zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Metropolitní opera v New Yorku

Metropolitní opera v New Yorku

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Metropolitní opera v New Yorku
O stavbě a otevření jednoho z nejvýznamnějších světových operních domů (2017). Hovoří: L. Priceová, L. Bernstein, R. Bing, S. Barber, F. Zeffirelli, T. Schippers, R. Moses, W. Harrison a další. Režie Susan Froemkeová. Metropolitní opera v New Yorku, kde na počátku 20. století zpívali Emma Destinnová a Enrico Caruso pod taktovkou legendárního Artura Toscaninino, hledala nový domov dávno před tím, než se přestěhovala v polovině šedesátých let do Lincolnova centra. Původní stará budova Met stála na rohu Broadwaye a Třicáté deváté ulice. Byla postavená roku 1883 pro majitele lóží, kteří její stavbu financovali. Řadám lóží se říkalo diamantová podkova (Diamond Horseshoe), protože boháči, kteří v nich seděli, byli ověšeni diamanty.

Film režisérky Susan Froemkeová za přispění současného generálního ředitele této význačné operní scény Petera Gelba vychází ze vzácných archivních filmových záběrů, historických fotografií a novodobě natočených rozhovorů s pamětníky (umělci, architekti, politici), kteří tvarovali kulturní život New Yorku v padesátých a šedesátých letech minulého století. Mezi pozoruhodnými postavami jsou proslulá sopranistka Leontyne Priceová, která otevírala novou budovu Met v roce 1966 v titulní postavě světové premiéry opery Samuela Barbera Antonius a Kleopatra, dále Rudolf Bing, panovačný generální ředitel, který zajistil přestěhování uměleckého provozu ze staré budovy do nové, Robert Moses, nezastavitelný urbanista, který srovnal se zemí okolní slamy, aby vytvořil prostor pro vznik vzdušného Lincolnova centra a samozřejmě hvězdný architekt Wallace Harrison, jehož hledání dokonalého tvaru divadelní budovy se nikdy plně nerealizovalo. To vše se odehrálo na Manhattanu, než hlavní sponzor nového operního domu John D. Rockefeller III. přivítal 16. září 1966 význačné obecenstvo, v jehož čele byla dřívější první dáma Spojených států amerických Lady Bird Johnsonová se svými hosty Ferdinandem (tehdejší prezident Filipínské republiky) a Imeldou Marcosovými stejně jako příslušníky význačných rodin – Vanderbiltových, Whitneyových a Astorových.
Vysílání: 01.12., 22.00 hod., ČT art

21.11.2022 15:11:16 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper ...celý článek


Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l ...celý článek


Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Hra, která se zvrtla: grál mezi komediemi

Milan Němec a Kristýna Daňhelová (Hra, která se zvrtla)

Městské divadlo Brno uvádí inscenaci trojice autorů Heryho Lewise, Jonathana Sayera a Heryho Shieldse HRA, KTE celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné celý článek

další články...