zvláštní poděkování
Quantcom.cz

José Cura oslaví s Pražskými symfoniky své životní jubileum

José Cura

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil koncerty s José Curou k příležitosti jeho 60. narozenin. Světoznámý operní pěvec se představí nejen jako znamenitý tenorista ve scénách z oper Giuseppe Verdiho, ale také jako dirigent a skladatel, neboť uvede v české premiéře svou skladbu Te Deum a symfonickou suitu z opery Montezuma a Rudý kněz. Koncerty se uskuteční 13. a 15. prosince 2022 v 19:30 v Obecním domě.

Argentinský operní pěvec José Cura se vrátí na pódium Smetanovy síně Obecního domu, aby vystoupil s Pražskými symfoniky ve výjimečných koncertech ke svému významnému životnímu jubileu. Cura byl v letech 2015–2018 rezidenčním umělcem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. V rámci této rezidence Cura rekapituloval svou pěveckou kariéru, dirigoval dva symfonické koncerty za sezónu, ale také uskutečnil premiéry některých ze svých skladeb, jako např. Jestliže zemřu, přežij mě!, zhudebňující poezii Pabla Nerudy, českou premiéru Magnificat a světovou premiéru oratoria Ecce Homo.

„Mám obrovské štěstí, že svoje životní jubileum oslavím hned s několika svými rodinami. Jedna z těch mých úplně nejmilejších, v mojí kariéře i v mém životě, jsou Pražští symfonikové. A je to pro mě tedy nesmírná pocta, že zrovna takový ansámbl pro mě organizuje tyto dva narozeninové koncerty. Nemohl jsem si přát lepší dárek,“ říká k chystaným koncertům José Cura.

V první části večera zazní pod taktovkou Cury dvě jeho autorské skladby. Bude to symfonická suita z opery Montezuma a Rudý kněz, která měla premiéru v roce 2020, a skladba Te Deum, které doprovodí Královéhradecký dětský sbor Jitro pod vedením Jiřího Skopala. Obě díla zazní v české premiéře.
„V době pandemie jsem se ze zoufalství z toho, že jsem musel zrušit všechny projekty, rozhodl využít svůj čas ve „vězení“ k výběru některých tanců z opery Montezuma a Rudý kněz za účelem vytvoření symfonické suity, abych alespoň některé části opery mohl předvést v koncertní verzi. Te Deum, které jsem zkomponoval také během lockdownu, mělo premiéru v Bukurešti 5. září 2021 na festivalu George Enescu. Měl jsem tu čest spolupracovat nejen s jedním z největších světových orchestrů, London Philharmonia, a dvěma špičkovými sbory, oba z rumunského rozhlasu, ale také se svou kamarádkou a úžasnou maďarskou sopranistkou Polinou Pastirchak,“ dodává k programu Cura.

Druhá část večera bude patřit scénám z oper Giuseppe Verdiho Otello, Aida a Nabucco, které Cura zazpívá společně se sólistkami Polinou Pastirchak a Ester Pavlů a také s Kühnovým smíšeným sborem pod vedením Jakuba Pikla.
Taktovky se v druhé polovině ujme Curův velký přítel Mario de Rose.
Koncerty se uskuteční 13. a 15. prosince 2022 v 19:30 hod ve Smetanově síni Obecního domu. Před oběma koncerty proběhne od 18:15 také Setkání s umělci, kde se návštěvníci mohou osobně setkat s José Curou. Vstupenky jsou k dispozici na www.fok.cz.

8.12.2022 15:12:37 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 05 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Matilda (MdB)

Články v rubrice - Koncerty

Praga Arcana zveřejněna

Praga Arcana

Záznam premiérového uvedení symfonické suity Praga Arcana Jana Ryanta Dřízala zveřejnil Symfonický orchestr hl ...celý článek


Janková a Král vystoupí v písňovém večeru

Ivo Kahánek, Martina Janková, Tomáš Král

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve své komorní řadě přivítá Martinu Jankovou a Tomáše Krále v doprovodu I ...celý článek


Bezruký hornista vystoupí v Praze

Felix Klieser

Felix Klieser zahraje 8. a 9. února v Obecním domě Koncert pro lesní roh Richarda Strausse. Bude se jednat o p ...celý článekČasopis 05 - sekce

HUDBA

Burna Boy vystoupí poprvé v České republice

Burna Boy

Burna Boy! Říká si Africký obr, za africkou superstar ho považují ve světě a za dar z nebes v rodné Nigérii. J celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Národní třída film podle knihy

Hynek Čermák (Národní třída)

Národní třída
Valej do tebe, že máš bejt šťastnej… Koprodukční film ČT podle stejnojmenné knihy J. Ru celý článek

další články...