zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ensemble Inégal uvede Händelovy Chandos Anthems

Georg Friedrich Händel

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Pražští symfonikové uvedou další koncert z cyklu Stará hudba, na kterém vystoupí Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory. Soubor uvede čtyři anthemy z rozsáhlého vokálně-instrumentálního díla Chandos Anthems z pera Georga Friedricha Händela. Koncert se uskuteční 6. prosince 2022 od 19:30 v kostele sv. Šimona a Judy.

Program, který je plně věnován dílu Georga Friedricha Händela, je součástí rozsáhlého projektu Ensemble Inégal, který postupně uvádí kompletní velkolepý cyklus jedenácti chrámových děl na žalmové texty zvaný Chandos Anthems. V kostele sv. Šimona a Judy zazní čtyři z těchto anthemů.
„James Brydges, vévoda z Chandos, a jeho příběh by vydali na román, jehož mottem by mohlo být rčení lehce nabyl, lehce pozbyl. Z obrovského jmění, které vévoda nashromáždil nakonec kvůli nešťastné náhodě mnoho nezbylo. Budiž mu ale ke cti, že velkou část svých prostředků věnoval vévoda vědě a umění. Mezi nimi byl v roce 1717 i Georg Friedrich Händel, který možná právě v zahradách jeho panství u některé z fontán složil operu Acis a Galatea, a také, pravděpodobně na objednávku vévody, slavnostní hymny Chandos Anthems,“ říká dramaturg FOK Martin Rudovský.
Anthem byl od 16. století hlavním útvarem anglikánské chrámové hudby. Označují se tak polyfonní sborové skladby na biblický text, sestavovaný nejčastěji z knihy žalmů.
Chandos Anthems patří bohatstvím invence a celkovým kompozičním mistrovstvím k Händelovým nejlepším dílům, ačkoli dosud stály stranou pozornosti.
Koncert se uskuteční v úterý 6. prosince 2022 v 19:30 v kostele sv. Šimona a Judy. Před koncertem se v 18:15 také uskuteční Setkání s umělci. Vstupenky jsou v prodeji na www.fok.cz.

1.12.2022 15:12:58 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 05 - rubriky

Archiv čísel

reklama

57 12

Články v rubrice - Koncerty

Janková a Král vystoupí v písňovém večeru

Ivo Kahánek, Martina Janková, Tomáš Král

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve své komorní řadě přivítá Martinu Jankovou a Tomáše Krále v doprovodu I ...celý článek


Praga Arcana zveřejněna

Praga Arcana

Záznam premiérového uvedení symfonické suity Praga Arcana Jana Ryanta Dřízala zveřejnil Symfonický orchestr hl ...celý článek


Bezruký hornista vystoupí v Praze

Felix Klieser

Felix Klieser zahraje 8. a 9. února v Obecním domě Koncert pro lesní roh Richarda Strausse. Bude se jednat o p ...celý článekČasopis 05 - sekce

DIVADLO

Dárky pro Činoherní klub uvádí v roce 2023

Návštěva z pravěku (Gymnázium Přírodní škola)

V letošním roce vstoupil projekt Činoherní klub uvádí do své dvacítky. V červnu 2023 uplyne dvacet let od prvn celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oscarové sci-fi Příchozí

Jeremy Renner (Příchozí)

Příchozí
Proč přiletěli na planetu Zemi? Mistrovské oscarové sci-fi Denise Villeneuvea. Americko-kanadský f celý článek

další články...