnostmi má hluboký vliv na mladé talenty. Je pro mě radostí být součástí tohoto projektu a podílet se na formování budoucích umělců.“ (choreograf Jan Kodet)
„Hudba má mnoho podob a žádná z nich není méněcenná. Tuto filozofii předávám studentům jako základní poselství o rozmanitosti umění.“ (skladatelka Beata Hlavenková)
Úspěšní absolventi
Během uplynulých sedmi ročníků prošlo programem více než 881 studentů a 556 pedagogů z celého Česka. Mnozí stipendisté dosáhli mimořádných výsledků v soutěžích nebo při přijímacích zkouškách na umělecké školy a pokračují ve své umělecké kariéře.
MenART podporuje také vystoupení mladých talentů na prestižních festivalech. Absolventi Stipendijní akademie se v závěru mentorského programu díky partnerské spolupráci a podpoře festivalů představují tradičně na MHF Pražské jaro na koncertu symbolicky nazvaném Salon ZUŠ – v letošním roce proběhne 24. května a na objednávku festivalu uvede premiérovou skladbu Beaty Hlavenkové - nebo na Smetanově výtvarné a Smetanově Litomyšli.
Uzávěrka přihlášek
Odkaz na přihlášky i požadavky na zaslané materiály od jednotlivých mentorů jsou k dispozici na www.menart.cz. Uzávěrka přihlášek je 31. března 2025.
TIP!
Časopis 29 - rubriky
Časopis 29 - sekce
DIVADLO
Letní program Studia Hrdinů

Dvanáctá sezóna pražského Studia Hrdinů oficiálně skončila, přesto se divadlo během letních prázdnin se svými celý článek
HUDBA
Jason Derulo se vrací do Prahy!

Popový hitmaker, taneční fenomén a globální superstar Jason Derulo se vrací do Prahy! Po dvou letech opět rozt celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Výtvarné tipy 28. týden

Skvost města světel: příběhy pařížské radnice
Jak vznikal a co v sobě skrývá méně povědomý skvost architekt celý článek