zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Do Prahy přijede na sto mladých hudebníků

Soutěž Pražského jara

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Do prvního kola Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru viola vybrala soutěžní komise 44 mladých hudebníků ze sedmnácti zemí. Do Prahy dostává pozvánku také 46 soutěžících v oboru trombon, kteří pocházejí z dvaceti zemí. Nejvíce kandidátů v oboru viola je z Číny, až jedenáct. V případě trombonu mají nejsilnější zastoupení Česká republika a Německo, shodně po šesti.

Soutěžní komise v oboru viola ve složení Kristina Fialová, Petr Holman, Pavel Nikl, Jan Pěruška a Karel Untermüller na základě zaslaných nahrávek anonymně posuzovala interpretaci skladeb Johanna Sebastiana Bacha a Friedricha Hermanna. „Jedna z nejvýznamnějších světových soutěží poprvé otevřela brány violistům z celého světa. Během poslechu audionahrávek jsme slyšeli opravdu výjimečné výkony a já se moc těším, až tyto violisty uslyšíme naživo v Praze. Je naprosto zřejmé, že mladá nastupující generace violistů bude velmi silná a že se o budoucnost našeho nástroje nemusíme bát,“ říká Kristina Fialová, která rovněž zasedne v mezinárodní porotě pro květnová kola.
V případě trombonu zaslali kandidáti nahrávku své interpretace díla Ferdinanda Davida. Komise pak pracovala ve složení Robert Kozánek, Lukáš Moťka, Jiří Novotný, Stanislav Penk a Josef Šimek.
Veřejná část soutěže se uskuteční od 7. do 14. května 2023 v Praze. Finálové kolo v oboru viola je naplánováno na sobotu 13. května 2023 v Rudolfinu, kdy Filharmonii Hradec Králové povede Robert Kružík. Finále trombonu se uskuteční v neděli 14. května 2023 v Obecním domě s PKF-Prague Philharmonia a dirigentem Ondřejem Vrabcem.
Předsedou violové poroty je Antoine Tamestit (Francie) a členy Kristina Fialová (ČR), Garth Knox (Irsko), Pavel Nikl (ČR), Cynthia Phelps (USA), Lars Anders Tomter (Norsko) a Tabea Zimmermann (Německo).
Porotě v oboru trombon předsedá Zdzisław Stolarczyk (Polsko) a členy jsou Zoltán Kiss (Maďarsko), Robert Kozánek (ČR), Fabrice Millischer (Francie), Lukáš Moťka (ČR), Oliver Siefert (Německo) a Jeremy Wilson (USA).

30.1.2023 14:01:49 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Konsent (Činoherní klub)

Články v rubrice - Festivaly

Joyce DiDonato příští rok na Lípě Musice

Joyce DiDonato

V sobotu 9. března 2024 uvede Mezinárodní hudební festival Lípa Musica mimořádný Koncert pro Liberecký kraj. N ...celý článek


Lípa Cantantes po desáté ocenila regionální pěvecké talenty

Lípa Cantantes

V pátek 17. března proběhl jubilejní desátý ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes, kterou pořádá Mezinárodní h ...celý článekČasopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 14. týden

Fair play

Fair play
Jsou hranice, za které se nejde. Judit Bárdos v hlavní roli talentované sprinterky Anny, která je celý článek

další články...